Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні

Офіс Міжнародного кримінального суду у Гаазі, Нідерланди. Фото: АР

Міжнародний кримінальний суд планує порушити дві справи стосовно воєнних злочинів Росії в Україні. Суд вимагатиме видачі ордерів на арешт кількох осіб.

Про це пише американське видання The New York Times з посиланням на чинних і колишніх посадовців.

У статті йдеться, що ці справи є першими міжнародними звинуваченнями, висунутими з "початку конфлікту". Вони з'явилися після місяців роботи спеціальних слідчих груп.

У справах йдеться про те, що Росія викрадала українських дітей та підлітків і відправляла їх до російських таборів перевиховання, а також що Москва навмисно обстрілює об'єкти цивільної інфраструктури України.

Головний прокурор МКС Карім Хан повинен спочатку представити свої звинувачення колегії суддів досудового слідства, які вирішать, чи були дотримані правові норми для видачі ордерів на арешт, або ж слідчі потребують більше доказів.

Наразі, невідомо, кому МКС планує пред'явити звинувачення в кожному конкретному випадку.

На прохання підтвердити запити про видачу ордерів на арешт, прокуратура відповіла: "Ми не обговорюємо публічно деталі, пов'язані з розслідуваннями, що тривають", — йдеться у статті.

Видання пише, що деякі сторонні дипломати та експерти вважають, що можливо висунуть звинувачення президенту РФ Путіну, оскільки суд не визнає імунітет для глави держави у справах, пов’язаних із воєнними злочинами або геноцидом.

Проте ймовірність судового процесу залишається низькою, кажуть експерти, оскільки суд не може розглядати справи заочно, а Росія навряд чи видасть своїх чиновників.

Росія заперечує звинувачення у воєнних злочинах, але міжнародні та українські слідчі зібрали достатньо доказів із перших днів повномасштабного вторгнення.

Перший випадок стосується викрадення дітей, від немовлят до підлітків. Як з'ясували журналісти видання і дослідники, у рамках програми, яку спонсорував Кремль їх вивозили з України та розміщували в будинках, де вони ставали російськими громадянами, або відправляли в літні табори для перевиховання. Деякі з них були вихованцями дитячих будинків або інтернатів.

Human Rights Watch також задокументувала примусове переміщення Росією дітей з українських інтернатів до російських закладів до або на окуповану РФ територію. Згідно з даними уряду України, 100 закладів, у яких до 2022 року перебувало понад 32 000 дітей, перебувають у регіонах, які знаходяться під частковою або повною окупацією РФ.

У другому випадку очікується, що головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан розгляне безперервні атаки Росії на цивільну інфраструктуру, включаючи водопостачання, газо- та електростанції, які знаходяться далеко від бойових дій і не вважаються "легітимними військовими цілями".

Депортація українських дітей до Росії

24 лютого президент України Володимир Зеленський під час пресконференції заявив, що Україна не може "силою" забрати дітей, яких Росія вивезла з тимчасово окупованих територій.

До цього уповноважений Верховної ради з питань захисту прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що омбудсмен РФ Тетяна Москалькова та співробітники її офісу можуть бути особисто причетні до примусової депортації українських дітей.

Насильницька передача дітей з однієї групи в іншу, є однією з ознак геноциду відповідно до статті II Конвенції ООН від 9 грудня 1948 року "Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього”.

За даними Національного інформаційного бюро, безпосередньо до РФ депортували 4600 українських дітей, повернути вдалося 96. З Маріуполя російські окупанти вивезли до Росії понад 1300 дітей.

11 березня міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що РФ незаконно вивезла на свою територію 2161 українську дитину-сироту, при цьому загальна кількість дітей, яких вивезли з України у РФ, може становити близько 150 тисяч.

Читайте також

Росія незаконно вивезла 2161 українську дитину-сироту — Верещук

Міжнародний кримінальний суд розслідуватиме депортації українських дітей до РФ — прокурор МКС

Росіяни депортували близько 16 тисяч українських дітей — заступниця генпрокурора