РФ має негайно розблокувати українські морські порти, щоб запобігти продовольчій кризі у світі — МЗС

Речник МЗС, Олег Ніколенко. Фото: Олег Ніколенко/Facebook

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що Росія має відвести свої сили в морській акваторії навколо України та надати безпекові гарантії про ненапад на порти та комерційні конвої.

Водночас російські пропагандистські ЗМІ писали, що за заявою міністра закордонних справ Сергія Лаврова, росіяни пропустять судна з зерном, якщо Україна розмінує порти.

Як зазначив речник МЗС Олег Ніколенко, напавши на Україну, Росія взяла в облогу українські морські порти, замінувала частину морської акваторії, а також постійно здійснює спроби прорвати зі сторони Чорного моря оборону Одеси та інших прибережних міст.

"У результаті російської блокади Україна наразі втратила можливість експортувати сільськогосподарську продукцію морським шляхом. Близько 22 мільйонів тонн зерна застрягли в портах і не можуть потрапити до кінцевих споживачів, насамперед в Африці та Азії", — повідомив Ніколенко.

Він зазначив, що альтернативні наземні маршрути повністю не вирішать проблеми, оскільки мають низьку пропускну спроможність. Спікер МЗС також наголосив, що Росія краде українське збіжжя на окупованих територіях, аби незаконно його продати в треті країни.

"Дії Росії можуть призвести до світової продовольчої кризи, а в деяких регіонах — навіть до ситуації голоду", — сказав він.

Ніколенко наголосив, що Росія має негайно розблокувати українські морські порти, припинити обстріли Одеси та інших прибережних міст, відвести свій військово-морський флот на відстань, яка унеможливить напад на торговельні судна, та не створювати перешкод для міжнародної навігації.

Він також додав, що Україна опрацьовує разом з партнерами можливість створення міжнародної місії, зокрема під егідою ООН, яка візьме на себе забезпечення функціонування морських шляхів експорту української сільськогосподарської продукції.

"Україна залишається відданою пошуку шляхів деблокування маршрутів в Чорному та Азовському морях, аби попередити світову продовольчу кризу. Закликаємо країни, продовольча безпека яких може найбільше постраждати від агресії РФ проти України, використати їхні контакти з Москвою, аби змусити її зняти блокаду з українських морських портів та припинити війну", — підсумував речник МЗС.

Що відомо

  • Через війну в Україні у світі зросли ціни на зерно. Бойові дії вже призвели до непрямого тиску на ціни на зерно у світі. РФ продовжує блокувати українські порти, це призводить до нестачі поставок і до подальшого зростання цін на багато основних продуктів.
  • Загалом до війни Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, понад 50% соняшникової олії. Після вторгнення РФ, Україна обмежила експорт деяких зернових.
  • Представник Всесвітньої продовольчої програми ООН Мартін Фрік повідомив, що в українських портах через війну заблоковано майже 4,5 мільйона тонн зерна, а залізниці недостатньо для експорту.
  • До Росії з тимчасово окупованих територій України вивезли вже близько 400 тисяч тонн зернових, а росіяни погрожують фермерам забрати ще як мінімум 70% майбутнього врожаю. За даними української розвідки, значна частина вивезених з України зернових перебуває на суховантажних суднах під російським прапором в акваторії Середземного моря. Найбільш вірогідна країна призначення вантажу — Сирія.
  • За словами президента Володимира Зеленського, масштабна продовольча криза у зв’язку із блокуванням Росією українських портів може загрожувати країнам світу вже у липні.

Читайте також

Продовольча безпека світу і війна: чи реально відновити експорт зерна з України

Бомбардування "хлібного кошика": як війна Росії проти України поглиблює світову продовольчу кризу

Deutsche Bahn хоче експортувати більше зерна з України

Росія хоче спровокувати продовольчу, міграційну та енергетичну кризу — Зеленський

Вторгнення Росії в Україну, день 99. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу