Сергій Жадан на "Євробаченні": у Європі заснували новий книжковий конкурс

Постер до книжкового "Євробачення", hayfestival.com

Не музикою єдиною: організатори "Євробачення" спільно з міжнародним літературним фестивалем Hay Festival заснували новий книжковий конкурс. Україну у ньому представляє книжка Сергія Жадана "Інтернат". Переможця оголосять 2 червня 2023 року.

"Відчуваєте лихоманку "Євробачення"? (...) Вшановуйте старих фаворитів та відкривайте для себе нові рекомендації, поки ми вирішуємо, хто має отримати корону нашого книжкового конкурсу "Євробачення", – пишуть організатори.

Ще у березні 2023 року представники Hay Festival попросив фанатів конкурсу надіслати назви улюблених художніх творів з будь-якої із 37 країн, які щороку беруть участь у музичному конкурсі (окрім Росії та Білорусі, які були дискваліфіковані).

Книжки не обмежувались жанрово, але повинні були вийти друком після 1956 року, бо саме тоді почалося проведення і музичного "Євробачення".

Остаточний вибір книги від кожної країни робила група експертів, які мали на меті скласти "амбітний список для читання" книг, які "надихатимуть, навчатимуть і розважатимуть".

Генеральна директорка Hay Festival Джулі Фінч додала, що список "відзначає універсальність людського досвіду та унікальну здатність літератури об’єднувати нас".

А виконавчий супервайзер "Євробачення" Мартін Остердаль зауважив, що Європу можна обʼєднати не тільки музично, а й через "багату літературну спадщину".

Повний список номінантів можна переглянути тут.

Хто такий Жадан?

Сергій Жадан — український письменник, перекладач, громадський діяч, фронтмен гуртів "Жадан і Собаки" та "Лінія Маннергейма". Автор романів "Депеш Мод", "Ворошиловград" (за яким зняли фільм "Дике поле"), "Інтернат", поетичних збірок "Цитатник", "Ефіопія", "Життя Марії", "Тамплієри", "Антена", "Список кораблів" та інших.

Сергій Жадан. Джерело: facebook/serhiy.zhadan

Про що книжка "Інтернет"

Роман "Інтернат" вийшов у 2017 році, та оповідає про життя вчителя в умовах війни на Донбасі.

Події відбуваються на Донбасі протягом трьох зимових днів 2015 року. Тридцятип'ятирічний вчитель української мови на ім'я Паша вирушає до міста (прототипом вірогідно є Дебальцеве), щоб забрати звідти свого племінника, який живе в інтернаті. Час для здійснення такої мандрівки, однак, не зовсім підхожий, адже українська армія саме покидає місто, яке оточують російські окупаційні війська.

Книжка Сергія Жадана "Інтернат". Скріншот із сайту meridiancz.com

Роман перекладали англійською, німецькою, білоруською, польською, італійською і данською мовами. Німецький переклад роману переміг у категорії "Найкращий переклад" на Лейпцизькому книжковому ярмарку у 2018 році.

Більше про роман читайте в огляді докторки педагогічних наук, професорки кафедри української мови і літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольги Лілік.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!