"Маріуполь став символом бажання Путіна перетворити Україну на руїни" — інтерв'ю з Нуланд

Ексклюзивно
. Заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд, фото: Getty Image

Заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд — про трагедію Маріуполя та перемовини щодо гуманітарного коридору, про "червоні лінії" для США у війні, про геноцид та воєнні злочини Путіна і військ РФ на території України та про те, чому у Росії немає спроможності атакувати інші країни. Детальніше — в інтерв’ю Суспільному.

Що могли б або мали б зробити США для того, аби врятувати людей, які вижили в Маріуполі, хочуть вийти на підконтрольну Україні територію безпечно? Чи готові США взяти участь у вирішенні цієї трагедії у будь-якій ролі? Чи розглядають будь-які варіанти — участь третіх країн, допомога водою чи продуктами з повітря?

Перш за все хочу сказати, що ми уважно слідкуємо за цією відчайдушною, жахливою, страхітливою облогою Маріуполя російськими військами. Я б сказала, що дехто, народившись у Ленінграді після блокади, не придумав нічого кращого, ніж блокада прекрасного Маріуполя — міста з багатьма сміливими людьми. Ми захоплені боротьбою, яку там веде Україна.

Ми повторюємо тижнями, що має бути відкритий регулярний гуманітарний коридор, має бути можливість для мирного населення евакуюватися, що має бути припинення вогню, мають дати доступ гуманітарній допомозі. І це Путін — той, хто каже "нєт" знову і знову. І це частина його звірячої брутальної практики.

Путін вирішив наплювати на пропозиції і атакувати Україну. Тож саме після цієї "червоної лінії" ми посилили підтримку зброєю України

Він хоче, щоб Маріуполь страждав. Він хоче, щоб від Маріуполя лишилося саме каміння. Очевидно, ми хочемо дійти до стадії припинення вогню, евакуації.

Читайте також: "Ми розуміємо, що буде м'ясорубка" — начальник патрульної поліції Маріуполя про "Азовсталь"

Президент Джо Байден також заявив, що США пропонують нову гуманітарну програму для українців. Ми надаємо найбільші обсяги гуманітарної підтримки з-поміж усіх інших країн. Тож ми хочемо, щоб ці люди опинилися у безпеці. Але справа ще й у тому, щоб Путін зрозумів, що це ще один воєнний злочин, який він вчиняє, і він буде відповідати за нього, якщо не дасть людям вийти.

Заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд, фото: Getty Image

Чи можуть США взяти участь у чомусь конкретному стосовно ситуації в Маріуполі? Можливо, разом з певними третіми країнами, але включно зі, зрозуміло, самими США?

Низка країн членів НАТО працює над цим. Намагається вести переговори з Путіним та українською владою. Це триває днями, тижнями. І щоразу Кремль, кажучи "так", повертається до того самого, або солдати не дотримуються цих домовленостей. Тож, знову таки, ми стараємося, ваш уряд старається, але я боюся, що Маріуполь став символом бажання Путіна перетворити Україну на руїни, навіть перетворивши власну країну на в'язницю.

Чи існують для США червоні лінії у цій війні після того, що ми побачили у Бучі та в інших окупованих росіянами містах?

Я би сказала, що червону лінію вже було перетнуто, коли він розв'язав цю брутальну війну. Ви знаєте, що ми попереджали і світ, і Україну про наміри Путіна ще у листопаді. Але ми також доклали інтенсивних зусиль до переговорів — посадити його за стіл переговорів або зі США, або з НАТО, проговорити усі можливі способи контролю за озброєнням, безпекові гарантії. Ми розробили це, консультуючись з Україною. Путін вирішив наплювати на пропозиції і атакувати Україну. Тож саме після цієї червоної лінії ми посилили підтримку зброєю України.

