Президентка Європарламенту — про мільйон снарядів для ЗСУ, ядерну зброю РФ в Білорусі та нові санкції проти Росії

Ексклюзивно
Президентка Європарламенту Роберта Мецола виступає на саміті ЄС у Брюсселі, 23 березня 2023. Президентка Європарламенту Роберта Мецола. Фото: Associated Press

Євросоюз продовжуватиме підтримувати Україну незалежно від настроїв чи втоми від війни в суспільстві, розповідає президентка Європейського парламенту Роберта Мецола. Нині Європарламент обговорює подальший тиск на Росію, зокрема і через плани Путіна розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі. Про це, а також про мільйон боєприпасів для України та поповнення арсеналу озброєння — Мецола в інтерв’ю Суспільному.

Ви постійно наголошуєте на підтримці України. Чи зможе ЄС її продовжувати, навіть якщо підтримка вашого електорату знижуватиметься — минув рік, люди втомлюються від війни?

Ми в ЄС завжди говоримо про витримку українського народу. Маємо говорити й про витримку Євросоюзу в бажанні бути відданим єдності. Рік тому я була на Київщині, яку тільки звільнили. Бачила силу, дух, надію народу України. Вони кажуть: "Маємо перемогти у війні проти незаконного жорстокого вторгнення РФ". У Європарламенті абсолютна більшість об’єднується, щоб сказати: "Маємо робити більше".

Я б не фокусувалася на втомі виборців. Наша відповідальність, як політичних лідерів впевнитися, що підтримка — правильна річ і що свобода не має ціни. Це означає подальші санкції проти РФ, розуміння, що маємо більше військової, логістичної та фінансової допомоги для України й маємо політичну підтримку країни, чиє місце в ЄС.

Президент України Володимир Зеленський (у центрі) та президентка Європарламенту Роберта Мецола (третя справа) під час саміту ЄС у Європейському парламенті, Брюссель, Бельгія, 9 лютого 2023. AP Photo/Olivier Matthys

ЄС погодив план спільної закупівлі одного млн артилерійських боєприпасів для України. Хто долучиться до цієї програми та коли можна очікувати перший транш?

Ми завжди казали: Україна потребує допомоги якомога швидше. Іноді можна трохи розчаруватися в Європарламенті, бо між рішенням та результатом проходить багато часу. Але думаю, ми налагодили ефективну скоординовану доставку допомоги.

На один млн боєприпасів виділили мільярд євро через Європейський фонд миру. Долучитися до ініціативи можуть всі члени ЄС, і по факту вони і є залученими. Це те, що ми робимо з перших днів вторгнення РФ.

Усі члени ЄС зібралися, щоб вперше зробити загальну закупівлю і я б хотіла запевнення від міністрів закордонних справ ЄС, які зустрічаються у Брюсселі, що є домовленість про озброєння. Також важливо зауважити, що крім домовленості про млн артилерійських боєприпасів для України, маємо закласти ще один млрд євро для членів ЄС, щоб вони могли поповнити й свої запаси, аби продовжувати надавати військову підтримку Україні.

Ми маємо йти до союзу безпеки та оборони, доповнюючи НАТО. Річ, яку Путін не хотів рік тому — розширення Альянсу. Сьогодні Фінляндія долучається до НАТО, тож його місія провалилася.

Читайте також: "Можемо сказати українцям: воюйте до останньої краплі крові. Але ж це не наша, а ваша кров" — президент Чехії Петр Павел

У ЗСУ заявили, що на червень 2022-го Україна втратила до 50% важкого озброєння. Чи ЄС має план, як його поповнити?

Поки Україна потребуватиме допомоги, вона її отримуватиме. Це означає і відбудову, і підтримку країни на шляху до ЄС, і військове оснащення. Тут мають бути різні плани, в залежності від того, куди все рухається. Але бачимо російську ескалацію, плани розміщення тактичної ядерної зброї до липня у Білорусі. Зменшення напруги немає, тож маємо відповідати пропорційно.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (ліворуч) розмовляє з президенткою Європарламенту Робертою Мецолою перед засіданням, присвяченим року повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Страсбург, Франція, 15 лютого 2023. AP Photo/Jean-Francois Badias

Чи має ЄС план, як запобігти розміщенню тактичної ядерної зброї РФ в Білорусі?

Європарламент засуджує режим Олександра Лукашенка. Але важливо розрізняти режим та народ Білорусі, що веде боротьбу за свободу. Вони роблять це роками, і ми маємо продовжувати це підтримувати.

Що відбувається останніми днями — це непотрібне, небезпечне й безвідповідальне залякування та ескалація з боку РФ. Деякі члени Європарламенту говорять про посилення санкцій проти Москви та Мінська. Так ми зможемо показати, що політично засуджуємо таку безвідповідальність.

ЄС, а особливо Європарламент завжди стояли на тому, що треба бути обачними. Приклад Білорусі може трапитися всюди, де люди ведуть боротьбу за свободу та країну. Якщо є ескалація, треба відповідати, давати опір — це важливо, особливо зараз.

Тож можна очікувати на наступний пакет санкцій?

Європарламент нині розглядає, куди ми можемо рухатися далі. Чи це будуть санкції проти конкретних осіб, чи загалом проти інституцій. Також маємо слідкувати за імплементацією чинних санкцій. Будемо продавлювати стільки засобів підтримки, скільки можливо, щоб Україна перемогла.

Читайте також