"Ми хотіли показати, що українці єдині". Спогади черкасців про перший ланцюг єднання

"Ми хотіли показати, що українці єдині". Спогади черкасців про перший ланцюг єднання

"Ми хотіли показати, що українці єдині". Спогади черкасців про перший ланцюг єднання Суспільне Черкаси

"Це була демонстрація того, що ми пам’ятаємо свою історію, що нам треба об’єднуватись" – так завідувач кафедри історії України ЧНУ ім. Б. Хмельницького Віталій Масненко згадує про ланцюг єднання, яким 21 січня 1990 року з’єднали Київ та Івано-Франківськ.

"Однині є одна незалежна народна республіка" – це слова із універсалу 1919 року. За словами заступниці директора Тетяни Валах, його копія є в краєзнавчому музеї. З її слів, подія надважлива, - тоді вперше дві частини України об’єдналися:

"22 січня 1919 року у річницю проголошення 4-го універсалу про незалежність народної республіки було проголошено об’єднання незалежність Української народної республіки і Західноукраїнської народної республіки".

"Ми хотіли показати, що українці єдині". Спогади черкасців про перший ланцюг єднанняСуспільне Черкаси

Текст універсалу в Києві проголошував наш земляк, уродженець Кам’янщини Федір Швець.Єдиний герб, армія, уряд та культурні надбання – таким, за словами фахівчині, мало бути життя на об’єднаній землі та ці плани не здійснилися.

"Ми хотіли показати, що українці єдині". Спогади черкасців про перший ланцюг єднання

Федір Швець на фото в центрі

"Директорія змушена була залишити Київ, а західноукраїнські землі були окуповані Польщею, Румунією і Чехословаччиною", – розповіла Тетяна Валах.

Пам’ять про соборність та незалежність України спробували відродити сімдесят років потому. 21 січня 1990 року від Києва до Івано-Франківська громадськість організувала живий ланцюг єднання. За словами очевидця події Віталія Масненка, тоді близько півтора мільйона людей в різних областях України взялися за руки, аби показати, що незалежність Україні потрібна:

"Я пригадую ті події, відчувалася якась ейфорія. Пам’ятаю, проїжджали якісь автобуси з іноземцями, вони також нас вітали, показували, що переможе Україна".

"Ми хотіли показати, що українці єдині". Спогади черкасців про перший ланцюг єднанняФото Михайла Вакуленка.

Черкасець Михайло Вакуленко нині очолює обласне товариство ветеранів-державників. В 90-му він організовував черкаських учасників ланцюга єднання до Києва:

"Нас було близько 30-ти осіб. Морозний день був, але сонячний. Ми їхали за власні кошти. Натхненні були, збуджені – всі розуміли важливість цієї акції".

Втім, за словами Михайла Вакуленка, питання єдності України – її землі та культури і сьогодні, на 30-му році незалежності, болюче.

"Ми хотіли показати, що українці єдині". Спогади черкасців про перший ланцюг єднанняСуспільне Черкаси

"Єдності у нашій державі немає й до нині. Територіальної єдності немає – анексований Крим, війна на Сході, ідейної єдності і культурної теж немає серед українського суспільства", – зазначила Тетяна Валах.

За словами Віталія Масненка, соборність – це не просто належність якась до одної держави чи громадянство. Це відчуття, що ми є частиною єдиного світу, світу, який називається Україна.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди