У ПАР заперечують продаж зброї Росії

Сиріл Рамафоса, президент ПАР. Фото: AP/Бен Кертіс

США звинувачують Південно-Африканську Республіку в постачанні боєприпасів Росії через російський корабель Lady R, який пришвартувався на військово-морській базі Саймонс-Таун у Кейптауні в грудні 2022 року. У ПАР заперечують постачання зброї Росії.

Прессекретар президента ПАР Сиріла Рамафоси Вінсент Магвенья заявив, що влада "із заклопотаністю взяла до відома" висловлювання посла США у ПАР Рубена Брігеті про постачання зброї до РФ.

Магненья також повідомив, що існує домовленість з США про те, що незалежна комісія проведе розслідування інциденту з російським судном і "американські спецслужби нададуть будь-які докази, які вони мають".

"Тому викликає розчарування той факт, що посол США зайняв контрпродуктивну публічну позицію, яка підриває досягнуте розуміння з цього питання і дуже позитивні і конструктивні відносини між двома делегаціями", — сказав речник президента.

Як повідомляє Reuters, міністр зв’язку ПАР Мондлі Гунгубеле також заперечив постачання зброї до Росії. За його словами, уряд країни не ухвалював жодного рішення.

Напередодні представник США у Преторії Рубен Брігеті звинуватив ПАР у постачанні боєприпасів Росії

“Вантажне судно причалило до військово-морської бази Саймонс-Таун з 6 по 8 грудня 2022 року. Ми впевнені, що на це судно в Саймонс-Таун завантажили зброю та боєприпаси, коли воно поверталося до Росії", — сказав посол.

Американський дипломат додав, що озброєння росіян — це надзвичайно серйозно. За його словами, США не вважають цю проблему вирішеною і хотіли б, щоб Південна Африка почала практикувати свою політику позаблоковості.

Що відомо про заяву президента ПАР щодо МКС

25 квітня президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса заявив, що правляча партія "Африканський національний конгрес" (АНК) ухвалила рішення про вихід країни із юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), який видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна.

Рамафоса додав, що ухвалене рішення пояснюється "упередженістю МКС щодо певних країн".

Ордер МКС на арешт Путіна означає, що Преторія (столиця ПАР), яка у серпні цього року приймає саміт групи БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і ПАР), повинна буде затримати його президента РФ після прибуття.

Щодо того, чи заарештує Путіна уряд ПАР, Рамафоса сказав, що "це питання розглядається".

Згодом на сайті президента ПАР Сиріла Рамафоси повідомили, що Південна Африка залишається учасником Міжнародного кримінального суду (МКС).

В адміністрації президента ПАР пояснили, що відповідне роз’яснення довелося опублікувати через помилку в коментарі під час брифінгу для ЗМІ правлячого Африканського національного конгресу (АНК) щодо статусу Південної Африки стосовно Міжнародного кримінального суду.