Росія вивозить крадене українське зерно під своїми документами до Туреччини — посол Боднар

Ексклюзивно
Посол України в Туреччині Василь Боднар. Фото – УНІАН

Посол України в Туреччині Василь Боднар 3 червня розповів, що Росія вивозить українське зерно в інші країни, зокрема і в Туреччину. Суспільному він повідомив, що російські окупанти вкрали зерно з Херсонської області, завезли до окупованого Севастополя, потім погрузили на кораблі і вивезли до інших країн. Чому Туреччина приймає крадене зерно і що із цим робитиме Україна — в бліц-інтерв'ю.

Яким чином Туреччина приймає крадене зерно?

Росія краде і вивозить до інших країн, у тому числі до Туреччини. Воно заходить як "російське зерно" із легальними документами. Тобто тими, які можуть читатися як документи. Тому тут сильно звинувачувати турецьку сторону не виходить, оскільки…хоча, я думаю, якщо вони знають… Ми просто звернулися до різних інстанцій насамперед до Міністерства закордонних справ із проханням допомогти нам розв'язати цю проблему.

Ми знаємо точно, що по трекеру і по фотографіях зі супутників і публікаціях зі ЗМІ, по інформації від наших органів, ці кораблі дійсно заходять, дійсно забирають зерно і дійсно везуть його на продаж, але довести це в юридичній площині дуже складно. Тому ми зі свого боку ініціювали перед прокуратурою відповідний процес, як приймуть рішення — ми побачимо. Очікуємо, що буде провадження, яке дасть підстави потім звернутися по лінії правової допомоги щодо тих осіб, які задіяні в цих схемах.

І так само звернутись до Інтерполу щодо переслідування або принаймні приведення цих осіб до нашої прокуратури для того, щоб вони могли дати пояснення щодо того, звідки вони взяли, як вантажили і куди вони завезли цей вантаж.

Чи відреагувала на ваше звернення турецька сторона?

Турецька сторона відразу нам відповіла, що вона готова з нами працювати в правовій площині, але прямих механізмів впливу на ці масові вивезення у них немає. Тому я і використовую певним чином засоби масової інформації для того, щоб привернути увагу широкої спільноти на цю проблему. Юридична площина, медійна і наша дипломатична працюють разом. Це один із елементів протидії цьому вивозу.

Низка ЗМІ написали, що ви ніби звинуватили Туреччину у купівлі цього зерна, чи це справді так?

Насправді я давав інтерв’ю для турецькомовних ЗМІ, і я розмовляв українською, а колега перекладала турецькою. Представник Reuters, який дав саме цю новину, чи не почув добре, або не зрозумів перекладу, або спеціально це подав своє трактування в заголовок (Reuters першими повідомили, що Туреччина купує крадене зерно — ред. ). Потім в тексті була вже цитата. Але для нас надзвичайно важливо донести правду, а не маніпуляцію. Тому я відразу звернувся в ЗМІ, які це публікували, щоб вони це змінили. І, на правді, сам Reuters потім змінив свій текст.

8-го травня очікується візит глави МЗС Росії Лаврова в Туреччину, чи будуть там обговорювати крадіжку українського зерна?

Насправді як нам кажуть, основна тема переговорів — це Сирія. Буквально сьогодні почалася операція турецьких військ в Сирії і в них є необхідність координації. Але мені здається, що однією з тем, які будуть обговорювати — це звичайно питання розблокування постачання з наших портів, і акцентування російської позиції наскільки можливо буде її звести з нашою позицією. Оскільки наша позиція досить жорстка, ми вимагаємо відведення їхніх військ, їхнього морського флоту і вільного проходу наших кораблів. Вони ж намагаються нав’язати свої, неприйнятні для нас наративи.

Читайте також: РФ вивезла до Сирії 100 тисяч тонн вкраденого українського зерна

Як Туреччина ставиться до цієї ситуації?

Турецька сторона поки що осторонь цього процесу, оскільки основним посередником була ООН. Зараз Туреччина тільки доєднується до цього процесу. І ми сподіваємося, що вони правильно зрозуміють нашу позицію. І вони зараз просто хочуть вислухати позицію росіян і спробувати знайти золоту середину для того, щоб все-таки зерно пішло на міжнародні ринки.

Читайте також

Бомбардування "хлібного кошика": як війна Росії проти України поглиблює світову продовольчу кризу

РФ має негайно розблокувати українські морські порти, щоб запобігти продовольчій кризі у світі — МЗС

Сто днів. Ключові події повномасштабної війни Росії проти України