Володимир Путін довів, що готовий чинити насильство на рівні, якого не бачили у Європі вже багато десятків років

Ще до війни ми почали з оборонної летальної зброї, наприклад, "Джавелінів" та "Стінгерів". Разом з останнім пакетом воєнної підтримки США на 800 мільйонів доларів вартість усієї збройної допомоги адміністрації Байдена склала майже 4 млрд доларів. Ми надсилаємо усе більше і більше летального обладнання для допомоги вашим сміливим воїнам. Тож Путін вже перейшов цю червону лінію. А ми намагаємося перекрити намагання Росії отримати вигоди від світової фінансової системи, накласти контроль за експортом будь-яких товарів, які можуть допомагати його воєнній машині технологічно чи в будь-який інший спосіб. Саме це є завданням санкцій.

Якщо можна буде відкрити судову справу щодо геноциду, міжнародна спільнота зробить це, США зроблять це

Багатьох українців турбує, що буде, якщо справа дійде до ще більш жорсткої зброї? Бо ми вже стали свідками використання Росією касетних снарядів проти мирного населення, були також повідомлення про хімічну зброю.

Володимир Путін довів, що готовий чинити насильство на рівні, якого не бачили у Європі вже багато десятків років. Ми маємо бути готовими до того, що він може використати катастрофічну зброю. Ми озвучували попередження публічно і приватно: використання такої зброї матиме страшні наслідки — не лише для Путіна та його воєнної машини, не лише для українців чи всієї Європи, але й для самих російських солдатів. Тож маємо лишатися з цією дуже чіткою позицією щодо наслідків.

Продовжуючи тему червоних ліній. Президент Байден звинуватив Путіна в геноциді проти українського народу. Чи може США визнати офіційно дії Путіна геноцидом? Чи не думали ви, що адміністрацію Байдена можуть розкритикувати за те, що цьому геноциду не завадили?

Коли президент Байден використав слово "геноцид", воно йшло від серця. Ви знаєте, що він провів той день разом з українцями, які втекли від війни у Польщу. Разом з Україною ми беремо участь у зборі доказів, аби переконатися, що за воєнні злочини нестимуть відповідальність. І якщо можна буде відкрити судову справу щодо геноциду, міжнародна спільнота зробить це, США зроблять це. Але ми маємо зараз продовжувати збирати докази.

Заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд, фото: Getty Image

Я вірю в те, що Путіна та його військових притягнуть до відповідальності, так само як притягнули до відповідальності інших людей, які вчиняли жахливі речі у Європі та будь-де у світі.

Чи є у Росії спроможність до масштабніших бойових дій, у тому числі атак проти інших європейських країн, наприклад, балтійських?

Почнімо з того, що у результаті сміливості, відваги та вмінь українських військових величезна кількість російської зброї була знищена. Тож ви зруйнували частину його воєнної сили, спроможності робити більше ніж одну справу одночасно.

Росії доведеться витратити ще певний час для того, щоб прийти до тями після свого катастрофічного рішення. Водночас ми маємо бути готовими до будь-яких інших жахливих рішень, які він може ухвалити. І саме тому ми бачимо, як НАТО посилює потужності на східному фланзі, підвищуючи рівень готовності, пересвідчуючись у тому, що він заплатить дуже високу ціну, які б нові пригоди не вчинив.

Чи можливий візит президента Байдена в Україну найближчим часом чи когось з його адміністрації?

Ми продовжуємо вивчати, що має сенс у цій ситуації. Але що ми робимо щодня — це спілкування з українською владою, обговорення допомоги, яку США може надати. Я сподіваюся, українці відчули, що сьогодні був хороший день — виділення лише в останні два тижні 500 млн доларів та додаткової економічної підтримки, яка перевищує мільярд доларів. Так само як і 800 млн доларів військової підтримки для ваших сміливих солдатів на передовій.

Читайте також

"Якщо ми не позбавимося русифікації, то за 10-30 років матимемо таку ж війну" — інтерв'ю з секретарем РНБО Даніловим

Ідеологію "русского міра" можна порівняти з нацизмом — Епіфаній про Великдень, війну та Московський патріархат

"Завдання, щоб до поминальних днів усі тіла знайшли спокій" — інтерв’ю з мером Бучі

"Я вдома" — історії мешканців Ірпеня, які повертаються в місто

“Ми доводимо, головне не стіни, а люди” — Маріупольський державний університет переїхав у Київ