Парламентський комітет з питань бюджету рекомендував нардепам взяти за основу законопроєкт №13256 щодо змін до бюджетного кодексу, необхідних для реалізації угоди про надра, яку Україна підписала із США.
Про це у Facebook повідомила очільниця комітету Роксолана Підласа.
За її словами, зміни до бюджетного кодексу потрібні для втілення положення про наповнення американсько-українського інвестиційного фонду відбудови, створення якого передбачає угода про надра.
Підласа пояснила, що йдеться про механізм формування українського внеску до фонду, який складатиметься з половини доходів, отриманих після набуття угодою чинності, від:
- ренти за видобування корисних копалин за новими ліцензіями;
- плати за нові спецдозволи на користування надрами;
- реалізації державної частки продукції за новими угодами про розподіл продукції.
Ці кошти зараховуватимуться до спеціального фонду держбюджету та за рішенням головного розпорядника спрямовуватимуться до Фонду відбудови.
За попередніми оцінками, внесок України до фонду складе близько 3 мільярдів грн за 5 років.
Ратифікація угоди про надра
8 травня Верховна рада ратифікувала угоду про надра між Україною та США.
Перед цим стало відомо, що парламентський комітет міжнародної політики повторно голосував за рішення про винесення ратифікації угоди про надра до ВР. До тексту рішення додали правку, в якій вказано, що "народні депутати не бачили текст двох технічних угод та не несуть за них відповідальність".
Дві технічні угоди стосуються створення інвестиційного фонду щодо угоди про надра. Як пояснили у Мінекономіки України, для їхньої імплементації не потрібна ратифікація парламентом. Загалом у відомстві сподіваються, що фонд почне працювати вже найближчими тижнями.
12 травня президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди про надра між урядом України та урядом США.
Що відомо про підписання угоди
У ніч на 1 травня Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин й вона стосується 57 мінералів. Зокрема підписаний у Вашингтоні документ встановлює політичні параметри співпраці. Водночас чимало деталей будуть прописані у наступній, "технічній угоді".
Американський президент Дональд Трамп заявив, що підписання угоди про надра, "захистить" інвестиції США та фінансову допомогу, яку Вашингтон надає Києву. На його думку, угода "можливо" сприятиме припиненню війни РФ проти України. Держсекретар США Марко Рубіо також назвав угоду "кроком до припинення війни".
Президент Володимир Зеленський заявив, що угода про економічне партнерство між Україною та США, це "практичний результат" перемовин з Трампом у Ватикані.
Після підписання угоди видання Kyiv Post з посиланням на джерела повідомило, що адміністрація Трампа схвалила експорт зброї до України на щонайменше 50 мільйонів доларів.
Раніше газета Financial Times з посиланням на власні джерела повідомляла, що Вашингтон вимагав від Києва підписати дві додаткові угоди щодо рідкісноземельних металів та корисних копалин окрім основного документа, який був затверджений урядами обох країн.