Стокгольмський арбітраж відмовив Коломойському у позові на $6 мільярдів проти України – Малюська

Уточнено
Коллаж Суспільне

Стокгольмський арбітраж відмовив бізнесменам Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову у позові щодо стягнення 6 мільярдів доларів з України у справі "Укрнафти".

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міністр юстиції Денис Малюська, спочатку вказавши третім заявником у позові колишнього голову правління ВАТ "Укрнафта" й чинного нардепа Ігоря Палицю, але потім відмовившись від своїх слів.

"Пани Коломойський, Боголюбов хотіли стягнути з України більше 6 мільярдів доларів США та звернулись з відповідним позовом до Стокгольмського арбітражу. Після майже шести років судового процесу арбітраж сьогодні їм відмовив", – написав він.

"В оригіналі посту вказав Палицю як одного з бенефіціарів офшорок. Насправді ні, бенефіціаром він не був. Інформацію виправив, залишивши двох інших", - згодом виправився Малюська.

Заступник міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина у своєму Facebook підтвердив оприлюднену міністром інформацію.

"Кілька хвилин тому Арбітражний Трибунал у справі Littop Enterprises Limited, Bridgemont Ventures Limited and Bordo Management Limited v. Ukraine (SCC Case No. V 2015/092) (справа Укрнафти) одноголосно відхилив вимоги позивачів у повному обсязі на підставі відсутності в нього юрисдикції розглядати цю справу", – заявив він.

У чому полягає суть справи

Як зазначив Малюська, цей позов ще у 2015 році подали три кіпрських офшорних компанії ("Littop Enterprises Limited", "Bridgemont Ventures Limited" та "Bordo Management Limited"), кінцевими бенефіціарами яких є зазначені бізнесмени та депутат. За його словами, всі три позивачі є акціонерами ПАТ "Укрнафта" та володіють понад 40% акцій компанії.

"Для кращого розуміння масштабу вимог: офшорні компанії намагалися стягнути з держави суму, яка перевищує усі витрати держави на освіту та науку у 2021 році або ж становить приблизно половину витрат держави на виплату пенсій", – підкреслив міністр.

При цьому, за його словами, позивачі називали чотири підстави для своїх вимог:

• неодноразовий відбір з газосховищ НАК "Нафтогаз України" газу, що належав ПАТ "Укрнафта", для потреб населення за заниженою ціною або взагалі безоплатно;

• невиконання ПАТ "Укртрансгаз" та НАК "Нафтогаз України" рішень українських судів, які набули чинності, про повернення частини відібраного газу ПАТ "Укрнафта";

• різке підвищення ставки плати за користування надрами для видобування газу;

• прийняття Верховною Радою України Закону України від 19.03.2015 № 272-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо зниження кворуму для проведення загальних зборів в акціонерних товариствах).

За словами Малюськи, попри те, що винесення рішення Стокгольмським арбітражем відкладалося кілька разів, 4 лютого він визнав відсутність своєї юрисдикції у цій справі.

Що відомо

  • На початку 2018 року претензії міноритарних акціонерів "Укрнафти", які подали позов до Стокгольмського арбітражу проти України, збільшилися з 4,7 мільярда до 5,4 мільярда доларів США.
  • У лютому 2020 року близький до олігарха Ігоря Коломойського колишній очільник "Укртранснафти" Олександр Лазорко, який раніше перебував у розшуку, повернувся до керівництва компанією.
  • Міністерство юстиції США висунуло проти Ігоря Коломойського та його партнера Геннадія Боголюбова звинувачення у використанні незаконно привласнених коштів для покупки офісних будівель у Клівленді.
  • Раніше Міністерство юстиції США звинуватило українського олігарха Ігоря Коломойського у розкраданні мільярдів доларів з ПриватБанку, які він потім "відмивав" через компанії у США та світі. Натомість сам олігарх заперечив звинувачення та зазначив, що всі інвестиції "робив з власних коштів".