Перейти до основного змісту

Третя прем’єрка у історії Сполученого Королівства. Що відомо про Ліз Трасс

. Глава МЗС Великої Британії Ліз Трасс виступає під час запуску своєї передвиборчої кампанії на посаду лідера Консервативної партії та прем’єр-міністра країни, Лондон, четвер, 14 липня 2022 року. AP Photo/Frank Augstein

У Сполученому Королівстві оголосили ім’я нового прем'єр-міністра і відповідно лідера Консервативної партії. Ним стала Ліз Трасс. Саме їй віддали голоси більшість партійців. Вона набрала близько 81 тисячі голосів, а її конкурент Ріші Сунак — 60 тисяч. Трасс стала третьою жінкою-прем’єром після Маргарет Тетчер та Терези Мей. Хто така Ліз Трасс та як ставиться до України — розбиралося Суспільне.

Вибори нового прем’єр-міністра у Сполученому Королівстві призначили після відставки Бориса Джонсона. 7 липня він оголосив про відхід з посади через урядову кризу. Після кількох турів голосування серед п’ятьох кандидатів залишилося двоє — колишній голова Мінфіну Ріші Сунак і міністерка закордонних справ Ліз Трасс, яка й перемогла.

Ліз Трасс до політики

Мері Елізабет Трасс народилася в сім’ї професора математики та медсестри, політичні погляди яких описувала як ліві. Вона пригадувала, що мати водила її на акції протесту проти рішення Маргарет Тетчер дозволити розміщення американських ядерних боєголовок на військовій базі біля Лондона.

На відміну від більшості колег по уряду з приватною освітою, Трасс навчалася в державній школі в Лідсі, а потім в Оксфордському університеті. Там Ліз була президенткою клубу ліберальних демократів, підтримувала легалізацію канабісу та закликала до скасування монархії. Ці принципи суперечать тим, яких Ліз дотримується зараз як представниця консервативної партії.

Брат Трасс Френсіс розповів BBC, що його старша сестра завжди була самовпевненою та ненавиділа програвати, навіть у гру "Монополія": "Вона була тим, хто повинен був перемогти. Вона б створила якусь спеціальну систему, щоб визначити, як виграти".

Читайте також: "Британці розуміють: якщо вони не допоможуть Україні, будуть воювати з Росією", — посол України в Британії

Шлях до посади прем’єрки

Після завершення навчання Ліз кілька років працювала в приватному бізнесі. Згодом розпочала кар’єру в політиці. Двічі — у 2001 та 2005 роках — програвала вибори на своїх округах у Західному Йоркширі. У 2008-му її обрали до міської ради Гринвіча, де Трасс почала працювати в аналітичному центрі Reform. Там її помітив лідер Консервативної партії Девід Кемерон. Він обрав її кандидаткою на округ Південно-Західний Норфолк.

У 2014 році у віці 38 років Ліз Трасс стала наймолодшою жінкою, яка приєдналася до Кабінету міністрів. Тоді її призначили державною секретаркою з питань навколишнього середовища, продовольства та сільських справ.

Ліз Трасс стала першою з-поміж членів Кабінету, хто підтримав Бориса Джонсона у прагненнях зайняти посаду лідера Консервативної партії в 2019 році. Після її призначили на посаду міністерки міжнародної торгівлі. Це були часи Брекзиту. Тоді Трасс уклала торгові угоди з 68 країнами, зокрема і з Європейським Союзом. Критики запевняють — переважна більшість цих угод були копіями тих, які мала Велика Британія, коли вона була членом ЄС. Однак це і стало рушійною силою її успіху, каже директор Проєкту торговельної політики Великобританії в Європейському центрі міжнародної політичної економії Девід Хеніг: "Більшість цих угод були підписані до того, як вона обійняла посаду, тому я не думаю, що вона могла взяти на себе велику заслугу в цьому. Та водночас я не можу не захоплюватися тим, із якою енергією вона виконувала свої обов’язки. І я думаю, що саме ця віха у її житті дала їй такий успіх".

У 2021-му Трасс стала міністеркою закордонних справ Сполученого Королівства. Вона — друга жінка в історії країни, яка очолила МЗС, і перша від Консервативної партії на цій посаді.

На посаді очільниці МЗС Ліз Трасс разом з Борисом Джонсоном впроваджували санкції проти Росії, надавали Україні зброю, економічну допомогу та проводили навчання для українських військових, розповідає колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін:

"Вона зробила багато, щоб переконати лідерів не західного світу в тому, що Україну критично важливо підтримувати, що не потрібно вестися на російську пропаганду. І що насправді ймовірний голод у світі — він іде від геополітичного конфлікту. І те, що вона говорила у Індії та багатьох країнах Британської Співдружності, чимало важить".

Наприкінці квітня Ліз Трасс виступила з промовою "Геополітика повертається" на щорічному великодньому бенкеті лорд-мера в особняку в Лондоні, в якій розкритикувала архітектуру сучасної безпеки країн, заявила про те, що війна Росії проти України — це війна "кожного з нас", та закликала назавжди відмовитися від імпорту нафти й газу з Росії.

Читайте також: Прем'єр-міністр Маріо Драгі йде у відставку. Що це означатиме для Італії й України

Ліз Трасс — прем’єр-міністерка

Трасс отримала перевагу на виборах прем’єр-міністра тому, що просувала ідеї партії, а чи дійсно вона буде їх впроваджувати — питання, вважає політичний експерт з Ліверпульського університету Джонатан Тонге.

