Росія вкрала близько 600 тисяч тонн з аграрних підприємств України. Продукцію спершу вивозили на територію окупованого Криму, а потім до міжнародних портів.
"Наразі відомо, що близько 100 тисяч тонн продукції було переправлено до Сирії", — заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук в Медіацентрі Україна.
За його словами, Генеральна прокуратура України відкриває кримінальні провадження. Також цю інформацію фіксує Головне управління розвідки.
"Такі дії Росії мають відразу дві мети – поставити продовольство у свої федеративні округи. Особливо ті, які не є аграрними. Друга мета – комерційна складова. Те, що вивозиться – це десятки і десятки мільйонів доларів", — наголосив Денис Марчук.
Він розповів, що фермерів змушують віддавати товар за безцінь, а якщо вони відмовляються, то товар відбирають. Також існує інший варіант: окупаційна влада видає документи про "націоналізацію" українського майна.
Що відомо
- 25 травня заступник очільника МЗС РФ Андрій Руденко заявив, що розв'язання продовольчої проблеми вимагає комплексного підходу. Йдеться, зокрема, про зняття санкційних обмежень, які були накладені на російський експорт та фінансові транзакції.
- Президент Російської Федерації Володимир Путін заявив, що зерно можна вивозити й через підконтрольні Росії порти на Азовському морі (Бердянськ, Маріуполь), через Дунай та Румунію, Польщу або Угорщину, а також і через підконтрольні Україні порти, зокрема через Одесу. Путін також заявив, що РФ "не мінували підходів до порту", що розмінування має займатись Україна і тоді Росія "гарантує мирний прохід".
- Представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що США не погоджуються на пропозиції Росії про скасування санкцій в обмін на розблокування доступу до українських портів.
- До повномасштабного вторгнення РФ Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, понад 50% соняшникової олії.
- Через війну в Україні у світі зросли ціни на зерно. Бойові дії вже призвели до непрямого тиску на ціни на зерно у світі. РФ продовжує блокувати українські порти, це призводить до нестачі постачання і до подальшого зростання цін на багато основних продуктів.
- Представник Всесвітньої продовольчої програми ООН Мартін Фрік повідомив, що в портах України через війну заблоковано майже 4,5 мільйона тонн зерна, а залізниці недостатньо для експорту.
- До Росії з тимчасово окупованих територій України вивезли вже близько 400 тисяч тонн зернових, а росіяни погрожують фермерам забрати ще як мінімум 70% майбутнього врожаю. За даними української розвідки, значна частина вивезених з України зернових перебуває на суховантажних суднах під російським прапором в акваторії Середземного моря. Найбільш вірогідна країна призначення вантажу — Сирія.
- Україна запропонувала створити Організацію країн-експортерів зерна, яка б допомогла запобігти голоду у світі, а також захищала б інтереси своїх членів у питанні імпорту зернової продукції.
Читайте також
Туреччина розробила "дорожню карту" з розблокування експорту українського зерна
Росія вивозить крадене українське зерно під своїми документами до Туреччини — посол Боднар
Росія використовує жителів Африки та Азії як розмінну монету — Зеленський
Україна пропонує створити "зернову ОПЕК": у Мінагро пояснили, чи буде дефіцит продуктів
У Росії запропонували 25 млн тонн зерна на експорт. Блінкен відповів
Єврокомісія не виключає розблокування українських портів за військового сприяння — Домбровскіс
США закликає Росію розблокувати судноплавство й порт Одеси задля експорту зерна — Білий дім
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу