Україна зібрала сотні досьє, у яких фігурують понад 600 росіян, зокрема військових командирів, яких підозрюють у воєнних злочинах під час повномасштабної війни Росії проти України.
Про це пише The Guardian.
Українські прокурори відстежують докази воєнних злочинів росіян і збирають детальні дані про все військове командування РФ. Схема з іменами та фото розміщена на дошці, висота якої 1,5 метра, а ширина — 4 метри. На ній — підозрювані: від сотень російських солдатів до міністра оборони РФ Сергія Шойгу та президента Володимира Путіна.
"Ми почали складати карту російських командирів і генералів минулого року", — сказав Олександр Фільчаков, головний прокурор Харківської області, який разом із колегами в інших регіонах працював над дошкою з моменту російського вторгнення.
За його словами ця карта "оновлюється його тиждень за тижнем".
Оскільки Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів Росії в Україні видання описує деяких командирів і генералів, яких звинувачує Україна, на основі інтерв’ю з колишніми військовими, чиновниками оборони та даних з відкритих джерел.
Один з підозрюваних генерал-полковник Михайло Мізінцев. Він керував тримісячною облогою Маріуполя, де за даними української влади, армія РФ вбила щонайменше 22 тисячі людей. Руйнування міста на Донеччині порівнюють з облогою міста Алеппо в Сирії, який перетворився на руїни після російських бомбардувань. Саме Мізинцев командував там нальотами. Військові експерти припускають, що він частково використав цю тактику і в Маріуполі.
Як і в Алеппо, Мізінцев спочатку відрізав Сили оборони України від їхніх ліній постачання, а потім стискав їх вулиця за вулицею. Водночас відбувалися невибіркові бомбардування, через які цивільні не могли залишити місто. В результаті генерал-полковник отримав прізвисько "Маріупольський різник".
Також українські прокурори мають досьє командира 64 окремої мотострілецької бригади Азатбека Омурбекова. Ця бригада вчиняла звірства в Бучі Київської області, вбиваючи та ґвалтуючи мирних жителів. За даними Генштабу ЗСУ, бригада втратила 90% особового складу.
Відповідальним за бомбардування Харківщини касетними боєприпасами вважають генерал-полковника Олександра Журавльова.
А причетним до ракетного удару по Дніпру 14 січня є полковник Олег Тимошін.
Станом на 14 березня в Україні зареєстрували 71 147 воєнних злочинів, вчинених росіянами протягом року з початку повномасштабного вторгнення.
Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні
Парламентська асамблея НАТО 21 листопада минулого року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.
23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.
1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.
Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.
5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні
19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.
Читайте також
Україна звинувачує російських снайперів у жорстокому поводженні з дитиною та груповому зґвалтуванні матері — Reuters
Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні