Не лише за електронним рецептом. Як з 1 серпня купити антибіотики і де рецепт не потрібен

Жінка купує ліки в аптеці. Фото: Суспільне Черкаси

З 1 серпня в Україні починає діяти система електронних рецептів на антибіотики. Це перший етап реформи: МОЗ України планує всі рецептурні препарати відпускати за цифровими рецептами. Як тепер купити ліки, як бути, коли нема змоги прийти до лікаря, що робити волонтерам і де антибіотики продаватимуть без рецепта — пояснює Суспільне.

"Антибіотики — це не вітаміни"

В Міністерстві охорони здоров’я наголошують: таке нововведення один зі способів розв'язати проблему неконтрольованого вживання лікарських засобів і зокрема антибіотиків. Облік споживання антибіотиків в лікарнях запровадили ще на початку року. Все це має запобігати неконтрольованому і нераціональному використанню цих препаратів, що сприяють антибіотикорезистентності.

"Коли почалась комунікація про запуск електронного рецепта, то ми бачили, що в липні пішов ріст продажу антибіотиків в аптеках. Тому закликаю не записатись про запас. Антибіотики — це не вітаміни. Їх потрібно вживати тоді, коли це справді потрібно".

"64% українців помилково вважають, що застуду та інші вірусні інфекційні захворювання можна лікувати антибіотиками. І неправильне вживання призводить до того, що наступні захворювання, які можна було б вилікувати антибіотиками, стають смертельно небезпечними, і від них щороку гине велика кількість людей. Тому в Україні важливо сформувати культуру відповідального вживання і забезпечити контрольованість відпустку", — пояснювала заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич в одному з етерів "Українського радіо".

Читайте також: В Україні з серпня видаватимуть електронні рецепти на антибіотики. Чому важливо контролювати вживання цих ліків

Як придбати антибіотики в Україні з 1 серпня і що пред’явити в аптеці

Головне нововведення: з 1 серпня почне працювати додатковий цифровий інструмент — електронний рецепт на антибіотики.

Тож з 1 серпня буде діяти й рецепт за бланком, і електронний, до якого лікар має видати паперову інформаційну довідку. Механізм передбачили для тих, хто не має смартфону. І на випадок, якщо лікарня ще не працює з електронною системою охорони здоров'я, і в разі, якщо заклад просто залишиться без електрики.

"Ви обов’язково маєте отримати інформаційну довідку як підтвердження, що лікар вам здійснив призначення. Ця довідка скріплюється підписом і печаткою лікаря. І далі з нею ви звертаєтесь до будь-якої аптеки", — розповідала Марія Карчевич.

В аптеці рецепт мають позначити в електронній системі охорони здоров’я. Проте якщо до неї нема доступу (через відсутність електрики, наприклад), МОЗ дозволяє "погасити" рецепт вручну: фармацевт має поставити штамп відпущено на інформаційній довідці, що видають до електронного рецепта. Зауважте, що рецепт на антибіотики — хоч паперовий, хоч електронний — дійсний впродовж 30 днів. До речі, аптекар не має доступу до персональних даних людини і бачить на екрані лише призначення лікаря. Там вказано не самі ліки, а діючу речовину, зазначала Марія Карчевич, тож людина сама може обрати препарат та виробника ліків.

Які лікарі будуть виписувати рецепти для придбання антибіотиків

Електронний рецепт можна отримати безпосередньо на прийомі у лікаря. Виписувати цифровий "дозвіл" на придбання антибіотиків зможуть і в державних, і приватних закладах. Мати декларацію не обов’язково. Що більше — рецепт зможе виписати лікар будь-якого рівня медичної допомоги та спеціалізації — терапевт, хірург, стоматолог, запевняють у МОЗ. Головна умова — заклад та лікарі мають бути зареєстровані в електронній системі охорони здоровʼя.

Читайте також: Виплати переселенцям: зміни з 1 серпня і правила отримання фінансової допомоги

Якщо у населеному пункті немає лікарів, за правилами МОЗ, рецепт може виписати фельдшер у фельдшерсько-акушерському пункті.

Як буде здійснюватися виписка електронних рецептів в стаціонарі

Під час стаціонарного лікування медичні препарати, зокрема антибіотики, що передбачені пакетом лікування, пацієнти мають отримувати безоплатно й без рецепта. Лише тоді, коли у винятковій ситуації пацієнт з певних причин потребує препарати, які не передбачені пакетом лікування, у такому разі лікар стаціонару зможе виписати пацієнту рецепт.

Як придбати антибіотики на окупованих територіях чи там, де ведуться бойові дії

Для тимчасово окупованих територій і для тих регіонів, де ведуться активні бойові дії, зроблені виключення. Адже там люди можуть не мати доступу до лікаря. Тому МОЗ дозволило аптекам тимчасово на час воєнного стану відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря.

Перелік таких населених пунктів затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Якщо пацієнт самостійно не може дістатися до аптеки, придбати антибактеріальний препарат може його представник, родич чи соціальний працівник по цьому документу отримати необхідний препарат в аптеці замість нього.

Читайте також: З серпня антибіотики продаватимуть лише за рецептом: як це позначиться на лікуванні тварин?

Як волонтерські організації зможуть закупити антибіотики

Для волонтерів, ЗСУ та військових адміністрацій МОЗ також зробив виключення. "Мова йде про закупівлю лікарських рецептурних препаратів для потреб фронту та воєнного часу. Для цього має бути запит, що необхідні визначені препарати в певній кількості. Такі препарати дозволяється купляти без рецепта лікаря у дистриб’юторів", — пояснювала Марія Карчевич.

Як довго триватиме перехідний період із паперовими та електронними рецептами разом

МОЗ поки що визначило, що електронний та паперовий документообіг діють паралельно до кінця року. "Рішення щодо його завершення буде ухвалюватись з урахуванням ситуації в країні, зокрема перебігу по військовій ситуації і по готовності медичної системи, тобто закладів охорони здоров'я, зокрема приватних", — розповіла представниця міністерства.

Які препарати також невдовзі можуть бути за електронними рецептами

А загальний план такий: з наступного року всі рецептурні препарати лікарі будуть за електронним рецептом. За словами заступниці міністра, найближчі зміни будуть восени — це електронний рецепт на наркотичні та психотропні препарати. Однак вона зазначає, це стосується лише ліків, на які і раніше був потрібен рецепт доктора. А такі препарати як, наприклад, знеболювальні — можна буде купувати без призначення лікаря і відповідно без електронного рецепта.

Читайте також

"Свобода — це антирабство" — організаторка інформаційної кампанії з протидії торгівлі людьми

Чому іноземці залишаються в країні, де триває війна, та як долучаються до боротьби з Росією. Чотири історії

"Британці розуміють: якщо вони не допоможуть Україні, будуть воювати з Росією", — посол України в Британії

"Треба бути продуманим та хитрим". Історії партизанського спротиву в окупації

Ботоферми, бавовна, Кисельов. Що таке ІПсО, або інформаційно-психологічні операції

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу