МАГАТЕ відправило місії на всі АЕС в Україні: скільки вони триватимуть

. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі та прем'єр України Денис Шмигаль.Фото: Ліля Гончарук, Суспільне

Впродовж тижня Міжнародне агентство з ядерної безпеки встановило місії на кожному ядерному об'єкті Україні. Вони надаватимуть поради і технічку допомогу кожній станції по-різному. Також продовжуватимуться і консультації щодо забезпечення безпеки зони ЗАЕС.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час спільного брифінгу з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем зауважив, що міжнародне агентство робить все можливе, щоб забезпечити ядерну безпеку.

"Цього разу — специфічна мета. Протягом цього тижня ми могли встановити місії і підтримки на енергетичних об‘єктах. Будемо сприяти передачі матеріалів на об‘єкти, робимо фокус на ЗАЕС, але всі решта об‘єктів працюють важко під загрозою атак, будемо сприяти", — сказав він.

Гроссі пояснив, що Росія лишається членом МАГАТЕ, оскільки рішення про її виключення залежить не від волі гендиректора, а від всіх 175 країн-членів. Водночас він наголосив, що місії з підтримки українських АЕС будуть як під час війни, так і після.

"Перш за все, ці місії підтримки і допомоги приїхали сюди на вимогу уряду України. Вона триватиме довго, поки буде війни. Ймовірно і навіть після, для реконструкцій", — додав Гроссі.

Прем'єр України зауважив, що місія МАГАТЕ була зумовлена прагненням Росії атакувати ядерні об'єкти. Він також наголосив, що агентство ніколи не визнає Запорізьку АЕС російською.

"Перше і найголовніше — це повне виведення російських сил з території ЗАЕС і передача її під український контроль та відновлення режиму ядерної безпеки. Я також звернувся до Гроссі передати членам МАГАТЕ, з якими він буде говорити, що Україна твердо переконана, що необхідно накласти санкцій на "Росатом" та припинення співпраці з Росією у ядерній сфері", — розповів Шмигаль.

Яка ситуація на ЗАЕС

ЗАЕС є найбільшою атомною станцією в Європі. З 4 березня вона захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни і саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Читайте також

"Росіяни — терористи, але не безтолкові. Вони не хочуть померти від ядерного вибуху". Інтерв'ю зі співробітником ЗАЕС

"Ситуація небезпечна, ризики високі", — експертка з ядерної безпеки про наслідки останнього обстрілу Запорізької АЕС

МАГАТЕ та АЕС: як війна в Україні має змінити принципи ядерної безпеки світу