Після того, як західні партнери ухвалили рішення про надання Україні танків — постало питання: "Чи передадуть Україні винищувачі?". 31 січня Джо Байден заявив, що США наразі не передають Україні винищувачі F-16 Fighting Falcon. Канцлер Німеччини Олаф Шольц зазначив, що таке питання наразі не стоїть, президент Франції Еммануель Макрон не виключив передачу винищувачів, але за певних умов. Не виключив передачу винищувачів F-16 і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Яка авіація наразі є в Україні, якої ми потребуємо найбільше та скільки літаків здатні закрити українське небо — про це Українському радіо розповів військовий експерт, головний редактор Defense Express Олег Катков.
Авіапарк України
Станом на 2021 рік авіапарк України складався з:
- винищувачів четвертого покоління — МіГ-29 та Су-27;
- бомбардувальників Су-24, його розвідувальної версії Су-24МР;
- штурмовика Су-25;
- учбово-бойових Л-39.
За словами Каткова, наймолодшому винищувачу в Україні виповнилося понад 30 років. "Україна не оновлювала власну винищувальну авіацію жодного разу з 1991 року. Не було значної модернізації", — каже експерт.
"Те, що росіяни не змогли здобути перевагу в повітрі, відбулося саме завдяки героїзму бійців Повітряних сил України".
180 літаків для закриття українського неба
Для повноцінного захисту неба над Україною потрібно замінити застарілі радянські літаки єдиним типом багатоцільового винищувача, прокоментував речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. "Таким винищувачем міг би бути F-16, якщо Захід погодиться його надати, — зазначив він, — F-16 здатен об'єднати функції винищувача, штурмовика та бомбардувальника".
За словами Олега Каткова, аби повністю закрити небо над Україною необхідно 180 літаків — це п'ять авіаційних бригад. "Шлях до отримання п'яти авіаційних бригад буде досить тривалим. Це задача на десятиріччя, тому що нині у світі фізично немає вільних 180 літаків. А якби Україна їх і замовила, то ми чекали б на останній 180-й літак до 2040 року. Це пов'язано з темпами виготовлення", — резюмує експерт.
Крім того, така кількість літаків коштувала б близько 30 млрд доларів. "Зокрема, згідно з останніми контрактами, Болгарія замовила вісім винищувачів F-16 найновішої версії за 1,3 млрд доларів. Вони йдуть з озброєнням, яке й складає значну частину вартості контракту", — пояснює Катков.
Україні потрібні такі багатофункціональні винищувачі, як F-15, F-16, Rafale та інші, які належать до покоління 4+, вважає головний редактор Defense Express. Їх особливість у тому, що вони максимально ефективні для знищення як повітряних, так і наземних цілей.
Дев'ятий "Рамштайн" та можливе надання літаків
Олег Катков припускає, що можливе надання Україні винищувачів обговорять на найближчому засіданні "Рамштайн" у лютому цього року. Проте, навіть у разі позитивного рішення — нам потрібно навчити пілотів за скороченим курсом, який за оцінками командування Повітряних сил, триватиме пів року. Також не варто сподіватися на велику кількість винищувачів одразу, впевнений Катков.
"Якщо мова йтиме про одну-дві ескадрильї, тобто 12-24 літаки, то це буде більш ніж позитивним рішенням", — додав військовий експерт.
Читайте також:
Британія вважає недоцільним передачу винищувачів Typhoon і F35 Україні
"Як вижити на передовій". Інтерв’ю з британським воєнним фотожурналістом Полом Конроєм
"Шкода, що довелося вживати важку вербальну артилерію, але вона була єдиним методом" — інтервʼю з Мельником