Святослав Ярославович– найуспішніший серед чернігівських князів

Святослав Ярославович– найуспішніший серед чернігівських князів

Святослав Ярославович– найуспішніший серед чернігівських князів ФОТО: Володимир Пилипенко

Суспільне Чернігів разом з істориком Володимиром Пилипенком продовжує цикл матеріалів «Найвідоміші родини Чернігівщини». Тарновські, Галагани, Розумовські, Милорадовичі – чому ці прізвища залишились в історії та що ці родини лишили після себе?

Чернігівський князь Святослав Ярославич був, мабуть, найуспішнішим чернігівським князем та засновником династії, яка існує і по сьогодні. За його буйну вдачу історики часто його порівнювали із його прадідом – князем Святославом Ігоровичем.

Правдивості цьому порівнянню додавало й те, що у жилах Святослава Ярославича справді текла скандинавська кров – він був прямим нащадком шведських королів, адже його мати, дружина Ярослава Мудрого Інгігерда, була шведською принцесою.

Він був четвертим сином князя Ярослава і, на думку істориків, народився у Києві у 1027 році. Отримав гарну домашню освіту, знав кілька мов, у тому числі грецьку та скандинавські мови. Про освіту князя можемо судити з інформації, що вже у дорослому віці він мав власну бібліотеку і був замовником перекладу деяких книг.

Вже по смерті Ярослава Мудрого троє старших синів (Ізяслав, Святослав та Всеволод) взяли владу на Русі у свої руки та повністю підкорили молодших братів. І Святослав, як другий із живих синів Ярослава, сів князювати у Чернігові, другому місті на Русі після Києва. Через конфлікт між братами Святослав скористався ситуацією і у 1073 році захопив Київ, вигнавши звідти старшого брата, але залишив за собою ще й Чернігівський престол.

Помер князь Святослав Ярославич 27 грудня 1076 року після невдалої операції. Ймовірно, похований у Спасо-Преображенському соборі Чернігова.

Ярослав Святославович – найуспішніший серед чернігівських князівФОТО: Володимир Пилипенко

Спасо-Преображенський собор

За час свого князювання у Чернігові та Києві він активно допомагав Церкві і сам особисто копав рів для фундаментів Успенського храму Києво-Печерського монастиря.

Ярослав Святославович – найуспішніший серед чернігівських князівФОТО: Володимир Пилипенко

Успенський храм Києво-Печерського монастиря

Окрім того, заснував кілька монастирів. У Чернігові за часів Святослава і, вочевидь, на його замовлення було добудовано Спасо-Преображенський собор у Чернігові. За його сприяння недалеко біля Чернігова Антоній Печерський заснував печерний монастир.

Ярослав Святославович – найуспішніший серед чернігівських князівФОТО: Володимир Пилипенко

Антонієві печери

Також князь був замовником двох книг «Ізборників Святослава» 1073 та 1076 років, які спеціально для нього переклали. У «Ізборнику» 1073 року було вміщено портрет князя із родиною.

Детальніше про це слухайте в запису програми "Проста історія з Володимиром Пилипенком" "Українського радіо: Чернігівської хвилі."

Читайте також:

Родина Галаганів: чому прокляли династію.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди