Чому Китай не готовий до війни ― думка експерта про візит Ненсі Пелосі до Тайваню

Китайські солдати біля входу у Міністерства оборони в Пекіні, понеділок, 1 серпня 2022 р. Фото: AP /Ng Han Guan.

Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі закінчила візит до Тайваню. Уряд Китаю, який не визнає незалежність Тайваню, розкритикував цей візит і розпочав військовій навчання біля острова. Чому візит Пелосі спричинив суттєве напруження у стосунках між Китаєм та США та чи буде "розрядка" напруги в регіоні? Керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону у Центрі досліджень армії, конверсії та роззброєння Юрій Пойта відповів на питання в ефірі "Українського радіо".

Чи готовий Китай до війни

Насправді Китай не говорив, що буде застосовувати військову силу. Він досить інтенсивно розповсюджував меседжі, що народно-визвольна армія Китаю не сидітиме склавши руки, і Китай обов’язково відповість. Але офіційна влада КНР не говорила про те, що вони почнуть бойові дії у зв’язку з візитом Ненсі Пелосі до Тайваню.

Китай не був готовий до здійснення якихось радикальних дій, які б призвели де реальної ескалації конфлікту. Адже він не готовий до війни зі Сполученими Штатами, бо стратегічне завдання Китаю сьогодні ― стати наддержавою і виграти конкуренцію із США.

Китаю потрібен економічний, технологічний і військовий розвиток. Його економічна модель побудована так, що Китай отримує дешеві ресурси з інших країн, на своїй території виробляє дорогі товари, отримуючи додану вартість, та експортує у розвинені країни. Це дає можливість розвиватися й отримувати надприбутки, китайська економіка розвивається приблизно на 5-6% на рік. Сьогодні Китай є другою країною світу за ВВП. За оцінками аналітиків, через десять років Китай стане першою економікою у світі.

Читайте також: США, Китай і Тайвань. Що відомо про візит "третьої людини в США" Ненсі Пелосі до Тайваню і в чому військова загроза

Чому Китай так "гостро" реагує на візит Ненсі Пелосі

Звісно, для Китаю це досить неприємна ситуація, тому що він дотримується "принципу єдиного Китаю"Що таке "принцип одного Китаю"Китай розглядає Тайвань як власну провінцію, що відкололася. Материкова влада має намір повернути її, в тому числі за допомогою сили. "Принципу єдиного Китаю" полягає в тому, що як Тайвань, так і материковий Китай є невід'ємними частинами єдиного "Китаю". Принцип єдиного Китаю у формі, закріпленій 1992 року, є наразі офіційною позицією уряду КНР. Оскільки 1992 року Україна встановила дипломатичні стосунки з Китайською Народною Республікою (Китаєм), це виключає визнання Республіки Китай (Тайваню).. Цього принципу дотримуються і США. Відповідно до нього існує єдина Китайська держава. І материкова КНР, і острівний Тайвань мають входити до цієї держави. Але різниця в інтерпретації цього принципу від США і Китаю полягає в тому, що США кажуть: так, Тайвань може бути об’єднаний з Китаєм, але це об’єднання повинно пройти обов’язково мирним шляхом і не в односторонньому порядку.

Для КНР візити високих політичних представників є особливо чутливими. США продовжують не визнавати Тайвань, вони визнають лише КН, а з Тайванем розвивають відносини економічного, військового і культурного плану.

Чому США мають відносини і з КНР, і з Тайванем

Ми маємо розуміти, що більшість країн сповідують принципи реалізму в міжнародних відносинах і розвивають стосунки відповідно до своїх національних інтересів, а меншою мірою до моральних принципів. Тож 1979 року США встановили дипломатичні відносини з КНР, але з Тайванем залишились відносини не політичного й не дипломатичного характеру, продовжились економічні, культурні та військові зв’язки.

США залишили за собою зобов’язання надання оборонних засобів та послуг Тайваню, який для "штатів" є демократичною країною та одним із ключових союзників у регіоні. Відносини з КНР динамічно розвивались, але Китай не перетворився на партнера високого рівня довіри. Сьогодні маємо новий етап відносин між США і КНР, він називається "стратегічна конкуренція", причому сторони не називають його конфронтацією або холодною війною. США продовжують співпрацю з Китаєм, але відносини мають конкурентний характер, і "штати" розуміють, що Китай є зростаючою наддержавою.

Як візит Ненсі Пелосі вплине на віносини

Ми маємо розуміти, що ухвалення рішення на політ до Тайваню, навіть під захистом збройних сил США, під час такої конфронтаційної риторики є ознакою, що ця людина дуже смілива. Адже була якась імовірність, що цей літак буде збито. Гадаю, Ненсі була проконсультована щодо того, наскільки ця поїздка є небезпечною та які можливі дії вчинить Китай.

Візит Пелосі став драйвером конфлікту, тому що Китай інтерпретував цей візит як порушення "принципу одного Китаю". США ж говорили про те, що ніякого порушення немає і що це не політичний візит, тобто ― жодних проблем.

Важливо розуміти, що сьогодні Китай не зацікавлений в ескалації. Він демонструє військову силу, намагається показати свою готовність до захисту власних інтересів і територіальної цілісності, але не переходить до тих дій, які справді могли б спричинити збройний конфлікт. Американська і китайська сторони зацікавлені у деескалації конфлікту, вони не готові до дій, які б призвели до військового протистояння.

Що відомо

  • 2 серпня до Тайваню в межах турне Азією прибула спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі. Вона стала першим високопоставленим американським політиком, який відвідав Тайвань за останні 25 років.
  • У Білому домі попередили, що Китай може відреагувати на візит спікера палати представників США Ненсі Пелосі на Тайвань військовими провокаціями. За словами прессекретаря Пентагону Джона Кірбі, це може включати запуск ракет поблизу Тайваню або великомасштабні повітряні чи морські дії.
  • Щойно Пелосі прилетіла на Тайвань, Китай оголосив про військові навчання навколо острова.
  • Після прильоту Пелосі на Тайвань координатор із питань стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі, заявив: Сполучені Штати Америки не підтримують незалежність Тайваню, але підтримують його оборону відповідно до Закону про відносини з Тайванем.
  • Особисто Ненсі Пелосі наголосила, що її візит "жодним чином не суперечить політиці Сполучених Штатів, яка керується законом про відносини з Тайванем 1979 року та китайсько-американських комюніке", і додала, що США "продовжують протистояти одностороннім зусиллям змінити статус-кво".
  • Тайвань — острів у східній Азії, який Китай вважає своєю територією і називає провінцією, що відкололася, а не незалежною державою. Єдиний союзник Тайваню — США. Україна встановила дипломатичні стосунки з КНР, що виключає визнання Тайваню.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!