Депутат від Сумщини Андрій Деркач у розшуку: що про нього відомо

. Фото: УНІАН

Народного депутата від Сумщини Андрія Деркача оголосили у розшук за підозрою у державній зраді та незаконному збагаченні. Про це повідомила пресслужба Національного антикорупційного бюро України. Розповідаємо, чим відомий Андрій Деркач і чому його шукають.

У чому підозрюють Деркача

Як повідомили у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, зважаючи на те, що Деркач переховується від слідства, про підозру йому повідомили заочно. За даними слідства, народний депутат за період 2019-2022 рік одержав щонайменше 567 тис. дол. США від правоохоронних та розвідувальних органів Росії за підривну діяльність проти України. Він мав зокрема дискредитувати Україну на міжнародній арені та погіршувати дипломатичні відносини зі США.

Наприкінці червня речник СБУ Андрій Дехтярнко повідомив, що Служба безпеки викрила агентурну мережу Головного управління Генерального штабу Росії, до якої входив нардеп.

За даними слідства, він курував створенням низки приватних охоронних підприємств у різних областях, щоб використати їх для швидкого захоплення України.

На сьогодні народному депутатові інкриміновано вчинення злочинів за статтями "Державна зрада", "Незаконне збагачення" та "Вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою".

У липні правоохоронці затримали керівника охорони нардепа-втікача.

Хто такий Андрій Деркач

Андрій Деркач є сином Леоніда Деркача – колишнього голови Служби безпеки України. Уперше став депутатом Верховної ради (III скликання) у 1998 році.

У 2002 році він пройшов до Верховної ради IV скликання від блоку "За єдину Україну!", який очолював Володимир Литвин. У грудні 2005 року перейшов до фракції Соціалістичної партії України. Обіймав посаду заступника голови Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

2 листопада 2006 року склав повноваження депутата і його призначили президентом "Енергоатому", а також генеральним директором ДК "Укратомпром". На позачергових виборах народних депутатів у листопаді 2007 року пройшов до Верховної ради VI скликання у складі "Партії регіонів".

У жовтні 2014 року як самовисуванець балотувався у Сумській області та потрапив до Верховної ради VIII скликання, де входив до бюджетного комітету. З кінця листопада 2014 року виконував обов'язки керівника депутатської групи "Воля народу", доки 26 січня 2016 року не написав заяву про вихід з неї.

16 січня 2014 року Андрій Деркач голосував за "диктаторські закони" Януковича.

На позачергових виборах у 2019 році Деркача обрали по 159 округу, центр якого — у Глухові Сумської області, як безпартійного самовисуванця. Є позафракційним нардепом і не входить до жодного парламентського комітету, повідомляє сайт "Чесно".

Андрій Деркач одружений із Тереховою Оксаною Володимирівною, вона — доцент кафедри культурології Київського національного університету культури й мистецтв, — повідомляє "Стопкор". У подружжя 3 доньки: Тетяна(одружена з Іваном Литвином, сином Володимира Литвина, 9-го голови Верховної Ради), Ксенія та Катерина — та два сини Григорій та Михайло. Сам Андрій Деркач є хрещеником експрезидента України Леоніда Кучми.

Майно Андрія Деркача

Суспільне аналізувало декларацію Деркача за 2019 рік. Наразі останні декларації чиновників України — у закритому доступі.

Усіма об'єктами нерухомості, за декларацією Деркача за 2019 рік, володіла його дружина Оксана Терехова. Зокрема це: три офісні приміщення площею у 2567 м², гараж, дві квартири у Києві та творча майстерня. Чоловік орендував три приміщення під депутатські приймальні у Глухові та Києві. Також у власності жінки було недобудоване приміщення.

Оксана Терехова, станом на початок 2020 року, володіла антикваріатом, ювелірними виробами, одягом тощо, однак відмовилася надавати додаткову інформацію з мотивів порушення конституційних принципів верховенства права. Нардеп задекларував Ікону Божої Матері. У попередній річній декларації ікони було дві.

Дружина нардепа задекларувала Mercedes Benz GL-500, а Андрій Деркач їздив у той час на автівці Volkswagen Multivan, яка належала Ковальчуку Володимиру.

Андрій Деркач володів по 5% ТОВ "Ера медіа" та ПАТ "Інформаційно-видавнича група Телеграф". Його дружина володіла 85% та 95% відповідно.

У власності нардепа і синопсис телевізійної програми "Доброго ранку, Країно".

У 2019 році Деркач заробив 338 тис. грн як нардеп, 1,1 млн грн отримав роялті від ТОВ "Ера медіа". Загалом — 1,4 млн грн. У 2018 році ця сума склала 1,3 млн грн 743 тис. грн задекларував на банківських рахунках, та 840 тис. грн — готівкою.

За даними розслідування Олександра Курбатова, яке опубліковане на сайті "Bihus", Андрій Деркач — найбагатший нардеп від Сумської області, а у його помічника з’явилися 41,5 га землі між озерами Конча і Заспа. Формально ця ділянка землі належить чотирьом особам, троє з них мають міцні зв’язки з родиною нардепа. Після публікації сюжету з цим розслідуванням, Деркач подав позов на редакцію "Bihus" і хотів визнати недостовірною інформацію з сюжету та спростувати її, а також отримати 50 000 грн моральної шкоди. 08.06.2022 року Київський апеляційний суд скасував рішення попередньої інстанції та відмовив у задоволенні вимог Деркача у повному обсязі. А також наклав арешт на землі, вартістю понад мільярд гривень, пов’язані з Деркачем.

"Плівки Деркача"

19 травня нардеп Андрій Деркач провів онлайн-брифінг, де розповів, що "отримав від журналістів-розслідувачів" нібито записи телефонних розмов Порошенка та Байдена, які "свідчать про факти державної зради та міжнародну корупцію". За його словами, перша тема записів, які датовані 2015-2016 роками, стосується отримання "$1 млрд в обмін на збереження схем Burisma і міжнародної корупції".

В Офісі генпрокурора порушили провадження за фактом "державної зради", після оприлюднення цих записів, а Служба зовнішньої розвідки заявила про проведення інформаційних операцій проти України російськими спецслужбами.

Розвідка Сполучених Штатів кваліфікувала дії Андрія Деркача як втручання в американські вибори з боку Росії. Тоді проти нардепа запровадили санкції.

Розвідка стверджувала, що депутат українського парламенту Деркач був активним російським агентом понад десять років, підтримував тісні зв’язки з російськими спецслужбами, а також "прямо чи опосередковано брав участь, фінансував, приховував або іншим чином брав участь у втручанні іноземних держав у спробі підірвати майбутні президентські вибори у США 2020 року".

У розвідці стверджували, що в період з травня по липень 2020 року Деркач випустив відредаговані аудіокасети та іншу непідтверджену інформацію з метою дискредитації американських чиновників, а також подав необґрунтовані звинувачення проти американських та міжнародних політичних діячів.

У серпні 2021 року Рада нацбезпеки та оборони запровадила персональні економічні обмежувальні санкції проти народного депутата Андрія Деркача.

Читайте також

  • У липні 2022 року у Шосткинському районі закликали публічно озвучити позицію щодо нардепа Андрія Деркача, якого звинуватили у державній зраді.
  • Депутат Андрій Деркач курував охоронні агентства, які працювали на Росію — СБУ.
  • ФБР розшукує росіянина, який співпрацював з Деркачем та російською розвідкою.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram