Представник США заявив, що ПАР передала Росії зброю та боєприпаси для війни з Україною

Президент РФ Володимир Путін і президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса на саміті Росія-Африка в Сочі, Росія, 24 жовтня 2019 року. Фото: AP

США звинувачують Південну Африку в постачанні боєприпасів Росії через російський корабель, який пришвартувався на військово-морській базі Саймонс-Таун у Кейптауні в грудні 2022 року. Про це повідомляє південноафриканський ресурс news24.

Як заявив посол США в Південно-Африканській Республіці (ПАР) Рубен Бріджіті, Америка впевнена, що ПАР,  попри її заяви про позаблокову позицію щодо вторгнення Росії в Україну, постачала зброю армії Росії.

“Вантажне судно причалило до військово-морської бази Саймонс-Таун з 6 по 8 грудня 2022 року. Ми впевнені, що на це судно в Саймонс-Таун завантажили зброю та боєприпаси, коли воно поверталося до Росії", — сказав посол.

Американський дипломат додав, що озброєння росіян — це надзвичайно серйозно. За його словами, США не вважають цю проблему вирішеною і хотіли б, щоб Південна Африка почала практикувати свою політику позаблоковості.

Про те, наскільки точними були дані американської розвідки про те, що ПАР постачала боєприпаси до Росії, Бріджіті сказав, що готовий поставити на це своє життя.

Він додав, що у США також занепокоєні участю Південної Африки у військових навчаннях з Росією та Китаєм під час річниці вторгнення в Україну.

“Ми також висловили нашу серйозну стурбованість щодо часу проведення спільних військово-морських навчань, у яких ПАР брала участь разом з Росією та Китаєм у водах Південної Африки, які збіглися з річницею російського вторгнення в Україну”, — сказав дипломат.

Що відомо про заяву президента ПАР щодо МКС

25 квітня президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса заявив, що правляча партія "Африканський національний конгрес" (АНК) ухвалила рішення про вихід країни із юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), який видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна.

Рамафоса додав, що ухвалене рішення пояснюється "упередженістю МКС щодо певних країн".

Ордер МКС на арешт Путіна означає, що Преторія (столиця ПАР), яка у серпні цього року приймає саміт групи БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і ПАР), повинна буде затримати його президента РФ після прибуття.

Щодо того, чи заарештує Путіна уряд ПАР, Рамафоса сказав, що "це питання розглядається".

Згодом на сайті президента ПАР Сиріла Рамафоси повідомили, що Південна Африка залишається учасником Міжнародного кримінального суду (МКС).

В адміністрації президента ПАР пояснили, що відповідне роз’яснення довелося опублікувати через помилку в коментарі під час брифінгу для ЗМІ правлячого Африканського національного конгресу (АНК) щодо статусу Південної Африки стосовно Міжнародного кримінального суду.