Перейти до основного змісту

Нацбанк не очікує погіршення умов кредитування

Національний банк України. УНІАН

Національний банк підвищив облікову ставку одразу до 25%. Водночас в установі запевнили, що погіршення умов кредитування не очікується.

В НБУ пояснили, що значного негативного впливу від підвищення облікової ставки на обсяги кредитування не очікується з кількох причин:

  1. Вартість кредитів банки визначають, орієнтуючись не на розмір облікової ставки, а на фактичну вартість фондування: депозитів населення та бізнесу. Тож кредитні ставки зростатимуть поступово та співмірно до зростання вартості депозитів і переважно зі збереженням поточного спреду між ними;
  2. Від початку повномасштабної війни кредитування зростає переважно за рахунок участі банків у державних програмах, зокрема "Доступні кредити 5-7-9%". А умовами цієї програми передбачено фіксовану ставку для позичальників. Тож позичальники як і раніше матимуть доступ до дешевих кредитів. А ставкa, за якою отримують доходи банки, зростатиме паралельно ставкам за депозитами (див. пункт перший);
  3. Ставки за новими гривневими кредитами бізнесу включають плату за ризики, що є значно вищими в умовах воєнного часу. Тож кредитні ставки на тлі ризиків, спричинених повномасштабною війною, вже зросли навіть за незмінної ключової ставки – з 10,8% річних у січні до 13,7% у квітні. Але доступ банків та позичальників до державних програм гарантій на портфельній основі знижує ризики та зменшує тиск на кредитні процентні ставки;
  4. Банкам важливо підтримати клієнтів у скрутних обставинах. Для цього фінустанови йдуть на поступки клієнтам, які зазнали фінансових труднощів через війну, зокрема пропонуючи реструктуризації та тимчасово нижчі кредитні ставки. Такі кроки знижують потенційні втрати самих банків через дефолти позичальників та не мають негативного впливу на капітал.

В Нацбанку зазначили, що в нинішніх умовах головним завданням банку є "збереження макрофінансової стабільності шляхом уникнення цінових та курсових шоків, убезпечення від знецінення гривневих коштів населення та бізнесу".

"Мінімізація ризику фінансової кризи шляхом забезпечення макрофінансової стабільності – пріоритет номер один як для Національного банку, так і для всіх відповідальних державних інституцій", — наголосили в НБУ.

Що відомо

  • За оцінкою Національного банку України, у травні 2022 року річна інфляція становитиме близько 17%, а до кінця року перевищить 20%.
  • До кінця війни Національний банк триматиме офіційний курс замороженим на рівні 29,25 гривні за долар. Таким курс був у перший день повномасштабного вторгнення Росії.

Читайте також

Як працює банківська система у воєнний час — розповідає експертка

Шахрайство в умовах війни: експертка НБУ — про нові схеми видурювання грошей в українців

В НБУ роз’яснили зміни до постанови про курс гривні до долара

В НБУ розповіли, що станеться з економікою України та чи залишиться гривня стабільною

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Топ дня

Вибір редакції