Реактивні системи залпового вогню HIMARS, на які чекала Україна, нарешті прибули, повідомив міністр оборони Олексій Резніков. До цього декілька місяців українська влада просила союзників надати ЗСУ важку далекобійну артилерію. Це робив Володимир Зеленський. Це просив і міністр оборони України Олексій Резніков, голова офісу президента Андрій Єрмак та міністр іноземних справ Дмитро Кулеба. РСЗВ — далекобійна артилерія, завдяки якій можна отримати перевагу на фронті та піти в контрнаступ. Нарешті, нам їх почали поставляти. Суспільне розповідає, як працює HIMARS та які ще подібні системи приїдуть в Україну.
Весь час повномасштабної війни майже на будь-яке постачання зброї Україні російська влада реагувала однаково — погрожувала. Наприклад, ще в середині березня заступник глави МЗС Росії Сергій Рябков заявив: "Конвої з іноземною зброєю, яка бездумно постачається Україні, стануть законними цілями для ЗС РФ".
США та західних партнерів це погрожування "непередбачуваними наслідками" не зупиняло, але далекобійну артилерію — особливо небезпечну для військ РФ, союзники Україні не постачали. Проте, 1 червня США оголосили про 11-й пакет військової допомоги. Серед артилерійських снарядів та протитанкової зброї Білий дім надав таки Україні реактивні системи залпового вогню великої дальності HIMARS. Також Британія заявила, що передасть Україні РСЗВ MLRS. Їхня відмінність від решти артилерійського озброєння — далекобійність. В залежності від типу снаряда, йтися може про ураження цілей на відстані сотень кілометрів.
Читайте також: Сто днів. Ключові події повномасштабної війни Росії проти України
"Цілком очевидно, що у випадку, якщо, не дай Боже, ці види озброєнь будуть використані проти російських територій, — у цьому випадку у збройних сил нашої країни не залишиться іншого вибору, крім як діяти на ураження центрів прийняття рішень", — заявив заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв. Він уточнив, що йдеться, зокрема, про Міністерство оборони, Генштаб ЗСУ, а також натякнув на обстріли об’єктів поза межами України.
А проте, українські військові вже почали тренуватися на РСЗВ HIMARS. Розповідаємо, як працюють реактивні системи залпового вогню, які передають Україні.
HIMARS M142
Цю американську артилерійську систему підвищеної мобільності розробили наприкінці 1990-х. Вона встановлена на базі 6-ти колісної вантажівки, стріляє ракетами 227-го калібру з GPS-керуванням і за один раз може випустити до 6 ракет або одну балістичну, яка може вражати цілі на відстані до 300 кілометрів.
Система готується до стрільби за 1 хвилину — через те, що боєприпаси розташовуються у контейнерах, каже генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко: "Це така конструкція — три ракети зверху, три знизу, і вони у пеналах. Знімається пенал, ставиться інший і можна продовжувати стріляти". Також експерт додає, що американські РСЗВ переважають у точності: накривають не площі, а б’ють точково, з відхиленням від цілі на метри.
Транспортувати HIMARS можливо літаком С-130 або більшими, а також морськими судами.
Українські військові вже опановують HIMARS у засекреченому місці за межами України, пише журналіст Мет Сейлер. Навчання триматиме декілька тижнів, каже генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко: "Чим сучасніше техніка, тим більше часу треба, щоб її освоїти. Але наші воїни проявляють чудеса засвоєння, вони цілодобово її вивчають і якомога швидше застосовують".
За джерелами The Washington Post боєприпаси, які отримує Україна для РСЗВ HIMARS матимуть дальність ураження до 70 кілометрів. Директор центру міжнародних відносин Володимир Дубовик вважає, що американці не відправили боєприпаси більшої дальності ураження через побоювання Америки, щодо більшої ескалації з боку Росії, зокрема через те, що українці можуть цією зброєю атакувати територію РФ.
"Це спонукало б Путіна до ескалації, він би оголосив би точно вже загальну мобілізацію і воєнний стан і кинув би решту ресурсів, що у них є, на цю війну і вона б подалася як визвольна. Цього, я думаю, не хочуть американці", — каже Дубовик.
Читайте також: "Ми будемо забезпечувати Україну підтримкою стільки, скільки це потрібно" — нова посол США в Україні Бріджит Брінк
Українська влада запевнила американців, що застосовуватися зброя буде лише по російських об'єктах усередині України, пише Washington Post із посиланням на власні джерела. Проте, послиня США в Україні Бріджит Брінк заявила, що "питання дистанції ударів вирішуватиметься Збройними силами України самостійно".
Окрім HIMARS e 11-му пакеті військової допомоги від США Україні також надають 5 протиартилерійських радарів, 2 радіолокаційні системи повітряного спостереження, тисячу ракет для протитанкових комплексів Javelin та 50 пускових установок, протитанкову зброю, артилерійські снаряди, 4 вертольоти, 15 машин, запчастини та обладнання.
MLRS M270
Не дивлячись на реакцію Кремля, Великобританія також планує надати Україні більш потужні ракетні системи MLRS M270, пише CNN. Це гусенична реактивна система залпового вогню. Вона стріляє ракетами з таким же калібром як і HIMARS — 277, але може випустити за раз 12 ракет або 2 балістичних — тобто у два рази більше.
Залежно від типу, ракети M270 можуть літати на відстань від 30 до 300 км. Ракети, які надасть Британія, вражають цілі на відстані до 80 кілометрів.
Перезаряджаються MLRS (як і HIMARS) екіпажем за 5 хвилин без допомоги інших транспортних засобів, каже італійський військовий експерт Томас Тейнер, а до прикладу, радянські РСЗВ "Смерчі" та "Урагани", які використовує Росія, у найкращому випадку можуть дати один залп у годину.
Читайте також: "Зброя, здатна знищити цінні російські цілі": що таке HIMARS
***
Постачанням HIMARS Америка відкриває ворота для надання важкої зброї іншими країнами, які можуть наслідувати цей приклад, вважає директор центру міжнародних відносин Володимир Дубовик. Але наскільки реактивні системи залпового вогню великої дальності допоможуть Україні на полі бою? Це сучасне озброєння дуже потрібно Україні, каже Ігор Романенко, проте питання, по-перше, в кількості: "Наявність таких систем повинна бути масова, тоді може бути принципова зміна у воєнному потенціалі ЗСУ. Тобто досягнути російського потенціалу, а потім перевищити. І тільки це може бути базою для переходу і проведення контрнаступальних операцій".
Та воєнний потенціал, за словами Романенка, складається не тільки з озброєння, а й все ж і з живої сили. "Не треба міряти, як намагаються деякі: окремо пушки й літаки. Має бути сукупність", — говорить Романенко.
Читайте також
"У кожного свій фронт". Історія партизана з Сумщини
"Падаю біля "швидкої", на колінах повзу у підвал" — історія лікарки з Києва
"Ми перебуваємо у мовчазному тихому відчаї". Історія мешканця Херсона