Станом на 14 березня в Україні зареєстрували 71 147 воєнних злочинів, вчинених росіянами протягом року з початку повномасштабного вторгнення.
Про це під час брифінгу в "Укрінформі" заявив керівник департаменту протидії злочинам вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу Генпрокурора Юрій Бєлоусов.
"По воєнним злочинам ми оголосили підозри майже 300 росіянам, тобто це 293 особи, які ми ідентифікували та встановили причетність до здійснення воєнного злочину", — зазначив він.
За словами Бєлоусова, щодо 105 осіб справи направлені до суду, і станом на сьогодні є 29 вироків українських національних судів по воєнних злочинах.
Він також повідомив, що вже понад 20 країн світу відкрили, в межах свого національного законодавства, провадження по воєнним злочинам Росії в Україні.
Читайте також: Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні
"Крім цього є величезна, так звана магістральна справа саме про злочин агресії, де ми намагаємось документувати вище військово-політичне керівництво Російської Федерації", — зауважив представник ОГПУ.
Бєлоусов уточнив, що вже є 642 підозрюваних особи, зокрема міністр оборони РФ, керівник головного штабу, керівники органів розвідки, сенатори і депутати держдуми, керівниця Центробанку РФ, міністр транспорту тощо.
Окремий блок, за його словами, стосується справ по пропаганді, тобто представників ЗМІ країни-агресора, які фактично фінансуються з держбюджету і транслюють меседжі, які підтримують агресію.
"По справі агресії близько 176 справ перебувають в суді. Ми маємо близько, 18 вироків які стосуються депутатів держдуми РФ", — додав Бєлоусов.
Читайте також: У Генпрокуратурі розповіли, скільки воєнних злочинів скоїла Росія на деокупованих територіях України
Крім того, він повідомив, що найближчим часом в Україн буде одна з найсучасніших лабораторій, яка буде проводити експертизи пов’язані із воєнними злочинами: балістичні, хімічні, вибухотехнічні, яких в багатьох країнах світу немає.
"Так само ми залучаємо технічну допомогу: Найбільша кількість злочинків — це руйнування цивільних об’єктів. Для того, щоб зробити огляд та зафіксувати все як треба — потрібен значний час. Ми використовуємо сучасні методики, 3Д-сканери, 3Д-дрони, які роблять моделі зруйнованих будівель. Це все пришвидшує нашу роботу", — пояснив керівник відповідного департаменту в Офісі Генпрокурора.
Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні
Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.
23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.
1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.
Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.
5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні
19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.
Читайте також
"Україна має формувати власний аналог Моссаду, який розшукуватиме воєнних злочинців" — Загородній
Уряд схвалив створення в Україні Міжнародного кримінального суду
Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні