Грошова допомога ВПО: хто може отримати та як подати заявку

Фото ілюстративне/Cуспільне

Понад 28 тисяч заяв на отримання грошової допомоги від міжнародних організацій подало Мінсоцполітики на початку жовтня. Переважно, гроші отримують українці, які втратили житло, внутрішні переселенці та малозабезпечені громадяни. Хто саме може претендувати на грошову допомогу, чи є зміни у виплатах та як і куди подати заявку — пояснює Суспільне.

Кому саме платить держава

Людям, які вимушено покинули домівки через війну, але перебувають в Україні. Грошова допомога призначається на сім’ю у таких розмірах:

 • 1000 грн - пенсіонерам та дітям, які досягли 18-річного віку та продовжують навчання за денною формою в закладах освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) або вищої освіти, до закінчення таких закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
 • 130% прожиткового мінімуму людям з інвалідністю I групи та дітям з інвалідністю.
 • 115% прожиткового мінімуму людям з інвалідністю II групи, які втратили працездатність;
 • прожитковий мінімум для людей з інвалідністю ІІІ групи
 • 442 грн на одного члена сім'ї, для працездатних людей.

Загальний розмір допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати 3000 гривень. Якщо в родині є особа з інвалідністю або дитина з інвалідністю сума складатиме 3400 гривень. Багатодітним сім'ям виплачують 5000 гривень. Загальний розмір допомоги на сім’ю, до складу яких входять двоє і більше осіб з інвалідністю (дітей з інвалідністю), максимальним розміром не обмежується.

За інформацією на порталі Дія допомога складатиме 2000 грн для дорослого і 3000 грн для людей з інвалідністю та дітей.

Хто саме може отримати ці гроші:

 • громадяни, які покинули домівки через бої чи оточення населеного пункту;
 • люди, які виїхали з тимчасово окупованих територій;
 • українці, чиє житло зруйноване, пошкоджене або непридатне для проживання через обстріли чи бої.

В останньому випадку, щоб отримати виплату, треба подати заявку на відшкодування. Переселення в межах населеного пункту через зруйноване житло також є підставою, аби отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) і претендувати на ці виплати.

Читайте також: "Нормальні будиночки нам поляки зробили, але у своїй хаті краще". Як живуть у модульному містечку в Бородянці

Як ВПО отримати щомісячну допомогу від держави

Для цього треба, аби ваш населений пункт був у переліку який затверджує Міністерство з питань реінтеграції. Це повний список місць, де ведуться бої, або вони оточені чи тимчасово окуповані. Уряд постійно оновлює документ.

Крім того, з 1 жовтня в усіх областях мінсоцполітики обіцяє впровадити єдину інформаційну систему соціальної сфери (ЄІССС). Наразі завершується етап тестування у Житомирській, Рівненській та Вінницькій областях, повідомляє Урядовий портал.

ВПО зможуть отримувати соціальні послуги набагато швидше – за місцем свого фактичного перебування, а не реєстрації. У будь-якому регіональному управлінні соцзахисту можна змінити у довідці ВПО не актуальне місце проживання, виправити помилкові чи некоректні дані у заяві на отримання довідки чи з'ясувати причину затримки допомоги.

Черга за довідкою ВПО в Дніпрі. Фото: Суспільне Дніпро

Подати заявки на статус внутрішнього переселенця та на отримання грошей можна й онлайн, в додатку "Дія". Для цього знадобиться картка єПідтримки (на неї будуть перераховувати гроші). Її можна також оформити онлайн. Міністерство радить оновити застосунок, аби працювали всі послуги. Опісля треба обрати послугу "одержання статусу ВПО". Система запитає актуальну адресу та попросить вказати геолокацію, аби її підтвердити.

Читайте також: "У тебе є 3 тижні зібрати 5 млн євро" — литовський журналіст про те, як знайшов гроші на "Байрактар" для України

Зараз Мінцсоцполітики разом з Мінцифрою проводять технічне оновлення послуги для ВПО в Дії. До 16 жовтня послуга буде недоступною для нових користувачів. Однак її можна отримати офлайн, йдеться в повідомленні на сайті Мінцифри.

Чи можуть скасувати виплати

Так, статус ВПО і всі соціальні виплати можна втратити, коли ви їдете з місця тимчасової реєстрації. Неважливо, чи повертаєтесь додому, чи виїжджаєте за кордон, чи в інше безпечне місце. Протягом 10 днів треба повідомити про переїзд: подати нову заяву в орган місцевої влади або заявку через портал "Дія". Якщо ж цього не зробити, виплати скасують, а ті, що встигнете отримати безпідставно, доведеться повернути, кажуть експерти служби "Безоплатної правової допомоги".

Читайте також: Виплати для ВПО, пенсії та субсидії на окупованих територіях — інтерв’ю з міністеркою соцполітики Жолнович

Гроші від ООН

Організація Об'єднаних Націй впровадила декілька програм з виплати благодійної допомоги українцям під час війни. Час від часу умови і самі програми змінюються.

