Як коронавірус блокує відчуття запаху та від чого ще можна втратити нюх

Колаж, Суспільне

Втрата нюху і смаку є однією з найбільш поширених ознак зараження коронавірусом. Однак, нездатність відчути смак і запах страви не завжди свідчить про те, що людина інфікувалася SARS-COV-2. Коли ще може зникати нюх і смак та як це впливає на самопочуття людини, пояснює Суспільне.

Як коронавірус призводить до втрати нюху і смаку

Науковці досі не з’ясували конкретного механізму цього симптому COVID-19. Лікар Сандіп Роберт Датта із Гарвардської медичної школи припускає, що людина втрачає почуття смаку коли вірус інфікує допоміжні клітини, які підтримують нейрони у нюховій цибулині. Власне, це вдалося виявити його команді у дослідженні, опублікованому в журналі Science.

Пацієнт нюхає невеликий горщик з ароматом під час тестів в клініці в Ніцці, Франція. Associated Press

До цього вважали, що коронавірус проникає і руйнує нервові клітини, які надсилають сигнал із нюхової цибулини до мозку. Медики побоювалися, що це можуть бути “ворота” по яких коронавірус потрапляє в мозок людини. Однак, розтини померлих від COVID-19 показали, що SARS-COV-2 рідко потрапляє до мозку.

Вчені припускають, що можуть бути й інші механізми за допомогою яких коронавірус блокує відчуття запаху. Дослідження опубліковане в журналі ACS Chemical Neuroscience свідчить про те, що у хворих із втратою смаку і запаху спостерігаються підвищені рівні молекул IL-6. Це індикатор запалення. Можливо, саме запалення призводить до втрати відчуття смаку та запаху, але науковці поки не можуть пояснити як це відбувається насправді.

Читайте також: "Як уберегтися, коли навколо всі хворіють". Відповіді на поширені питання про коронавірус

При яких ще хворобах люди втрачають нюх

  • Черепно-мозкові травми

У молодих людей найпоширенішою причиною втрати нюху і смаку є черепно-мозкові травми. По дорозі до мозку нерви від смакових і нюхових рецепторів разом проходять крізь кісткову структуру, яка називається крибриформна пластинка. При ударах вона може розколотися і перерізати нерви. Так людина втрачає одночасно нюх і смак. У 30% випадків до пацієнтів повертаються відчуття, але якщо через рік-два у людини не відновлюється нюх, травму вважають постійною.

  • Вік

У США кожні три із чотирьох людей старших 80 років скаржаться на суттєву втрату відчуття запаху. Дослідження науковців із Гарвардської медичної школи свідчить, що літні пацієнти, які втратили нюх, мають вищий ризик померти протягом наступних 10 років, ніж люди того ж віку з нормальним нюхом.

  • Інфекції, викликані іншими вірусами. Такими, як застуда або грип.
  • Паління.

Великий огляд наукових досліджень щодо впливу паління на нюх і смак свідчить про те, що курці мають ослаблені відчуття запаху та смаку у порівнянні з людьми, які не палять.

  • Алергії.
  • Нейродегенеративні захворювання, такі як хвороба Паркінсона, Альцгеймера та розсіяний склероз.
  • Прийом лікарських засобів.

Деякі антигістамінні препарати, антибіотики та ліки для контролю артеріального тиску можуть призводити до порушення нюху або смаку. Зазвичай про таке попереджають лікарі або це зазначено в інструкції до лікарського засобу.

  • Пухлини голови і шиї, а також їхня радіотерапія.
  • Дія токсичних хімічних випарів.
Чоловік нюхає квітку лотоса у водних садах Кенілуорта у Вашингтоні. Associated Press

Як втрата нюху і смаку може впливати на здоров’я

Нюх та смак – відчуття, які були еволюційно важливими для доісторичних мисливців-збиральників. Тоді було складно знайти їжу, а нюх допомагав зрозуміти які продукти принесуть максимальну користь, а які лише проблеми з травленням. Відчуття смаку рятувало від отруйних рослин, які зазвичай гірчать.

Сучасній людині нюх і смак також допомагають уникати небезпеки. Дослідження опубліковане в журналі JAMA Otolaryngoogyl Head Neck Surgery свідчить про те, що люди, які втратили нюх, вдвічі частіше вживали зіпсовану або отруйну їжу у порівнянні з людьми без порушень. Запах диму або газу також може попередити про небезпеку, а людина з порушеним нюхом не зможе його відчути.

Читайте також: Чи заразна людина після щеплення від COVID-19 та чи треба вакцинуватись від грипу

Люди із порушенням відчуття смаку та/або запаху можуть мати проблеми з апетитом: одні з’їдають забагато, а інші замало. Це призводить до швидкого набору, або втрати ваги, що може відбитися на фізичному та психічному здоров’ї пацієнтів. Деякі люди після втрати нюху впадають у депресію, але механізм цього явища не до кінця зрозумілий.

Пацієнти з COVID-19 часом скаржаться на спотворення запаху. Їм починає здаватися, що лимон пахне часником, а імбир рибою. Спотворення зазвичай індивідуальні. Подібний симптом є відомим каталізатором важких психічних порушень, таких, як депресія чи шизофренія. Проте, наразі нема досліджень, які б підтвердили факт прискорення розвитку психічних розладів після інфікування SARS-COV-2.

Як можна відновити нюх і смак

Від початку пандемії коронавірусу медики назначають назальні стероїди для відновлення нюху у пацієнтів. Це має сенс у випадку, коли у хворого виникає сильне запалення у носоглотці внаслідок інфікування SARS-COV-2. Про це свідчить дослідження, опубліковане у журналі Rhinology.

Зображення з електронного мікроскопа часточок коронавірусу, Національний інститут охорони здоров'я США. Associated Press

Більш поширеною методикою є “тренування нюху”. Його ефективність довели науковці з Нідерландів задовго до пандемії COVID-19. Пацієнтам радять регулярно вдихати знайомі запахи. Це може бути часник, цибуля, евкаліптова олія, аміак, гвоздика та інші. Головне, щоб запах був сильним і його могла відчути навіть людина із дуже слабким нюхом.

Втрата нюху серед пацієнтів з коронавірусом дала поштовх дослідженням, які полягають у розробці спеціальних кохлеарних нюхових імплантів. Це мають бути прилади, які вловлюватимуть молекули запаху та передаватимуть сигнали у мозок. Прилад буде схожий на вже наявні слухові кохлеарні імпланти та допомагатиме людям, які втратили нюх.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!