Як західні партнери перевіряють, де використовується передана Україні зброя

РСЗВ M142 HIMARS / Фото: defence-ua.com

Рада створила Тимчасову спеціальну комісію з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану. Її головою став депутат від партії "Голос" Рустем Умєров. Це сталося після того, як спершу Financial Times написали про те, що в Україні є ризик контрабанди західної зброї, а потім конгресвумен Вікторія Спартц заявила про необхідність створити спільну робочу групу для нагляду за зброєю союзників.

Чи справді Захід хвилюється, куди йде зброя, і чи є контроль за переміщенням військової техніки — в матеріалі Суспільного.

Чутки про контрабанду

12 липня на сайті видання Financial Times з'являється стаття під назвою "НАТО та ЄС б'ють на сполох через ризик контрабанди зброї Україною". У ній ідеться, що країни НАТО та ЄС наполягають на кращому відстеженні зброї, яка постачається в Україну. Усе через побоювання, що "злочинні групи контрабандою вивозять її з країни на чорний ринок Європи". Утім, ця цитата не підкріплюється фактами. Далі з посиланням на анонімне джерело видання пише, що "низка країн-членів НАТО обговорюють з Києвом певну систему відстеження зброї". А потім один з анонімних чиновників каже, що "з того моменту, як зброя дістається до Польщі, західні партнери не знають подальшого її місцезнаходження, і не мають уявлення, де цю зброю використовують і навіть чи залишається вона в країні".

БПЛА "Байрактар", фото: baykardefence.com

Також видання цитує заступницю міністра США з контролю над озброєнням Бонні Деніз Дженкінс, де та пояснює, що ймовірність того, що американська зброя, надіслана в Україну, потрапить до чужих рук, є "серед низки міркувань". Утім, далі Дженкінс стверджує: США впевнені в зобов’язанні українського уряду належним чином охороняти зброю США та звітувати про неї.

Читайте також: Чим відрізняються РСЗВ MLRS та HIMARS — пояснює Генштаб ЗСУ

Через два дні після публікації статті конгресвумен Вікторія Спартц закликала Конгрес запровадити "належний нагляд" за зброєю, яку США передають Україні, та створити Спільну робочу групу. Спартц стверджує, що відсутність нагляду лише створює "ризики, якими можуть скористатися супротивники". Під супротивниками вона має на увазі представників Росії. Та врешті підсумовує: такий нагляд необхідний, щоб "не довелося шукати нашу зброю в Сирії чи Мексиці". Сама Спартц не назвала конкретних причин, через які українську сторону можна було б запідозрити у недоброчесному використанні наданої зброї.

Що кажуть в ЄС

Ми звернулися до речника ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Пітера Стано з питанням, чи справді Євросоюз стурбований можливістю контрабанди зброї.

"Якби ЄС хвилювався, то сказав би про це публічно й офіційно, а не через анонімні чи неназвані джерела в одній із газет, яка навіть не є європейською. Отже, Європейський Союз дуже добре знає про ситуацію в Україні, що Україна бореться проти незаконної, жорстокої агресії. І ми підтримуємо Україну в цій боротьбі", — каже Пітер Стано.

Гаубиця M777 в одному з підрозділів ЗСУ на передовій. Фото: YouTube / Повернись живим

Також ми запитали в нього, як ЄС перевіряє переміщення зброї.

"У нас є система, що називається системою моніторингу та відстеження. Вона гарантує, що ми можемо контролювати, куди рухається обладнання та як воно використовується. Цей механізм моніторингу також включає можливість перевірки на місцях. Ми маємо запевнення та зобов’язання української сторони — від української адміністрації та українських Збройних Сил — щодо використання цього обладнання. Що воно буде використовуватися в оборонних цілях, що воно використовуватиметься відповідно до міжнародного гуманітарного права, що воно не буде продане або експортоване кудись іще", — говорить Стано.

Окрім цього ЄС передає Україні лише таку кількість зброї, яка необхідна для негайного використання, тож Україна не має надмірної кількості зброї.

"Те, що ми постачаємо, базується на попиті та потребах ЗСУ. Тому ми реагуємо на їхні запити і надаємо те, що їм потрібно, якщо така зброя у нас є. Надання обладнання за типом і кількістю здійснюється відповідно до потреб і без перевищення необхідних експлуатаційних можливостей. Тому не буде надлишкових запасів. Тому ми достатньо впевнені, що те, що ми надсилаємо в Україну, використовується і буде використовуватися за призначенням", — пояснив Пітер Стано.

