"Ми завжди протидіяли наративам, які поширювала Росія на території Близького Сходу і Африки" — спецпредставник України

Антиросійський протест українців що проживають у Йоганнесбурзі, Південна Африка, 20 липня 2022, (Photo by MARCO LONGARI / AFP) (Photo by MARCO LONGARI/AFP via Getty Images)

Зеленський закликав країни Африки не бути нейтральними у війні Росії проти України. Під час онлайн-зустрічі з африканськими журналістами 4 серпня. Водночас він додав, що світ мав приділяти більше уваги тому, що відбувається в деяких країнах Африканського континенту, які також пережили війни й трагедії.

Спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки, український дипломат та історик Максим Субх розповів Суспільному про дипломатичні відносини з країнами цих регіонів, про протидію російській пропаганді, про те, що вже встиг зробити на новій посаді, а також про те, які країни Близького Сходу в найближчій перспективі можуть стати на бік України.

Три тижні тому Володимир Зеленський призначив вас спеціальним представником України на Близькому Сході та в Африці, мотивуючи це тим, що потрібно розширювати дипломатичні відносини з країнами цих регіонів. Чому важливий цей напрямок, коли в нас є підтримка Заходу і США?

Відновили Інститут спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки, який в історії сучасної країни існував щонайменше двічі, але з перервами. Зараз війна Росії проти України. Важкий період. Він кидає багато викликів і обумовлює необхідність гідного протистояння ним. Один з них — розбудова відносин з країнами Близького Сходу та Африки. Це наші історичні партнери, це регіони, де Україна завжди мала величезний інтерес: торговельно-економічний напрям, військово-технологічне співробітництво, гуманітарні аспекти.

Ця ділянка не є для української дипломатії новою. Ми не можемо відставати від тенденцій на близькосхідному та африканському просторах. У першу чергу йдеться про своєчасну протидію російській пропаганді на теренах цих регіонів, зокрема ми маємо засвідчити нашим партнерам незмінність позиції та курсу на подальшу розбудову взаємовигідних партнерських відносин. Ми розраховуємо на їхню політичну і економічну підтримку. Маємо великі плани на те, що потужні країни цього регіону долучаться до проєктів з відновлення поствоєнної України.

"У переважній більшості країни, які не є прямими сателітами Росії, дотримуються позиції нейтралітету. Разом з тим вони дають чіткий сигнал про те, що жодні порушення норм міжнародного права ними не можуть бути акцентовані".

Плануємо активізувати і політичний діалог. Президент України з самого початку російської агресії провів низку двосторонніх переговорів з арабськими та африканськими візаві. Такий курс веде і Міністерство закордонних справ України. Провели багато переговорів, виступів на форумах, які організовувалися на Близькому Сході та в Африці.

Спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки, український дипломат та історик Максим Субх, фото: Суспільне

Інститут спеціального представника також покликаний продовжувати підтримувати цей політичний діалог, отримувати ширшу підтримку цих країн на період війни. Безумовно, наявність посади та Інституту буде сприяти підтримці сталого діалогу, завдяки чому будуть нарощуватися темпи нашої співпраці.

Що ви встигли зробити за три тижні на посаді?

Уже проведено кілька зустрічей з іноземними послами. Також обговорюються плани щодо організації регіональних турне, вже досягнуті певні домовленості з нашими африканськими партнерами. Опрацьовуються також онлайн-виступи спецпредставника перед найбільшими регіональними організаціями, до яких входять арабські країни та держави африканського континенту. Зроблено аналіз та ревізію двосторонніх відносин з багатьма країнами цього регіону і визначені пріоритети на африканському напрямку, які відносяться до стратегії розвитку відносин України з Африкою на майбутні роки.

Читайте також: "Британці розуміють: якщо вони не допоможуть Україні, будуть воювати з Росією", — посол України в Британії

Ви сказали про те, що зараз один з пріоритетних напрямків роботи на Близькому Сході і в Африці — боротьба з російською пропагандою та російськими наративами, які там ширяться і є доволі популярними. Наскільки адекватно та як реагує Україна, щоб цьому протидіяти?

