Що змінює заборона переносити робочі дні та чи вплине вона на мотивацію робітників. Думки експертів

Що змінює заборона переносити робочі дні та чи вплине вона на мотивацію робітників. Думки експертів

Ексклюзивно
Що змінює заборона переносити робочі дні та чи вплине вона на мотивацію робітників. Думки експертів Unsplash

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт з ініціативою заборонити перенесення вихідних і робочих днів. Ініціаторами проєкту закону є група народних депутатів на чолі з Галиною Третьяковою зі "Слуги народу". На кого вплине прийняття цього законопроєкту та чи дійсно перенесення вихідних впливає на трудову мотивацію в ефірі Українського радіо розповіли заступниця голови депутатської фракції партії "Слуга народу" Євгенія Кравчук та директор громадської організації "Трудові ініціативи" Георгій Сандул.

Чи матиме закон вплив на економіку

У пояснювальній записці йдеться, що метою законопроєкту є узгодження законодавства України із законодавством країн членів Європейського Союзу у питанні перенесення робочих днів з метою більш ефективної співпраці між країнами та збільшення економічного потенціалу України. Ініціатори зазначають, що надмірна кількість перенесення робочих днів негативно впливає на продуктивність праці, мінімізує можливість роботи з інвесторами та формує негативну репутацію бізнес потенціалу України у світі.

"Мова йде про так звані довгі вихідні, коли, наприклад, у нас Різдво 7 січня припало на четвер, але у п'ятницю робочий зробили вихідним і призначили відпрацювання на 16 січня, тобто на суботу, яка була наступною. Або ж якщо це якесь державне свято, як-то 14 жовтня — День захисника, припадає на суботу або неділю, то додається ще один вихідний день", — пояснила Євгенія Кравчук.

За словами Кравчук, від заборони перенесення вихідних і робочих днів постраждає насамперед туристичний бізнес та сфера послуг, які також є частиною економіки країни.

"Я розумію своїх колег, які ініціювали цей законопроєкт, їхню логіку і їхні аргументи. Але я б пропонувала подивитись на це питання з іншої точки зору. Довгі вихідні — це той час, коли заробляють якраз наші місцеві курорти. Цей час важливий для готельного бізнесу, для сфери послуг, для ресторанів, для сфери гостинності, тобто для всього, що пов'язано із відпочинком. Крім того, цей внутрішній туризм має важливе значення для "зшивання" країни", – сказала Кравчук.

Читайте також: "Радянська традиція". У ВР пропонують заборонити перенесення робочих днів

"Менша кількість вихідних має економічний ефект, вона потрібна, щоб представництва іноземних компаній не дивувалися, чому після Великодня ще один вихідний день. Але це не частина наших зобов’язань перед європейським законодавством, а швидше синхронізація. А сфера туризму і гостинності — це теж економіка. І вони однозначно втратять, якщо не буде час від часу оцих довгих вихідних", — сказала вона.

За її словами, у 2021 році уряд запланував лише три перенесення: вихідні, пов'язані з різдвяними святами, одне перенесення, коли День незалежності, і одне перенесення, яке пов'язане з Покровою.

"Це не так багато, але з точки зору внутрішнього туризму це вагомо", — додала Кравчук.

На її думку, перенесення робочих днів не надто впливає на економіку.

"Загалом у нас у Трудовому кодексі зафіксовано 11 днів, і, дійсно, якщо не враховувати якісь перенесення, то їх може бути в якийсь рік менше, а в якийсь більше. Але я не думаю, що це має вирішальний вплив на економіку, якщо буде на один день більше вихідних, чи на один день менше. Частина економіки у вихідні відпочиває, а частина економіки працює ще більше", — сказала вона.

"Це є доволі нелогічним"

Георгій Сандул пояснив, що законопроєктом пропонується скасувати власне право Кабінету міністрів рекомендувати перенесення певних святкових днів на інші дати. Однак, на його думку, перенесення вихідних днів все ж таки буде.

"Наприклад, якщо День Конституції припадає на суботу чи неділю, то в понеділок ми все-таки будемо мати вихідний. Законопроєктом пропонується скасувати власне право Кабінету міністрів рекомендувати перенесення певних святкових днів на інші дати, а також якщо будуть довгі вихідні, то не захоплювати суботу та понеділок тощо. В принципі ініціатива здається не дуже логічною, тому що рекомендації Кабміну не мають обов'язкового характеру. Крім того, на деяких підприємствах в деяких галузях економіки дане перенесення є корисним для працівників", — прокоментував Сандул.

"У пояснювальній записці йдеться, що довгі вихідні не спонукають до підвищення продуктивності праці, і навпаки — знижують її. А це не відповідає дійсності. За статистикою, в Європі загалом працівники працюють менше. Наприклад, у Німеччині — менше ніж 35 годин на тиждень, у Франції — близько 36 годин, а в Україні — понад 40 годин. Тому не можна казати, що це є у тренді Європи", — додав він.

Крім того, Сандул наголосив, що вилучення даного права як можливості встановлення перенесення вихідних не відповідає Угоді про асоціацію України з Європою. Тому що у статті 296 Угоди сказано, що Україна не має права знижувати гарантії трудових прав з метою залучення прямих іноземних інвестицій, що власне є обґрунтуванням прийняття даного законопроєкту.

"Тому даний законопроєкт є доволі нелогічним і має силу символічного документа, тому що депутати знову бажають боротися з радянськістю трудового права в Україні, хоча дані норми існують і в Європі. Тому в цій ініціативі вбачається мало позитивних ефектів", – додав Сандул.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди