Мінкульт подав до суду через перешкоджання УПЦ МП передачі держмайна у Лаврі

Представники УПЦ МП і парафіяни у день роботи комісії МКІП на території Києво-Печерської Лаври, 31 березня, 2023 р. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

Мінкульт звернувся до суду через перешкоджання Українською православною церквою Московського патріархату управлінню держмайном на території Києво-Печерської Лаври.

Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в ефірі національного марафону "Єдині новини".

"Сьогодні, 31 березня, в другій половині дня ми подали позов до Господарського суду Києва стосовно перешкоджання управлінню державним майном", — сказав він.

За словами міністра, такі справи розглядаються зазвичай у прискореному порядку. Якщо суд ухвалить позитивне рішення щодо позову Мінкульту, мають працювати судові виконавці.

Глава МКІП відкидає варіант силового сценарію виселення релігійної громади з Лаври чи якогось "штурму". За його словами, представники УПЦ МП намагаються "намалювати картинку для росЗМІ про порушення в Лаврі свободи совісті".

"Будемо діяти тільки в межах закону", — запевнив міністр. Він нагадав, що є рішення суду про відмову призупинити рішення Мінкульту і Заповідника щодо припинення договору оренди. Також уряд 30 березня скасував постанову від 2013 року про дозвіл УПЦ МП на безоплатне користування майном Лаври.

Олександр Ткаченко зауважив, що про насильне виселення ченців не йдеться. За його словами, чернече та релігійне життя в Лаврі має продовжуватися.

"Усі будівлі на території Києво-Печерської Лаври належать державі, українському народу. Усі музейні об’єкти, які були чомусь передані в користування УПЦ МП за режиму Януковича, належать українській державі", — зазначив він.

Також у своєму Telegram Олександр Ткаченко пояснив, що, відповідно до ст. 381 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у користуванні та розпоряджанні своїм майном.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

Успенський собор і Трапезну церкву на території заповідника "Києво-Печерська лавра", повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду через відмову використовувати храми Лаври.

З 29 березня з УПЦ МП розривають договір про оренду Нижньої Лаври. Намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ МП, що займає частину Лаври, заявив про відмову звільняти приміщення.

Народні депутати звернулися до СБУ з проханням прослідкувати, аби з Лаври не зникли мощі та ікони.

21 березня в Києво-Печерській лаврі закрили вхід у ближні печери з мощами святих. Там почала роботу комісія, яка визначить, чи збережені музейні експонати.

29 березня сплив договір оренди національного заповідника "Києво-Печерська лавра" з Українською православною церквою МП. Представники церкви мають залишити територію Лаври. У цей день на її території представники УПЦ МП провели молебень. Представники УПЦ МП подали позов до суду щодо визнання недійсною односторонню відмову від продовження договору, і заявили, що не збираються виселятися з Лаври до закінчення судового процесу.

30 березня на території Лаври намагалася почати роботу комісія Мінкульту з передачі державі будівель, які були у користуванні УПЦ МП. Утім вхід до одного з корпусів був заблокований вірянами, а саме приміщення зачинене. У п'ятницю, 31 березня, на територію Лаври вдруге прибула комісія Мінкульту. Утім представники церкви та віряни знову не пустили їх до будівлі.

Читайте також

"Це удар по ідеології "русского міра" — чи покидають УПЦ (МП) Києво-Печерську Лавру

Напад на знімальну групу в Лаврі: в УПЦ МП вважають, що це журналісти напали на священника