Родина Галаганів: чому прокляли династію. ФОТО

Родина Галаганів: чому прокляли династію. ФОТО

Родина Галаганів: чому прокляли династію. ФОТО ФОТО: Володимир Пилипенко

Суспільне Чернігів разом з істориком Володимиром Пилипенком розпочинає цикл матеріалів «Найвідоміші родини Чернігівщини». Тарновські, Галагани, Розумовські, Милорадовичі – чому ці прізвища залишились в історії та що ці родини лишили після себе?

Родина Галаганів є однією із найвідоміших старшинсько-дворянських династій на Чернігівщині. Родина мала українське коріння. Хоча раніше дослідники припускали і балканське, і скандинавське походження.

Родина Галаганів: чому прокляли династіюФОТО: Володимир Пилипенко

Монета Галаганів

Справжнім патріархом роду був Гнат, або Ігнат Галаган, який зрив собі кар'єру на Запоріжжі наприкінці XVII століття. Вже на початку XVIII століття не підтримав Мазепу у повстанні проти московського панування, за що отримав під Петра І великі земельні пожалування на пернач Прилуцького полковника. Із цією сторінкою родинної історії пов'язана легенда про прокляття, яке козаки запорожці наклали на рід Галаганів до сьомого коліна. У це прокляття можна вірити, можна ставитися до нього скептично, але саме на сьомому поколінні чоловіча лінія родини припинилася.

Гнат Галаган виявився гарним полковником, який справді опікувався Прилуцьким полком та сприяв розвитку Прилук. Не забував, звісно, і про власну вигоду - родина швидко багатіла, скуповуючи родючі землі Прилуччини. Із 1716 року центром родинних маєтностей стають Сокиринці під Прилуками.

Родина Галаганів: чому прокляли династіюФОТО: Володимир Пилипенко

Палац Галаганів у Сокиринцях

Вже на початку XIX століття у Сокиринцях за проєктом відомого архітектора Павла Дубровського був збудований красивий палац у стилі ампір та висаджений парк. Ініціатором будівництва був Павло Григорович Галаган, який активно долучився до проєктування палацово-паркового ансамблю.

Але, мабуть, найвідомішим представником родини Галаганів є Григорій Павлович Галаган (1819-1888 рр.).

Родина Галаганів: чому прокляли династіюФОТО: Володимир Пилипенко

Григорій Галаган

Він уславився меценатською діяльністю, активною боротьбою за ліквідацію кріпосного права, підтримкою навчальних закладів тощо. В пам’ять про свого єдиного сина, який дуже рано помер, Григорій Галаган заснував у Києві колегію, у якій безкоштовно навчалися діти з українських земель. Колегія діяла до більшовицького перевороту 1917 року. Зараз у будівлі розмістився Музей літератури України.

Окрім гарної пам'яті, родина залишила і великий матеріальний спадок. Зберігся палац у Сокиринцях, будівля колегії у Києві, частина картинної колекції родини зараз зберігається у Чернігівському художньому музеї імені Галаганів. Окрім того, збереглися храми, меценатами яких упродовж століть були Галагани.

Читайте також:

Лизогуби - найвідоміша чернігівська козацька родина

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди