У Кролевці на Сумщині розквітла яблуня-колонія, якій понад 220 років

У Кролевці розквітла яблуня-колонія — це дерево вважається ботанічною пам'яткою загальнодержавного значення останні 26 років. Крім цього, у 2023 році кролевецька яблуня посіла третє місце у голосуванні за звання “Європейського дерева”. Про це розповіла Суспільному директорка Кролевецького краєзнавчого музею Людмила Карась. У чому унікальність яблуні-колонії дізнавався Олександр Соломко.

Особливість цього фруктового дерева у тому, що воно росте, як кущ та має 18 стовбурів. Дерево, якому понад 220 років, вважається одним з символів міста.

"Це ботанічна пам'ятка загальнодержавного значення з 1998 року. З нею пов'язано дуже багато легенд і в основному те, що якщо жінка в якої немає дітей і дуже хоче народити — може підійти, обняти стовбур і попросити у яблуні-колонії. Дуже часто туристи приходять, як на період цвітіння, взагалі дуже багато екскурсійних груп. Приїжджають з усіх куточків України. І місцеві дуже полюбили, вони приходять відпочити", — зазначає Людмила Карась.

Керівниця гурткової роботи Центру позашкільної освіти Кролевецької міської ради Людмила Семка говорить, що завдяки вмінню укорінюватись гілками, яблуня проіснувала понад 200 років, що не типово для фруктових дерев.

"Вона в нас росте у вигляді куща такого великого. А іноді люди говорять, що у тут ніби маленький такий райський садочок. Це насправді так, тому що звичайна яблуня росте і має один стовбур гілочки. А ця яблуня колись посаджена була, як звичайна яблунька, а потім вона уже стала самостійно укріплювати гілками. Як це відбувається? Старий стовбур відмирає, починає трухнути і нахиляється до землі, ніби падає вже. І от гілочки, які лягають до землі, починають самостійно укорінюватись. Тобто це відбувається природно, без людської допомоги, без ніякої", — пояснила Людмила Семка.

За словами жінки, секрет Кролевецької яблуні-колонії досі не розкрили науковці.

"Дуже багато тут дослідів різноманітних проводили і наші біоенергетики досліджували і біологи, і ботаніки все це досліджували, але достеменно зараз не можуть навіть відповісти на це питання. Біоенергетики більше, можна сказати, припущень таких виказують, що, дослідивши земну кору на цій території, вони сказали, що у вас тут дуже позитивне біоенергетичне поле", — додала пані Людмила.

За словами Людмили Семки, точно невідомий і сорт цієї яблуні. В один рік врожай може давати одна частина яблуні-колонії, а на наступний рік – інша.

"Яблука смачні, смачні, їх можна, звичайно, їсти. Є люди, що, говорять: "Ми там любим солодкі, а вони такі кисло солодкі на смак, нормальні. Скуштувати їх можна дуже навіть", — зазначила пані Людмила.

У охочих відвідати яблуню-колонію під час цвітіння, додає Людмила Семка, цього року є ще кілька тижнів.

Нагадаємо, у жовтні 2020 року на Сумщині, у Роменському районі, знайшли нову яблуню-колонію. Також у квітні у Сумах розцвіли сакури на території Сумського національного аграрного університету.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram