Як коментують блокування трьох каналів у Нацраді та про що говорить закон

Ексклюзивно
. Колаж Суспільне

Ліцензії заблокованих рішенням РНБО телеканалів медіахолдингу, офіційним власником яких є нардеп від ОПЗЖ Тарас Козак, все ще діють, анулювати їх можливо лише в судовому порядку.

Про це Суспільному розповів член Нацради з питань телебачення і радіомовлення Олег Черниш.

"Ліцензії у них чинні, в них є рішення РНБО, яке, я сподіваюсь, вже отримали чи отримаємо, і вже відповідно до цього будемо діяти. Поки що ліцензію та частоти у ZiK ми не будемо, скоріше за все, якимось чином використовувати. Бо це оголошення конкурсу, а зараз конкурс ми не можемо оголошувати", – повідомив він.

Також Черниш додав, що ліцензії можна анулювати лише через суд та зазначив, що телеканали 112 і NewzOne не використовували телевізійні частоти.

"ZiK – єдиний, що мовив в багатоканальній мережі "Зеонбуд", 112 і NewsOne частот не використовували. Це – супутникові канали, які глядачі могли дивитись через супутники і через пакети провайдерів", – розповів посадовець.

При цьому він нагадав, що телеканали планують оскаржувати рішення РНБО у судовому порядку.

"Вони вже заявили, що будуть оскаржувати це в судах, і суд буде приймати рішення, щодо законності рішення. Хочу сказати, що РНБО прийняло рішення, яке потрібно було прийняти багато років тому. Це моя особиста думка, це не думка Нацради. Рішення РНБО яке виконують і провайдери, ми будемо дивитись за цим, яке виконують і оператори супутникового зв'язку, воно буде виконуватись", – зазначив Черниш.

Що говорить закон

Офіційно рішення РНБО про блокування трьох телеканалів застосовано на підставі закону "Про санкції". У ньому вказаний вичерпний перелік тих, щодо кого Україна може запроваджувати санкції. Відповідно до нього, об’єктом санкцій можуть бути:

 • іноземна держава;
 • іноземна юридична особа;
 • юридична особа, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента;
 • іноземці;
 • особи без громадянства;
 • суб’єкти, які здійснюють терористичну діяльність.

" Підставою для застосування санкцій також є вчинення іноземною державою, іноземною юридичною особою, юридичною особою, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземцем, особою без громадянства, а також суб’єктами, які здійснюють терористичну діяльність, дій, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, стосовно іншої іноземної держави, громадян чи юридичних осіб останньої ", – йдеться у тексті закону.

Що відомо

 • 2 лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака.
 • Також під санкції потрапили канали "112-Україна", "ZIK" та "NewsOne". Їхню трансляцію було припинено за пів години після публікації указу президента.
 • 28 січня Нацрада з питань телебачення і радіомовлення винесла попередження і наклала штраф (114 067 грн) на "112 Україна".
 • Міністр культури Олександр Ткаченко прокоментував санкції, запроваджені проти телеканалів та їхнього власника, депутата від ОПЗЖ Тараса Козака, повідомивши, що рішення про це зріло давно.
 • Співробітники Офісу президента назвали законними санкції Ради національної безпеки та оборони проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака. Натомість Козак назвав блокування каналів "політичною розправою".