США, ЄС і Британія створили дорадчу групу з розслідування злочинів РФ в Україні

Шпиталь у Маріуполі після обстрілів РФ, 9 березня 2022 року. Фото: АР

Європейський Союз, Сполучені Штати й Велика Британія 25 травня оголосили про створення дорадчої групи з питань міжнародних злочинів (Atrocity Crimes Advisory Group, ACA). Про це повідомили Державний департамент США, британський уряд і Європейська служба зовнішніх дій.

Мета АСА — підтримка діяльності Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду в розслідуванні воєнних злочинів, скоєних під час повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Передбачається, що група сприятиме обміну найкращими практиками, покращенню ефективності розслідування, дієвішому розподілу людських і фінансових ресурсів відповідно до потреб Офісу прокурора МКС.

Йдеться зокрема про збір і збереження доказів, операційний аналіз, розслідування випадків сексуального насилля під час конфлікту, судово-медичну експертизу, складання обвинувальних актів та співпрацю з національними й міжнародними правоохоронними органами.

Участь у дорадчій групі братимуть фахівці з воєнних злочинів з Європейського Союзу, США, Великої Британії та інших країн. Більшість із них перебуватимуть у Польщі через безпекову ситуацію, але перебуватимуть на зв’язку з колегами в Україні та подорожуватимуть туди за потреби.

Зазначається, що АСА сприятиме координації двох ключових елементів: дорадчій групі при Офісі прокурора МКС та мобільних груп правосуддя (останні складаються з українських та міжнародних фахівців і проводять польові розслідування).

17 травня стало відомо, що до України прибули 42 слідчих, судово-кримінальних експертів і працівників Міжнародного кримінального суду для розслідування воєнних злочинів Росії в Україні. За словами прокурора МКС Каріма Хана, це найбільша група з моменту заснування його офісу.

Що відомо

  • 24 лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія введе війська на територію України. Таким чином Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Одразу після звернення Путіна близько 5 ранку війська РФ почали обстрілювати об’єкти інфраструктури по всій Україні зокрема і в Києві, а також житлові квартали.
  • 28 лютого прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
  • У березні МКС за зверненням 42 країн оголосив про початок розслідування воєнних злочинів внаслідок вторгнення РФ в Україну. Україна вимагатиме у міжнародних судах максимально жорсткого покарання для російських військовослужбовців, причетних до воєнних злочинів, аж до довічного ув’язнення.
  • 21 квітня генпрокурор США Меррік Гарленд повідомив, що Штати співпрацюють із Україною в межах розслідування воєнних злочинів російських військових.
  • 25 квітня заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов повідомив, що в Україні працюють над "Книгою катів”. Це збірник відомостей про кожного військового злочинця Росії, причетного до війни та звірств на території України.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 91. Текстовий онлайн

Рада ООН з прав людини підтримала розслідування воєнних злочинів РФ в Україні

Як полонений стає воєнним злочинцем: прокурор розповів про перший суд над військовим РФ

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!