Низка африканських країн запропонували мирну ініціативу, щоб допомогти покласти край конфлікту між Росією та Україною.
Про це заявив президент Південно-Африканської республіки Сиріл Рамафоса під час зустрічі з прем’єр-міністром Сингапуру Лі Сянь Луном.
За словами президента ПАР, він говорив про це з лідерами Замбії, Сенегалу, Республіка Конго, Уганди, Єгипту.
"Ми дійшли висновку, що цей конфлікт у цій частині світу (війна в Україні, — ред.) не впливає безпосередньо на Африку у вигляді смертей і руйнування нашої інфраструктури, проте насправді впливає на життя багатьох африканців. Що стосується продовольчої безпеки, то зросли ціни на добрива, зросли ціни на зернові, ціни на пальне", — сказав Рамафоса.
Він зазначив, що група глав африканських держав висловила думку, що Африці дійсно необхідно висунути "мирну ініціативу, яка могла б допомогти внести свій внесок у вирішення цього конфлікту".
"Я також представив ініціативу від імені цих країн", — сказав Рамафоса.
За словами президента ПАР, він домовився з Зеленським і Путіним про візит делегацій глав африканських держав до Києва та Москви.
"Я домовився з ними обома, що ми розпочнемо підготовку до зустрічей із цими главами африканських держав. Мої бесіди з двома лідерами продемонстрували, що вони обоє готові прийняти африканських лідерів і обговорити, як можна покласти край цьому конфлікту. Чи вдасться це чи ні, залежатиме від дискусій, які будуть проведені", — сказав Рамафоса.
12 травня Путін поговорив телефоном із Рамафосою. Як повідомили у Кремлі, Путін підтримав висловлену президентом ПАР ідею щодо участі групи африканських лідерів в “обговоренні перспектив врегулювання українського конфлікту”.
11 травня представник США у Преторії Рубен Брігеті звинуватив ПАР у постачанні боєприпасів Росії
“Вантажне судно причалило до військово-морської бази Саймонс-Таун з 6 по 8 грудня 2022 року. Ми впевнені, що на це судно в Саймонс-Таун завантажили зброю та боєприпаси, коли воно поверталося до Росії", — сказав посол.
Американський дипломат додав, що озброєння росіян — це надзвичайно серйозно. За його словами, США не вважають цю проблему вирішеною і хотіли б, щоб Південна Африка почала практикувати свою політику позаблоковості.
Міністр зв’язку ПАР Мондлі Гунгубеле заперечив постачання зброї до Росії. За його словами, уряд країни не ухвалював жодного рішення. У Преторії обіцяють провести розслідування інциденту з російським судном.
Що відомо про заяву президента ПАР щодо МКС
25 квітня президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса заявив, що правляча партія "Африканський національний конгрес" (АНК) ухвалила рішення про вихід країни із юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), який видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна.
Рамафоса додав, що ухвалене рішення пояснюється "упередженістю МКС щодо певних країн".
Ордер МКС на арешт Путіна означає, що Преторія (столиця ПАР), яка у серпні цього року приймає саміт групи БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і ПАР), повинна буде затримати його президента РФ після прибуття.
Щодо того, чи заарештує Путіна уряд ПАР, Рамафоса сказав, що "це питання розглядається".
Згодом на сайті президента ПАР Сиріла Рамафоси повідомили, що Південна Африка залишається учасником Міжнародного кримінального суду (МКС).
В адміністрації президента ПАР пояснили, що відповідне роз’яснення довелося опублікувати через помилку в коментарі під час брифінгу для ЗМІ правлячого Африканського національного конгресу (АНК) щодо статусу Південної Африки стосовно Міжнародного кримінального суду.