Читайте також: MLRS та HIMARS: які реактивні системи залпового вогню надають Україні союзники

Що кажуть в США

У міністерстві оборони США заявили, що не сумніваються в належному використанні Україною наданої зброї: "Ми не відстежуємо зброю. І, чесно кажучи, відчуваємо досить добре, що українці використовують зброю, яку ми їм надали. Ми не бачили ознак того, що ця зброя пішла кудись, окрім як для боротьби з росіянами".

Ми також звернулися в посольство США з питанням про контроль озброєння та отримали відповідь: "Ми активно співпрацюємо з урядом України, щоб забезпечити підзвітність допомоги, навіть у складному конфліктному середовищі, в якому вона використовується. Ми продовжуватимемо тісно співпрацювати з нашими українськими партнерами, щоб забезпечити належне використання техніки та захист".

Ракетні системи HIMARS на сході Україні, фото: Getty images

Позиція України

"Нам потрібно вижити. Ми не маємо причин вивозити контрабандою зброю з України", — так прокоментував все тому ж виданню Financial Times Міністр оборони України Олексій Резніков.

Також про звинувачення і можливість контрабанди Резніков сказав в інтерв'ю ВВС: "Як міністр оборони України я вам скажу, що вже не вперше зустрічаю так звану ІПСО, яку запускають наші російські вороги, країна-терорист. Я вам скажу, що буде наступним кроком. Один NLAW, який потрапив до росіян — а це війна, наші хлопці могли потрапити в полон, десь якийсь NLAW чи ще щось могло дістатися росіянам, — покажуть завтра, післязавтра чи через тиждень в якійсь (європейській) столиці, і скажуть: "Бачите, українці контрабандою вивозять зброю!"

Міністр запевнив, що запитів від закордонних партнерів про перевірку використання зброї він не отримував.

"Чи можлива контрабанда з України в Європу? Можлива. Цигарки ж возять. Якщо наші умільці в Карпатах навіть автомат Калашникова вивезуть — я вірю, що це можливо. Але, вибачте мені, що вивезуть артилерійську установку М777, яка важить десятки тон, чи "Краба" сорокатонного — це ж дурня повна. Крім того, це сучасна зброя, яка має в собі GPS-трекери, які наші партнери легко можуть відстежувати", — додав Резніков.

Протитанковий комплекс NLAW, Фото: Getty Images

Також міністр розповів, що у 2019 році Україна отримала натівську систему обліку і контролю логістики LOGFAS. Сервіс підтримки логістичних операцій LOGFAS (Logistic Functional Area Services) — це інтегрований набір програмних систем, розроблений для підтримки логістичного забезпечення НАТО. Він дозволяє користувачам збирати, зберігати, обробляти, аналізувати, відображати та розповсюджувати інформацію для підтримки логістичних операцій.

Інформаційна система LOGFAS використовується НАТО з 1995 року.

Голова тимчасової спеціальної комісії з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги Рустам Умєров також підтвердив, що з боку західних партнерів питань по використанню Україною зброї не було і пояснив нам, навіщо створили цю ТСК:

"Іноді (росіяни кажуть, — ред.), що українці перепродають це озброєння. Деякі потужні медіа беруть цю інформацію, і потім іде неправдиве її поширення. Тому для того, щоб уникнути цих питань, була ініційована Тимчасова спеціальна комісія. Для того, щоб розробити механізм отримання і використання матеріально-технічної допомоги, тобто допомоги, яку ми отримуємо від наших міжнародних партнерів. Ми повинні розробити цей механізм на майбутнє, щоб дивитися, як ми отримуємо озброєння, який облік є, як воно використовується. Ми розробляємо цей механізм, щоб упередити ці питання".

Читайте також: "Наша ППО є протиповітряною обороною, а не протиракетною" — речник Повітряних сил про ракети РФ, NASAMS і "Байрактари"

Також Умєров розповів, як працюватиме ТСК: "Ми будемо дивитися наші практики, як ми отримуємо в різних оборонних відомствах матеріально-технічну допомогу. Потім будемо дивитися кращі практики, як це відбувається в Америці, які є рекомендації ЄС, європейських партнерів, а потім будемо це зводити і спілкуватися між парламентарями, як розробити разом з внутрішньооборонними, правоохоронними, спеціалізованими відомствами такий спільний механізм контролю".

За його словами, у березні Росія витратила 300 мільйонів доларів на пропаганду того, що Україна нібито займається контрабандою західної зброї.

Читайте також

Захист президентів США. Що таке NASAMS

Не витримали важкої артилерії, HIMARS та "Гарпунів". Чому РФ залишила Зміїний і чи допоможе це із зерном

Чи стане в Україні доступною короткоствольна вогнепальна зброя

Ворожі дрони та щоденні обстріли: репортаж з українсько-російського кордону на Чернігівщині