Ордер на арешт Путіна виданий довічно — прокурор МКС

Президент РФ Володимир Путін, 26 жовтня 2022 року, фото: AP

Ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової, виданий Міжнародним кримінальним судом, не має строку давності.

Про це заявив головний прокурор МКС Карім Хан в інтерв'ю BBC Radio 4 Today.

"Люди, де б вони не були, повинні розуміти, що є закон і що з владою приходить відповідальність. Немає строку давності за воєнні злочини", — наголосив Хан.

Він додав, що ордер на арешт може бути відкликаний тільки в тому випадку, якщо Путін постане перед судом, а судді закриють справу.

Водночас слідчий комітет Російської Федерації 20 березня відкрив справу проти прокурора та суддів Міжнародного кримінального суду, які видали ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової., заявивши, що рішення про арешт були незаконними.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Міжнародний кримінальний суд проситиме більше грошей на розслідування воєнних злочинів в Україні — The Guardian