"Спочатку РФ планувала окупацію всієї України. Зараз — 5-6 областей" — Чмут і Жданов про війну, зброю та Придністров'я

Суспільне поговорило з військовими аналітиками Тарасом Чмутом і Олегом Ждановим про нові цілі Росії у війні з Україною, примусову мобілізацію на окупованих територіях, загрозу ядерного удару, деблокаду Маріуполя та роль Придністров'я у цій війні.

За яких обставин можлива військова деблокада Маріуполя?

Тарас Чмут: На сьогодні нам залишається це робити через переговорний процес, міжнародний тиск і залучення західних країн як фактору впливу на Російську Федерацію. Для проведення такої військової операції треба не менше чотирьох механізованих бригад. Зараз, на жаль, Україна не має достатньої кількості сил і засобів для цього.

Росіяни дійсно можуть застосовувати хімічну зброю на окремих ділянках фронту як демонстрацію готовності перевести війну на інший рівень

Частину російських військ з Маріуполя перемістили на інші напрямки атаки. Чи буде достатньо кількості тих, що лишилися, щоб окупувати Маріуполь?

Тарас Чмут: Наразі ситуація така, що вони намагаються взяти місто, скажімо так, змором. Час дещо грає їм на руку, і вони вирішили піти таким шляхом.

РФ може залучати й озброєння своїх партнерів, наприклад, Білорусі, Казахстану. Також є Північна Корея, Китай, Іран

Яке саме важке озброєння необхідне Україні?

Тарас Чмут: У першу чергу — системи, які збільшують вогневе ураження: ракетні комплекси, реактивні системи залпового вогню, протиповітряна оборона, зенітно-ракетні комплекси ближнього й середнього радіусу дії, які дозволяють нівелювати переваги росіян в небі й посилити наші протиракетні можливості по перехопленню крилатих ракет.

РФ хоче вийти на адміністративні кордони Донецької, Луганської областей, створити коридор до Криму, окупувати Азовське море, пробити кордон до Придністров'я

Далі — бронетехніка: танки, бойові машини піхоти, бронетранспортери, бронеавтомобілі, яких треба в буквальному значенні тисячі. Ще — зв'язок.

Фото: Facebook / Тарас Чмут

На Донбасі міська влада заявляла про скидання росіянами фосфорних снарядів. Яку ще хімічну зброю вони можуть застосувати?

Тарас Чмут: Я не маю підтверджень про застосування росіянами фосфорних припасів. Часто їх плутають із запалювальними або освітлювальними снарядами. Або з якимось іншими, які нештатно спрацювали. Якщо ми говоримо в цілому про загрозу, то вона є. Росіяни дійсно можуть застосовувати хімічну зброю на окремих ділянках фронту як демонстрацію готовності перевести війну на інший рівень. Але реакція Заходу вже озвучена — вона буде жорстка. І ми мали би до цього готуватися, як і до можливого застосування тактичної ядерної зброї, але це не є загроза завтрашнього дня.

Росія випустила по Україні вже більше тисячі ракет. Скільки у них їх ще є?

Тарас Чмут: Росія у спадок від Радянського Союзу отримала величезні запаси ракет. Вони, не зважаючи на продаж, застосування у інших військових конфліктах, в першу чергу в Сирії, все ще лишаються. РФ може залучати й озброєння своїх партнерів, наприклад, Білорусі, Казахстану. Також є Північна Корея, Китай, Іран, які теж можуть допомагати росіянам. Є й інші країни, де можна купувати озброєння через різні "сірі" схеми. Плюс Росія за останні 10 років виготовила велику кількість сучасних ракет. Ті ж "Калібри", "Іскандери", авіаційні "Х 101", "Х 555". Нові системи, звичайно, закінчаться швидше і в них вже в якійсь мірі є дефіцит. Проте Росія їх може виготовляти. Це час, але все ж.

Читайте також: "Ми вже шукаємо понад 16 тисяч людей" — Денісова про воєнні злочини, зниклих безвісти та вивезених у РФ

Чи змінилися цілі Росії в Україні?

Тарас Чмут: Дійсно, Російська Федерація почала змінювати плани й озвучувати, що нібито вона з самого початку хотіла вийти на адміністративні кордони Донецької, Луганської областей, створити коридор до Криму, окупувати Азовське море, пробити кордон до Придністров'я. Тобто фактично йде мова про окупацію Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької і Луганських областей. Плюс — нанесення непоправної шкоди українській економіці, інфраструктурі й Збройним Силам. Якщо спочатку вони говорили про окупацію всієї України, то зараз ці плани обмежуються 5-6 областями.

Сухопутний коридор до Придністров'я — це лякалка Путіна чи реальний план?

Тарас Чмут: Плани щодо Придністров'я були завжди і в тому числі на першому етапі війни. Зараз їх ще раз озвучили. Чи буде спроба реалізації? Напевно, так, але це залежить від того, чи вдасться вийти на адмінкордони Луганської й Донецької областей, а також захопити Маріуполь. Одночасно проводити дві або три наступальні операції в Росії немає ні сил, ні засобів.

До перемоги може бути й 10, і 20 років війни. 10 років — це ще не найгірший сценарій

Мобілізація чоловіків на окупованих територіях. Наскільки це допоможе російській армії у війні?

Тарас Чмут: Росії не вистачає людського ресурсу, техніки для реалізації всіх тих планів, які у них були. Тому вони проводять приховану мобілізацію всередині РФ і намагаються використовувати людей з тимчасово окупованих територій — як ОРДЛО, так і півдня України, — для бойових дій в якості гарматного м'яса.