Отримати гроші можна лише за однією з програм ООН, бо це один і той самий вид допомоги, який надають різні агенції. І перелік цих агенцій теж може змінюватися.

Агентство ООН у справах біженців

Надає тримісячну допомогу: 2200 гривень на кожного члена родини на місяць. Цю суму відразу за 3 місяці перерахують одному члену сім’ї — або на банківський рахунок, або переказом через відділення "Укрпошти".

Штабквартира ООН, фото: Associated Press

Претендувати можуть:

 • родини, в яких є лише батько або матір з щонайменше двома дітьми до 18 років або з особами похилого віку (старші за 60 років);
 • люди віком понад 60 років, які є головними в родині (тобто, це сім’ї в яких одна або кілька людей похилого віку з одним чи кількома дітьми віком до 18 років);
 • родини, в яких є люди з особливими потребами;
 • прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу батьків та дітьми, розлученими з батьками (це має бути документально підтверджено).

Кошти можуть отримати люди, які отримали офіційний статус ВПО. Щоб стати учасником програми, треба пройти співбесіду з представниками організації. Агентство у справах біженців створило канал в Телеграмі для подачі заявки. Ще можна зателефонувати за номером 0-800-307-711.

Читайте також: Послиня США з питань глобального кримінального правосуддя — про міжнародний трибунал, геноцид та співпрацю з Україною

Гроші від Всесвітньої продовольчої програми ООН

Всесвітня продовольча програма ООН з початку великої війни також розпочала окрему програму і надає 2220 грн на місяць на одну людину три місяці поспіль. Це спільний проєкт з українським урядом. Отримують ці гроші ті, хто має статус малозабезпечених. Міністерство соцполітики передає дані ООН, тоді організація виплачує допомогу через систему Міжнародних грошових переказів Western Union.

Виплати Норвезької ради у справах біженців (NRC)

Це також програма ООН. Рада може виплачувати три місяці по 2220 гривень для кожного члена родини. Отримати ці гроші можуть українці, які мають офіційний статус переселенців або проживають в регіонах, що постраждали через бої.

Організація приймає заявки через мессенджер WhatsUp. На номер 0 800 609 844 треба надіслати текст "NRC", а потім дотримуватись інструкції. Заявки розглядаються 10 днів, потім повідомляють про результат. Якщо заявку схвалять, гроші надійдуть через місяць.

Допомога Червоного Хреста

Міжнародний Комітет Червоного Хреста та Товариство Червоного Хреста України також виплачують гроші українцям, які проживають в регіонах, найбільше постраждалих від війни. Йдеться про 2500 гривень на одну людину протягом трьох місяців.

Фото: Суспільне Суми

"Реєструватися для участі в програмі не потрібно. Кошти будуть виділені тим, хто відповідає критеріям, на основі інформації, отриманої Міжнародним Комітетом Червоного Хреста від Міністерства соціальної політики", — повідомляє благодійна організація і просить остерігатися шахраїв: ані Мінсоцполітики, ані Червоний Хрест не будуть у рамках цієї програми реєструвати отримувачів онлайн чи будь-яким іншим способом.

У програму мають потрапити родини з Донецької, Луганської, Запорізької, Житомирської, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей, які були зареєстровані як малозабезпечені. При цьому немає різниці, чи ця сім'я виїхала, чи ні. А про участь повідомляють смс-повідомленнями.

Соціальна виплата від ЮНІСЕФ

Фонд допомагає під час війни українським сім’ям з дітьми. Це родини, які виховують:

 • троє і більше дітей до 18 років;
 • дитину до 18 років з інвалідністю.

"Допомога надається сім’ям незалежно від наявності чи відсутності статусу ВПО, які перебувають у будь-якому регіоні України, але за умови, що вони не отримували грошової допомоги від іншої міжнародної гуманітарної організації з 24 лютого 2022 року", — зазначає фонд.

Читайте також: "Кров, піт та дипломатія": яким був шлях України у кандидати на вступ до ЄС

Можна отримати 2220 гривень на місяць на кожного члена родини, але не більше як на п’ятьох людей. Допомога виплачується на банківський рахунок одразу за три місяці.

Зареєструватись та подати заявку можна на сайті ЮНІСЕФ.

Виплати від Міжнародної організації з міграції (МОМ)

Ця організація також готова виплачувати 2200 гривень на людину протягом трьох місяців. МОМ домовилась із Мінсоцполітики про співпрацю, тож для отримання допомоги людина має зареєструватися як ВПО в органах соціального захисту територіальної громади чи ЦНАПі і подати там заяву. Гроші доступні не у всіх регіонах. Як повідомляв сайт організації, спершу виплати були для переселенців на Закарпатті. Виплати здійснюються через відділення "Укрпошти".

Пріоритет надається вагітним жінкам, самотнім батькам, які виховують дітей, сім'ям з двома дітьми і більше, домогосподарствам, де є люди з інвалідністю, людям похилого віку, старшим за 65 років.