Україна реагує миттєво. Ми з самого першого дня, коли Росія заблокувала українські чорноморські порти, одразу інформували наших партнерів про те, що саме блокада є причиною глобальної продовольчої кризи, різкого збільшення цін на основні продовольчі товари. Ми інформаційно абсолютно не відставали, ми завжди протидіяли тим наративам, які поширювала Росія. Крім того, я вже дав декілька інтерв’ю арабомовним ЗМІ, в яких довів цю інформацію, подякував деяким країнам регіону за те, що вони відмовлялися і продовжують відмовлятися від купівлі вкраденого українського зерна.

Уже є низка прикладів того, як наші партнери швидко і в рамках законодавства реагують на спроби Російської Федерації здійснити експорт вкраденого зерна. З великим оптимізмом наші партнери сприйняли звістку про відновлення експорту зернових культур. Ми маємо надію на те, що всі контракти будуть виконані нами.

Зважаючи на те, що РФ має широкий і глибокий вплив на країни Близького Сходу та Африки, більше вірять Росії чи Україні?

Я би ставив питання не таким чином. Не хто більше кому довіряє, а наскільки ці країни усвідомлюють, що Росія порушила міжнародне право і вчинила акт агресії проти України. Країни, які поважають себе, поважають свій суверенітет, право на власну позицію — ці всі країни, і їх переважна більшість, розуміють Україну і підтримували її на початку російської агресії, проголосувавши за низку резолюцій, які були винесені на Генеральну Асамблею ООН.

Читайте також: "Важко зрозуміти, чому РФ може не потрапити під визначення держава-спонсор тероризму" — дослідник Крістофер Етвуд

Переважно країни, які не є прямими сателітами Росії дотримуються позиції нейтралітету. Разом з тим вони дають чіткий сигнал про те, що жодні порушення норм міжнародного права ними не можуть бути акцентовані, оскільки є такий вислів в дипломатії, як "правило бумерангу". Порушення один раз потім може сприяти порушенням за таким самим сценарієм. Тому жодна країна не буде робити цього. Повне розуміння більшості країн Близького Сходу та Африки ми маємо.

Автозаправна станція, Кейптаун, Південна Африка, 23 березня 2022, фото: Dwayne Senior/Bloomberg via Getty Images

Ви сказали про те, що багато країн Африки залишаються нейтральними. Нейтралітет — це добре або погано?

Нейтралітет дає простір, можливість для подальшої роботи, контактів, для нарощування інтенсивності діалогу з нашого боку. Чим більше ми будемо доносити об’єктивну інформацію, тим більше ці країни будуть розуміти природу збройної агресії Росії проти України. Звичайно, їхня позиція схильна до того, аби змінюватися, модифіковуватися. Усе буде залежати від розвитку подій в Україні, але щоб підготувати ці країни до адекватного сприйняття можливих подальших змін в ході війни, то треба нам безумовно працювати.

Ми працюємо над тим, щоб наш діалог був безперервним. Розуміючи їх, що цей регіон є надзвичайно конфліктогенним, ми працюємо над тим, щоб наші позиції узгоджувалися в рамках поваги до міжнародного права та статуту ООН.

Читайте також: Розблокування українських портів: чому це так важливо для світу і де найбільше очікують на українське зерно

Ми можемо розраховувати на те, що країни Африки стануть нашими союзниками у війні проти Росії?

Наразі важливо утримати ті позиції, які Україна мала до війни. Тому що зараз, використовуючи відносну слабкість України через агресію, Росія намагається скористатися цим і віддалити країни Близького Сходу і Африки від української орбіти. Нам треба активно цьому протидіяти. Питання політичної підтримки — це питання ближчого майбутнього, воно може змінюватися від ситуації, міжнародної обстановки. Міжнародна безпека, безперечно, зазнає змін. Ці країни будуть адаптовуватися під реалії, з якими зіткнеться світ в найближчий рік. Лише постійний діалог і контакт може забезпечити нам розуміння, підтримку і сталі торговельно-економічні зв’язки.

Була інформація про те, що в Південно-Африканській Республіці планується перезапустити російський пропагандистський канал "Russia today". Як ви працюєте в тому напрямку, аби протидіяти тому?

У контексті протидії пропаганді ми звертаємо увагу наших партнерів на те, що інформація, яка лунає з пропагандистських російських телеканалів, друкованих ЗМІ, несе антиукраїнську риторику, направлена на дискредитацію України та Заходу. Разом з тим у нас була зустрічна пропозиція для провідних арабських телеканалів, світових медіа — відкрити в Україні свої корпункти, щоб швидко і об’єктивно передавати інформацію про події в Україні. Низка відомих арабомовних телеканалів світового рівня широко представлені зараз в Україні, мають своїх журналістів. Ми запрошуємо канали до того, щоб вони відкривали представництва, кореспондентські пункти в Україні — це також буде сприяти протидії російській пропаганді.

Читайте також: Вічний цикл приниження. Пітер Померанцев про телеобраз Путіна та як росіян "відмивають" від відповідальності за війну

Зараз ситуація розкачується в Іраку. Що ви можете сказати про ризики на Близькому Сході?

Політична нестабільність в Іраку є практично перманентною і діалог між різними політичними силами не призвів до того, щоб в цій країні було сформоване консолідоване рішення щодо формування нового уряду. Тому, коли ми аналізуємо ситуацію в Іраку, виходимо з того, що всім сторонам варто досягти компромісу і домовитися щодо взаємоприйнятних підходів щодо подальшого розвитку країни, в тому числі подолання бідності, безробіття.

Що стосується Ірану, то заяви дійсно були, нами проводилася робота, контакти з іранською стороною для того, щоб отримати з першоджерел інформацію про ті заяви, які лунали від наших американських партнерів. Іранська сторона під час наших контактів і на офіційному рівні категорично заперечила передачу будь-якої військової техніки Російській Федерації. Ми висловили подяку за таку позицію і безумовно застерегли іранську сторону від будь-яких дій, які можуть нашкодити українсько-іранським відносинам.

Які ще країни Близького Сходу можуть в найближчій перспективі стати на бік України?

У регіоні ми маємо низку країн, які стало підтримують суверенітет і незалежність України. Власне, не хотів би називати конкретні країни, тому що голосування в Генеральній Асамблеї ООН є свідченням того, як оцінюють країни Близького Сходу російську збройну агресію проти України. У нас постійно тривають контакти, до війни найбільшими партнерами були Єгипет, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Ізраїль, Алжир, Марокко, Туніс. Ці країни налаштовані на подальшу співпрацю з Україною, вони всі чекають на закінчення війни. Ми працюємо над тим, щоб наші партнери зрозуміли, що такий мир не може бути укладений або досягнутий будь-якою ціною або з поступками, на яких наполягає наш ворог. Ми пояснюємо, що нашим завданням є збереження територіальної цілісності і єдності України.

Тому наші партнери мають тверезо оцінити нашу позицію, зрозуміти її і виходити з того, що немає альтернативи продовженню співпраці з нашою державою, оскільки від нашої країни залежить економіка дуже багатьох країн цього регіону. Не говорячи про гуманітарний фактор — це спільні сім’ї, яких тисячі по всьому Близькому Сходу. Наші громадяни створили сім’ї, мають спільних дітей. Ці діти мають громадянство як і України, так і інших країн, де вони народилися. Зв’язок поколінь існує і він буде одним з запобіжників або гарантій продовження нашої тісної співпраці і дружби з країнами Близького Сходу.

Автор: Ігор Шавро.

Читайте також

Путін зіграв проти себе: НАТО ухвалило історичні рішення, що змінять безпекову ситуацію у Європі

"У тебе є 3 тижні зібрати 5 млн євро" — литовський журналіст про те, як знайшов гроші на "Байрактар" для України

Послиня США з питань глобального кримінального правосуддя — про міжнародний трибунал, геноцид та співпрацю з Україною

Спецпредставник ЄС з прав людини — про Стамбульську конвенцію, злочини Росії та реформи в Україні

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!