Українка Влада Харькова – чемпіонка Європи з фехтування! Це перше "золото" України на Євро-2022

Влада Харькова, фото: FIE

Для київської спорстменки ця континентальна першість була дебютною.

Українська шпажистка Влада Харькова виборола золоту медаль чемпіонату Європи з фехтування, що проходить у турецькій Анталії.

25-річна спортсменка вперше в кар'єрі брала участь у континентальній першості в складі дорослої збірної України. При цьому київська фехтувальниця є лідеркою національного рейтингу, однак у світовому вона поступається двом іншим українкам. Так, у рейтингу FIE перед Євро Харькова посідала лише 66-ту позицію, коли попереду неї були призерка чемпіонату світу Олена Кривицька (№33) та олімпійська чемпіонка Яна Шемякіна (№30).

Попри невисокий світовий рейтинг, українська шпажистка зуміла дістатись фіналу континентальної першості. Зокрема, у груповому раунді Харькова виграла п'ять боїв із шести і стартувала в турі прямого вибування під третім номером посіву.

Уже в 1/64 фіналу українка вибила з боротьби чешку Вероніку Білєшову (15:10), далі ще з більшою перевагою виграла в Дамланур Сомнус (15:9) із Туреччини, а в поєдинку за вихід у топ-8 вона виявилась сильнішою за третій номер світового рейтингу та чинну віцечемпіонку Європи Марі-Флоранс Кандассамі з Франції й здобула звитягу з рахунком 15:11.

У бою за путівку в півфінал дебютного Євро українська фехтувальниця протистояла угорці Естер Мухарі. При цьому вже на старті поєдинку Харькова вийшла в лідерки й не залишила суперниці шансів перевернути хід матчу – підопічна Дмитра Рейзліна перемогла з суттєвою перевагою в сім уколів (15:8).

Півфінал за участю українки розвивався за схожим сценарієм. На цій стадії Харькова зустрілась із іншою дебютанткою чемпіонату Європи – полькою Мартиною Сватовською-Венгларчик. Як і в попередньому поєдинку, українці вдалось заволодіти ініціативою ще на початку та піти у відрив, після чого вже з комфортним гандикапом вона втримувала перевагу, реалізуючи "дублі" обопільно з суперницею. Зрештою, українська шпажистка вибила й цю опонентку, закінчивши бій на свою користь за рахунку 15:10.

У поєдинку за "золото" суперницею українки стала 30-річна Росселла Фьямінго з Італії, яка є срібною призеркою Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро та дворазовою чемпіонкою світу. За майже три хвилини бою було зараховано лише два уколи – обидва авторства українки. Уже після першої перерви Фьямінго стала активніше атакувати, однак українська шпажистка вдало "ловила" її в контратаках. Однак ближче до завершення другої трихвилинки італійка все ж скоротила розрив до двох очок – 3:5. У заключному часовому відрізку італійська фехтувальниця майже зуміла зрівняти рахунок, однак Харькова відіграла втрачені очки й довела результат протистояння до переможного – 15:10.

Для Влади Харькової ця золота медаль чемпіонату Європи стала дебютною в кар’єрі на дорослому рівні. Водночас Харькова є тільки третьою українською шпажисткою в історії, яка виграла Євро в індивідуальній першості – раніше це вдавалось лише Наталії Конрад і Яні Шемякіній. Ба більше, востаннє українська шпажистка вигравала медаль Євро ще у 2009 році. Тоді Шемякіна виборола "бронзу".

Як виступили інші українські шпажистки на чемпіонаті Європи-2022

• 1 місце. Влада Харькова
  • 15 місце. Яна Шемякіна. Програла естонці Еріці Кірпу з рахунком 14:15 в 1/16 фіналу;
  • 23 місце. Юлія Свистіль. Програла шведці Еммі Франссом з рахунком 14:15 в 1/32 фіналу;
  • 36 місце. Інна Бровко. Програла румунці Б'янці Бенеа з рахунком 14:15 в 1/64 фіналу.

Хто така Влада Харькова?

• 25-річна українська шпажистка, яка на змаганнях представляє місто Київ.
  • Наразі особистим тренером Харькової є Дмитро Рейзлін, який також є наставником бронзового призера Олімпійських ігор-2020 Ігоря Рейзліна та триразової призерки чемпіонатів світу Олени Кривицької.
  • На початку кар'єри Харькова тренувалась у місті Ужгород, її тренером був Дмитро Петрус.
  • Харькова є лідеркою національного рейтингу в Україні. Водночас на внутрішніх змагань шпажистка тільки один раз вигравала дорослий чемпіонат України в індивідуальній першості. Це сталось у 2020 році.
  • На міжнародному рівні найкращим результатом Харькової до виступу на чемпіонаті Європи було 15-те місце на Гран-прі в Досі, а також 21-ша позиція на етапі Кубка світу в Барселоні. Обидва результати українка показала в сезоні 2021/2022.
  • Ще будучи юніоркою, Харькова так само піднімалась на п'єдестал чемпіонату Європи. Зокрема, у 2016 році вона стала бронзовою призеркою.