Близько 20% пацієнтів із COVID-19 мають прояви психічних розладів у перші три місяці після інфікування, свідчить дослідження, опубліковане у журналі Lancet Psychiatry. Це може бути безсоння, депресія, спалахи агресії. Як SARS-COV-2 впливає на нервову систему людини та які тривалі наслідки це може мати – пояснює Суспільне.
ПТСР, порушення свідомості
Метааналіз 12 досліджень, до яких входило 976 пацієнтів з коронавірусом, показав, що у 35% хворих розвивалися депресивні розлади, а 28% пацієнтів скаржилися на тривожність. Водночас в умовах пандемії й тривалих карантинних обмежень складно ідентифікувати, який саме фактор спровокував розлади психіки у пацієнтів – інфікування вірусом, тривала самоізоляція або кілька факторів водночас.
Читайте також: Як пандемія і карантин впливають на психічне здоров’я
Аби зрозуміти, як саме коронавірус впливає на психічний стан людини, науковці вирішили досліджувати лише пацієнтів з ураженнями легень. Вони порівнювали хворих із коронавірусною та іншими типами пневмоній. Пацієнти з COVID-19 мали більш серйозні симптоми тривоги й депресії.
Порушення свідомості (характеризується порушенням орієнтації, уваги, неспання, мислення і пам'яті) – ще один прояв COVID-19. Воно трапляється у 11% випадків інфікування коронавірусом. Науковці вважають, що порушення може бути пов’язане з прогресуванням захворювання.
Результати досліджень міжнародної групи науковців у шпиталях Китаю свідчать, що у 96% пацієнтів після COVID-19 розвивається посттравматичний стресовий розлад (ПТСРРізновид неврозу, який розвивається внаслідок травматичної події). Усім пацієнтам надали психіатричну допомогу, але лише половина з них відзначила полегшення самопочуття.
Натомість інша група дослідників, яка теж працювала в Китаї, виявила тільки 12% пацієнтів із ПТСР. Автори також зазначають, що 53% пацієнтів із коронавірусною інфекцією скаржилися на втому, а 26% мали прояви депресії або тривожності.
Близько 36% хворих із симптоматичним перебігом COVID-19 мають неврологічні прояви захворюванняФізичні пошкодження мозку, нервів і судин мозку.. Тяжкохворі у 88% випадках мають неврологічні симптоми, включаючи ураження стінок судин головного мозку і порушення свідомості.
SARS-COV2 також може впливати на роботу периферичних нервів людини (периферичні нерви зв'язують головний або спинний мозок із органами чуттів або м'язами, забезпечуючи їхню взаємодію). Про це свідчить дослідження науковців із Університетського шпиталю в Мілані (Італія). Ідеться про порушення смаку і/або нюху у третини пацієнтів із лабораторно підтвердженим COVID-19.
Читайте також: Як коронавірус блокує відчуття запаху та від чого ще можна втратити нюх
Як саме коронавірус впливає на нервову систему
Учені досі не дійшли згоди, як SARS-COV2 пошкоджує мозок. З одного боку він може робити це напряму, потрапляючи в нервові клітини через нюхові цибулини або по периферичних нервах, а з іншого – під час цитокінового штормуНадмірна реакція імунної системи на інфекцію. провокувати запалення нервової тканини.
Із попередніх досліджень відомо, що багато видів коронавірусів здатні потрапляти у нерви та мозок. Річ у тім, що на поверхні нейронів є рецептори ACE-2, які слугують своєрідними "воротами коронавірусу" до клітин людини.
У дослідженні, опублікованому у Journal of Virology, науковці інфікували генетично модифікованих лабораторних мишей, які мали людський варіант ACE-2. Через деякий час вчені виявляли коронавірус у мозку тварини. Розтини померлих від COVID-19 свідчать про набряк тканин мозку та вірусне ураження нейронів людини.
Цитокіновий шторм може посилювати неврологічні та психічні симптоми у хворих. Стаття, опублікована у журналі The Lancet, свідчить про підвищені рівні цитокінів у пацієнтів з Уханя зі складним перебігом COVID-19. Натомість хронічне запалення низького ступеня може виконувати важливу роль у розвитку тривалих нейропсихічних розладів при COVID-19.
Медики з університету міста Бонн (Німеччина) припускають, що розвитку неврологічних симптомів при коронавірусній інфекції можуть сприяти різні механізми:
- вірусний енцефаліт, спричинений прямим потраплянням коронавірусу у мозок;
- запалення нервів, до якого призводить цитокіновий шторм;
- порушення роботи периферичних органів;
- ушкодження стінок судин головного мозку.
Усі ці фактори можуть діяти комплексно і спричиняти появу або загострення наявних нейропсихічних розладів.
Чи може коронавірус спричиняти тривалі неврологічні порушення
Станом на зараз вчені не дають остаточних висновків, оскільки пандемія триває, люди продовжують хворіти і періодично змушені повертатися до жорстких карантинних обмежень. Проте після епідемій двох інших коронавірусів – SARS та MERS – пацієнти мали подібні ознаки впливу вірусів на психічне здоров’я. Хворі скаржилися на:
- Сплутаність свідомості;
- Депресію;
- Погіршення пам’яті;
- Безсоння;
- Іноді викликані лікуванням стероїдами манію та психоз.
До тривалих наслідків інфікування як SARSТяжкий гострий респіраторний синдром. Епідемія 2002 року. , так MERS Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром. Епідемія 2012 року.належали:
- Депресія;
- Безсоння;
- Тривога;
- Дратівливість;
- Відчуття втоми;
- Травматичні розлади та посттравматичний стресовий розлад.
Автори статті, опублікованої в журналі Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, припускають, що довготривалі наслідки інфікування SARS-COV-2 можуть бути подібними.
Читайте також
- У Києві запровадили "червону" зону карантину з 1 листопада
- Чому люди бояться щеплень. Пояснює психологиня
- Третя доза вакцини проти COVID-19: чи потрібна вона
- Чи заразна людина після щеплення від COVID та чи треба вакцинуватись від грипу. Відповідає лікарка
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!