"Вона переможе, тому що сказала те, що члени Консервативної партії люблять чути. Зокрема, пообіцяла знизити податки. Це абсолютно в стилі Торі. Тоді як її опонент Ріші Сунак сказав, що країні спочатку потрібно приборкати інфляцію", — пояснює експерт.

Ще одна причина перемоги колишньої очільниці МЗС — успішно проведена виборча кампанія, вважає Почесний професор військових досліджень в Королівському коледжі Лондона Лауренс Фрідман: "Вона обійшла свого опонента тому, що отримала підтримку прихильників Брекзиту, хоча й сама раніше його не підтримувала. Вона провела кращу кампанію, ніж її опонент, колишній канцлер Ріші Сунак, якого багато членів звинувачують у тому, що він призвів до відставки Джонсона".

Лауренс також наголосив: нині для Ліз головна ціль — врегулювати ціни на енергоносії у Сполученому Королівстві. Доти нових санкцій проти Росії вона, ймовірно, не впроваджуватиме:

"Її першим завданням буде впоратися з основною кризою вартості життя, з якою зіткнулися споживачі Великобританії в результаті зростання цін на енергоносії. І це буде головним пріоритетом для її уряду. Якщо вона не розбереться з цим, вона не протримається на посаді прем'єр-міністра".

Девід Лоуренс, науковий співробітник у Всесвітній ініціативі в Chatham House, натомість вважає, що політика Сполученого Королівства щодо України не зміниться навіть попри значні економічні втрати:

"Вона була міністеркою закордонних справ, тому ми розуміємо, якими будуть пріоритети її зовнішньої політики. Я б очікував продовження стійкості щодо питання вторгнення Росії в Україну. Я не бачу, щоб ця позиція змінилася. Хоча буде справді цікаво спостерігати, як розвиватиметься громадська думка, коли витрати на війну почнуть вдаряти по гаманцях людей. Я очікую, що люди все ще будуть хотіти бути солідарними з Україною, але це може призвести до цікавого компромісу для уряду".

Прем’єрство для Ліз буде непростим, оскільки у Британії чимало викликів, вважає колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Утім, у неї є чітке розуміння того, що на компроміс з Росією йти не можна: "Я впевнений, їй вистачить харизми і волі, щоб говорити прямим текстом. І на старій посаді вона себе проявила як політик, який сфокусований на зовнішньому порядку денному".

Читайте також: Скандали, вечірки і симпатії до України. Чим запам’ятається прем’єр Джонсон і чому він врешті йде з посади

Ставлення до України

"Ми повинні бути готові до довготривалої підтримки України, тому що ми віддані захисту свободи та демократії. Світ повинен був зробити більше, щоб стримати вторгнення, і ми ніколи більше не зробимо такої ж помилки. Деякі стверджують, що ми не повинні надавати важке озброєння, боячись спровокувати щось гірше. Але я вважаю, що бездіяльність була б найбільшою провокацією. Це час для сміливості, а не для обережності", — казала Ліз Трасс пiд час візиту в Чехію наприкінці травня.

Наприкінці серпня Трасс на теледебатах заявила, що першу телефонну розмову в разі обрання лідером Консервативної партії проведе з Володимиром Зеленським. "Зеленський надихає. І я хочу показати українцям, що вони й далі отримуватимуть повну підтримку Сполученого Королівства, а я знаю, наскільки це важливо для Зеленського і українського уряду. Тож я маю намір якнайшвидше засвідчити це", — сказала тоді Трасс та додала, що хоче якнайшвидше відвідати Україну й запевнила, що та не матиме кращого союзника, ніж Британія.

Ліз Трасс також заявляла, що готова зустрітися з Путіним, якщо стане прем'єр-міністеркою. Про це кандидатка сказала під час других дебатів 17 липня. Усі інші кандидати відповіли на це запитання негативно.

Від зміни прем'єра підтримка України Британією не зміниться, каже Європейський кореспондент Української служби "Голосу Америки" Богдан Цюпин, який працює в Лондоні:

"Практично усі парламентські партії у Великій Британії, навіть опозиційна лейбористська, підтримують політику уряду, коли йдеться про підтримку України і тиск на Росію за її агресивні дії".

Це ж саме говорить і Посол Сполученого Королівства в Україні Мелінда Сімонс: "Підтримка України є міжпартійною. До того ж, є дійсно потужна громадська підтримка. Хто б не був прем’єром, хто б не керував урядом, політика не зміниться".

Перемога Ліз Трасс на прем’єрських виборах — це удача для України, каже Павло Клімкін: "Вона добре знає Україну. Вона тут була як міністерка закордонних справ. Їй не потрібно починати з напівчистого аркуша, їй не потрібно тут розбиратися. Вона може працювати буквально починаючи з сьогодні. Це економить час і зусилля, дає можливість реалізувати своє бачення".

Читайте також

Чому Туреччина прагне бути посередником у перемовинах між Росією й Україною

"Немає чарівної західної палички, щоб зупинити Росію" — інтерв’ю з Енн Епплбаум

"Ми завжди протидіяли наративам, які поширювала Росія на території Близького Сходу і Африки" — спецпредставник України

США, Китай і Тайвань. Що відомо про візит "третьої людини в США" Ненсі Пелосі до Тайваню і в чому військова загроза

Топ дня

Вибір редакції