Гроші від криптобіржі Binance

Міністерство цифрової інформації повідомило про допомогу українцям-переселенцям від однієї з найбільших світових криптобірж Binance. Вона виділила 1,2 мільйона доларів на допомогу, планує допомогти 5 тисячам українців і вже виплатила кошти 1713 людям, які вимушено виїхали до країн Євросоюзу. Тепер гроші зможуть отримати ті, хто залишився в Україні. Міністерство зазначає, що пілотний проєкт запустили у Львівській області, і вже 1000 людей отримали виплати.

Криптобіржа Binance. Фото: Binance

Подати заявку на фінансування можна за адресою: standwithukraine@isans.org. Виплати у розмірі 75 доларів щомісяця протягом трьох місяців будуть надходити на криптогаманець (так, його доведеться відкрити), а потім їх можна вивести на банківську картку.

Європейський суд з прав людини

Українці, який постраждали від російської агресії, можуть подати заяву щодо компенсації матеріальної або моральної шкоди від РФ. Матеріальна залежить від вартості того, що втратили, наприклад, зруйнованої квартири чи авто.

Для цього потрібно подати заяву на сайті Європейського суду з прав людини.

Претендувати на цю компенсацію можна в разі загибелі родича, поранення, полону, катування, зґвалтування, руйнування житла тощо. В електронній формі є повний перелік ситуацій. Потрібно буде додати документи, роздрукувати заяву та надіслати її поштою. Відправлення безкоштовне.

Читайте також: Інвестиція у поразку Росії. Як купити військові облігації і чи можна на них заробити

Заяву можуть розглядати щонайменше рік. Але ймовірність отримання компенсації висока: минулого року ЄСПЛ визнав порушення прав людини у понад 90% справ проти Росії і присудив 12 мільйонів євро компенсації. Приймає рішення суд, а виплачувати гроші має Росія. Як їх отримати, має повідомити Міністерство юстиції України.

У Європейському суді з прав людини зазначають, що кожна заява важлива, бо допомагає не тільки отримати постраждалим компенсацію за завдану шкоду, але й засудити дії агресора та запобігти новим злочинам.

Допомога неурядової гуманітарної організації ACTED (Франція)

ACTED надає грошову допомогу у розмірі 2220 грн на кожного члена родини. Допомогу виплачують одним платежем, але на три місяці. Тобто на одну людину можна отримати 6660 грн. Виплати від ACTED нададуть у випадку, якщо хоча б одна з осіб у заяві має соціальну категорію «людина з інвалідністю», а її місцем реєстрації є Херсонська (з відкритими рахунками у банківській установі), Харківська або Миколаївська області. Претендувати на ці гроші можуть:

 • ВПО
 • одинокі матері чи батьки, які виховують дітей;
 • багатодітні сім'ї;
 • родини без працездатних чоловіків, в яких жінка виконує роль годувальника;
 • родини, які виховують дітей з інвалідністю;одинокі люди похилого віку;

Щоб подати заявку на допомогу потрібно звернутися за телефоном: +38095 365 6219; +38093 609 9277; +38099 636 8996; +38099 144 3613.

Естонська Рада у справах біженців

Виплачує по 2200 грн на кожного члена сім'ї раз на місяць. Триває програма 3 місяці і виплачує гроші не більше ніж 5 членам родини.

Грошова допомога надається людям у таких областях: Запорізька, Донецька, Луганська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Київська, Миколаївська, Дніпропетровська, Полтавська, Черкаська, Кіровоградська. Якщо ви:

 • Одинока мати/батько з неповнолітніми дітьми;
 • Малозабезпечені сім'ї, в яких є люди з інвалідністю, вагітні жінки або жінки, які доглядають новонароджених дітей;
 • Люди, які були вимушені виїхати з місця проживання та не можуть повернутися через бойові дії.
 • Сім'ї, які втратили житло, або житло було зруйноване внаслідок бойових дій;
 • Сім'ї, які втратили годувальника через бойові дії;
 • Родини, в яких є травмовані або поранені.

Зареєструватися можна за посиланням

Портал єДопомога

Віднедавна на отримання допомоги від міжнародних організацій можна подати заявку через портал єДопомога. Перевагу тут мають найбільш незахищені верстви населення, що мають соціальні статуси, такі як: людина з інвалідністю, пенсіонер, одинока мати або батько, багатодітна сім’я.

Саме таким чином — через заявки на порталі — міжнародна організація Red Rose CPS отримала перелік 48 270 людей, кожному з яких вирішила платити по 2000 гривень протягом 3 місяців.

Міністерка соцполітики Марина Лазебна підкреслила, що уряд лише проводить верифікацію даних заявника, а рішення, чи надавати допомогу, приймає благодійна організація.

Читайте також

"Росіяни відчували: ми будемо відбиватися до кінця", — останні спогади командира "Карпатської Січі" про оборону Київщини

Як вимушеним переселенцям адаптуватись закордоном і чому корисно плакати — пояснює психолог

"Чому б не допомогти людям, якщо можеш". Київські волонтери розбирають завали у чернігівському селі

Спецпредставник ЄС з прав людини — про Стамбульську конвенцію, злочини Росії та реформи в Україні