Що потрібно зробити в українській армії після нашої перемоги?

Тарас Чмут: Про це зарано ще говорити. Нам ще до перемоги може бути й 10, і 20 років війни. 10 років — це ще не найгірший сценарій. Це наша реальність.

Якщо у них вже зараз немає ресурсу воювати, як вони можуть це робити впродовж 10 років?

Тарас Чмут: Воювати і проводити наступальну операцію — це про різне. От зараз відбувається війна, але Росія намагається провести фронтову наступальну операцію в межах Донецької та Луганської областей. При цьому вони проводять ракетні бомбові удари на всю глибину території України. Такий формат може зберігатися багато років, як, наприклад, у Сирії. В Україні може бути те саме.

Читайте також: "Ховали людей в дитячих садочках, біля гойдалок, під під'їздами". Обстріли та фільтрація в Маріуполі

Тобто після перемоги України можливий ще один повномасштабний наступ?

Тарас Чмут: Звичайно, це один зі сценаріїв, коли обидві сторони видихнуться, світ трохи втомиться, і буде підписане якесь нове перемир’я. Відбудеться якась операційна пауза, як було й минулого разу. Тобто теоретично може бути таке, що обидві сторони почнуть готуватися до війни 3.0.

Чи є вірогідність, що Росія залучить країни ОДКБ до війни в Україні?

Тарас Чмут: Як війська, я вважаю, вірогідність низька, оскільки Україна нанесла доволі великих втрат техніці і живій силі противника. Це є негативним фактором для цих країн. З іншого боку, серйозні санкції у разі вступу у війну теж не зіграють в плюс ні Білорусі, ні Казахстану, ні Вірменії, ні іншим.

Військовий експерт та полковник запасу Олег Жданов, фото: УНІАН

На яку зброю можна очікувати після візиту в Київ державного секретаря США Ентоні Блінкена?

Олег Жданов: Перелік зброї, яку ми можемо отримати, всім відомий і нічого нового вони не проголосять. А ось грошова підтримка, яку оголосили після візиту, буде нам ще одним підспір’ям.

Можливість деблокади Маріуполя військовим шляхом залежить від результатів наступальної операції РФ на Донбасі

Чи вистачить зброї, яка нам вже передається, для деблокади Маріуполя і звільнення окупованих територій?

Олег Жданов: Можливість деблокади Маріуполя військовим шляхом залежить від результатів наступальної операції РФ на Донбасі. Якщо нам вдасться розгромити це угруповання, тоді у нас з’явиться можливість просунутися в бік Маріуполя і спробувати його розблокувати.

Ракетні обстріли — це реакція на воєнну і політичну обстановку. І вони будуть продовжуватися до кінця війни

Які ваші прогнози на запорізькому напрямку?

Олег Жданов: Я так розумію що у зв’язку з тим що наступальна операція не просувається, Росія буде пробувати наступати на будь-яких напрямках — на Кривій Ріг, Запоріжжя, Миколаїв, Харків.

Чому Росія саме зараз почала обстрілювати залізничні станції?

Олег Жданов: Ракетні обстріли залежать від воєнної обстановки на фронті. Як тільки ми потопили крейсер "Москва", одразу була низка ракетних ударів, в тому числі по Києву. Сьогодні йде мова про постачання нам зброї, Російська Федерація намагається знищити нашу залізницю, щоб ускладнити логістику щодо поставок. Тому ракетні обстріли — це реакція на воєнну і політичну обстановку. І вони будуть продовжуватися до кінця війни.

Читайте також: У книжках буде слово "рашизм". Що Зеленський сказав на пресконференції в метро Києва. Головне

Сергій Гайдай, очільник обласної військової адміністрації Луганщини, сказав, що російські війська увійшли в село Новотошківське. Оцініть обстановку в Луганській області?

Я би сказав, що там обстановка складна. Фактично критична. Росія робить великі зусилля для того, щоб прорвати нашу оборону. Те, що ми відходимо і зберігаємо війська — це добре. Це не катастрофа, а ведення оборони. Ліпше відступити на декілька кілометрів, ніж втратити підрозділи. Тому я би не став казати, що там все перейшло під контроль РФ. Це ще не результат бойових дій.

Наскільки можна вірити оцінкам, що Росія вже втратила 70% крилатих ракет, 90% десантного складу?

Вірити можна, я теж чув що в них залишилося "Калібрів" не більше 30% від загального запасу. Але я скажу так: 30% від загального запасу, якщо порахувати, що в них було більше тисячі "Калібрів", то це десь 300-400 ракет. На кожний наш обласний центр — це більше 10 ракет. Що стосується балістичних ракет — таких, як "Іскандер", "Точка У", або ракет повітряного базування — у них їх тисячі. Тому очікувати, що вони закінчаться, не варто. Треба шукати способи, як захиститися. Треба або засоби ППО — це єдиний шлях захисту.

Читайте також

"Далі буде краще," — військовий психолог про підтримку психологічного стану під час війни

"Ми не починали цієї війни, але нам належить її закінчити" — інтерв'ю з главою УГКЦ Святославом Шевчуком

"Маріуполь став символом бажання Путіна перетворити Україну на руїни" — інтерв'ю з Нуланд

"Тебе любитимуть попри шрами": історія дівчинки, пораненої під час обстрілу Чугуєва