Краса у мармурі: на Хмельниччині є пам’ятник, на який претендував музей Петербурга

Краса у мармурі: на Хмельниччині є пам’ятник, на який претендував музей Петербурга

Краса у мармурі: на Хмельниччині є пам’ятник, на який претендував музей Петербурга Фото: Суспільне.

Надгробний пам’ятник Лаури Пшездецкої, виготовлений у другій половині XIX століття у Римі скульптором Віктором Бродським, встановлений у Кафедральному костелі святих Апостолів Петра і Павла, що у Кам’янці-Подільському.

Про це Суспільному розповів кандидат історичних наук Валерій Нестеренко.

За його словами, на пам’ятник колись претендував Російський музей Санкт-Петербурга, але його таки залишили у Кам’янці.

Надгробний пам’ятник Лаури – це майже ціла скульптурна композиція, в якій є кілька цікавих елементів, каже Валерій Нестеренко.

«До прикладу, у цій композиції є ангел, він має факел, який опущений донизу. Це символізує згасаюче життя. Також можна побачити книгу життя, яка закрита на 21-й сторінці. Це свідчить про те, що Лаура померла у віці 21 року. Крім того, є надпис на польській мові, який говорить про те, що Лаура дівчина померла в квіті літ, але чудне її обличчя у ліпшому світі, в раю», - говорить історик.

А далі Валерій Несторенко розповідає історію Лаури та створення самого пам’ятника.

«Під час відпочинку, Лаура впала з коня і дуже пошкодила собі хребет. Внаслідок цієї травми вона важко захворіла і згодом померла. Вбиті горем батьки звернулися до свого дорого знайомого, Віктора Бродського, професора архітектури, і він з глиби італійського мармуру, вагою близько 4 тонн, зробив ось цю надгробну таку панораму», - каже кандидат історичних наук.

Отець Віктор Ткач переконаний, що могила Лаури знаходиться у костелі в Чорному Острові. У цьому ж храмі колись стояв і надгробний пам'ятник з мармуру. Фото: Суспільне.Фото: Суспільне.

Отець Віктор Ткач переконаний, що могила Лаури знаходиться у костелі в Чорному Острові. У цьому ж храмі колись стояв і надгробний пам'ятник з мармуру. Фото: Суспільне.

Усипальниця роду Пшездецких знаходиться у костелі Пресвятої Діви Марії в Чорному Острові. Теперішній отець-настоятель храму Віктор Ткач каже: «Ми знаємо, що власне тут, в правому нефі нашого костелу, знаходиться ця усипальниця. Там могили і Лаури, і її батьків, також інших з родини Пшездецких, а також Маркевичів».

За радянської влади костел закрили, натомість там створили будинок культури. За історичними даними, за храмом був перший цвинтар Чорноострівського захоронення, а з могил у костелі збереглися тільки три фрагменти, додає Віктор Ткач.

«Найбільше уцілів надгробний пам’ятни,к на якому написано: «Тут лежить світлої пам’яті Мечеслав Пшездецкий, народжений в Чорному Острові 12 березня 1816 року. Помер у Львові 3 березня 1873 року. Просьба про молитву», - розповідає священик.

Отець Віктор Ткач також каже, що з розповідей людей та з історичних записів знає - пам’ятник Лаури стояв раніше у Чорноострівському костелі.

Костел у Чорному Острові, де знаходиться усипальниця роду Пшездецких. Фото: Суспільне.Фото: Суспільне.

Костел у Чорному Острові, де знаходиться усипальниця роду Пшездецких. Фото: Суспільне.

«Коли батьки замовили в Бродського цей пам’ятник в Італії, і він був залізницею перевезений сюди, у Чорний Острів, вони хотіли поставити його в гробниці, там внизу, але він був настільки красивий, що люди просили, аби він стояв біля цієї другої колони в самому костелі», - каже Віктор Ткач.

У самій скульптурі поєднано кілька технік, говорить Валерій Нестеренко.

«Тут можна побачити як елементи неокласицизму, так і елементи барокової архітектури. Також тут присутні і елементи так званого стилю натуралізм, який був дуже поширений у другій половині 19 століття», - додає історик.

За словами Валерія Нестеренка, подібних пам’ятників Віктор Бродський створив лише два. Окрім пам’ятника Лаури, він виробив пам’ятник на честь померлої дружини одного із італійських представників уряду.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди