Україна планує контрнаступ на травень — NYT

Український солдат дивиться на російські позиції через перископ в окопі на лінії фронту в селі Нью-Йорк, Донецька область, Україна, 24 квітня 2023 року. AP Photo / Libkos

Україна готується розпочати контрнаступ проти російських військ уже у травні і, ймовірно, розгорнеться на півдні країни.

Про це пише The New York з посиланням на військових експертів та чиновників США.

Газета зазначає, що США та союзники по НАТО надали Україні велику кількість артилерії та боєприпасів для майбутньої битви, і офіційні особи тепер кажуть, що вони сподіваються, що цих поставок вистачить. Кількість озброєнь змінилася порівняно з двома місяцями тому, коли зброя надходила лише невеликими партіями, а офіційні особи США хвилювалися, що поставки можуть закінчитися.

NYT пише з посиланням на злиті у мережу документи Пентагону, що Україна готує 12 бригад, щоб розпочати контрнаступ проти російських військ.

"12 українських бойових бригад чисельністю близько 4000 солдатів у кожній будуть готові наприкінці квітня. Сполучені Штати та союзники по НАТО навчають і постачають дев’ять із цих бригад", — пише газета з посиланням на документи Пентагону.

Американські чиновники припускають, що контрнаступ, ймовірно, розгорнеться на півдні країни, в тому числі вздовж азовського узбережжя України, поблизу анексованого Росією Криму.

Читайте також: Витік документів: США мають сумніви щодо успіху контрнаступу України — WP

"Все залежить від цього контрнаступу. Всі сподіваються, можливо, надто оптимістичні. Але це визначатиме, чи буде гідний результат для українців у плані відновлення території на полі бою та створення значно більшого важеля впливу для досягнення якогось переговорного врегулювання", — сказав колишній посол США в Росії та високопосадовець НАТО Александер Вершбоу.

У той час як українські офіційні особи заявляли, що їхня мета полягає в тому, щоб прорвати вкопану російську оборону та створити повсюдний розвал російської армії, американські офіційні особи оцінили, що навряд чи наступ призведе до різкої зміни імпульсу на користь України, пише NYT.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес сказав, що оптимістично налаштований, але закликав не чекати "чарівної палички", від якої РФ розвалиться.

Читайте також: Ніхто не буде починати непідготовленим: Данілов про контрнаступ України

Американські військові також кажуть, що українська армія може знову здивувати їх. Тепер ЗСУ озброєні європейськими танками та американськими бронетранспортерами, а також мають нові підрозділи, навчені та оснащені американцями та силами НАТО.

NYT зазначає, що найбільші шанси України показати "драматичне шоу" в контрнаступі також залежатимуть від американської, натовської та української розвідок. Якщо Сполучені Штати та їхні союзники зможуть виявити значні слабкі місця в російському захисті, Україна зможе використати їх з допомогою західної техніки.

Експерти вважають, що великі здобутки контрнаступу ЗСУ не гарантовані, оскільки поле бою сильно заміноване росіянами. Представники американської розвідки неодноразово попереджали, що президент РФ вважає, що час на його боці через великі запаси техніки та живої сили.

Читайте також: Буданов назвав "плюси" і "мінуси" розмов про підготовку до українського контрнаступу

Водночас газета пише, посилаючись на американських чиновників, що "без вирішальної перемоги підтримка Заходом України може ослабнути, а Київ може опинитися під дедалі більшим тиском щодо вступу в серйозні переговори про припинення війни або заморожування конфлікту".

Раніше керівник ГУР Міноборони України Кирило Буданов вважає малоймовірним, що Захід сповільнить або призупинить постачання військової допомоги Україні, навіть якщо контрнаступ ЗСУ досягне лише обмежених успіхів.

Що відомо про український контрнаступ

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв’ю американському телеканалу Fox News заявив, що українська влада нині сконцентрована на підготовці контрнаступу для звільнення своїх територій від російських загарбників.

12 квітня глава українського уряду повідомив, що під час його візиту до США Шмигаль і міністр оборони США Ллойд Остін під час зустрічі обговорили нагальні потреби України для успішного проведення контрнаступальної операції.

18 квітня секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Україна почне контрнаступ проти російських військ, коли буде готова: "Якщо ми не будемо готові, то ніхто не буде починати (контрнаступ — ред.) непідготовленим"

Раніше Буданов заявив, що підготовка до контрнаступу України "йде за графіком". Він не став розкривати деталі, однак порадив не слухати "весь той шлак, який зараз несеться інтернетом".

Читайте також:

У Росії хочуть захопити Бахмут до початку українського контрнаступу — ISW