Перейти до основного змісту
Україна отримала від США проєкт угоди щодо корисних копалин, уряд формує свою позицію по робочій версії — Свириденко

Україна отримала від США проєкт угоди щодо корисних копалин, уряд формує свою позицію по робочій версії — Свириденко

Перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко
Перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко. Facebook/Юлія Свириденко

Міністерка економіки Юлія Свириденко підтвердила, що українська сторона отримала від США новий варіант угоди про корисні копалини. За її словами, наразі уряд формує позицію щодо робочої версії документа.

Про це вона сказала під час години запитань до уряду у Верховній раді 28 березня, трансляцію якої веде нардеп від партії "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко.

"Опрацьовуємо. Це робоча версія, яка по суті відображає позицію юридичних американських радників. Ми формуємо свою позицію", — сказала очільниця Мінекономіки.

Свириденко додала, що якщо буде необхідність, то відбудуться консультації з Верховною радою щодо угоди.

"Дуже важливо треба зазначити наступне: будь-які публічні дискусії наразі щодо тексту цієї угоди тільки шкодять перемовинам, і заважають нам вести конструктивну дискусію з американськими партнерами. Як тільки буде досягнутий консенсус, ми обов'язково вийдемо з публічною позицією до депутатів Верховної ради", — сказала міністерка.

25 березня Зеленський казав, що США запропонували Україні нову версію угоди про корисні копалини, яка одразу передбачатиме ратифікацію у Верховній раді за межами первинної рамкової угоди. Він також уточнював, що "питання атомних станцій там немає".

27 березня джерела Суспільного, ознайомлені із ходом перемовин щодо угоди, повідомили, що США надіслали Україні свою пропозицію детального документа про корисні копалини. За словами нашого співрозмовника у цьому драфті американська сторона зробила "кілька кроків назад" у порівнянні з рамковою угодою, яка була погоджена обома сторонами раніше.

Нардеп і заступник голови податкового комітету Верховної ради Ярослав Железняк отримав текст угоди зі своїх джерел та повідомив, що цей варіант, на його погляд, є невигідним для України.

За його словами, угода передбачає створення органу управління фонду з п’яти осіб, де троє представників США матимуть право вето. Пропозиція поширюється і на українську нафту та газ. Внеском Вашингтона у реалізацію угоди вважається допомога, надана Києву з 2022 року. Водночас про гарантії безпеки в угоді не згадується.

Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні та угоду між США та Україною

12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.

14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.

15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.

22 лютого NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом, повідомило, що нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.

24 лютого віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про видобуток корисних копалин.

26 лютого Зеленський підтвердив, що угода між США та Україною про корисні копалини погоджена. 28 лютого те саме підтвердив міністр фінансів США Скотт Бессент.

28 лютого під час зустрічі у Білому домі президенти України та США мали підписати угоду про корисні копалини, але між ними сталася суперечка. Серед іншого Трамп заявив, що або Київ підписує угоду з Вашингтоном про рідкісноземельні копалини, або "ви будете воювати самі". Після цього Зеленський достроково залишив Білій дім. Сам президент США у соцмережі Truth Social опублікував пост, де заявив, що глава України може повернутися, коли буде "готовий до миру".

Як повідомили ЗМІ, Київ та Вашингтон не підписали угоду про корисні копалини. Після зустрічі із Трампом Зеленський заявив, що Україні потрібен справедливий і міцний мир.

3 березня Трамп заявив, що не вважає угоду про рідкісноземельні метали та корисні копалини "мертвою", яку вони із Зеленським мали підписати під час зустрічі у Вашингтоні 28 лютого.

11 березня під час зустрічі української та американської делегацій в Джидді Україна запропонувала відразу підписати угоду про рідкісноземельні копалини, але тоді США взяли паузу. Пізніше президент Зеленський сказав, що імовірно США захочуть підписати одразу детальну угоду, без рамкової.

Топ дня
Вибір редакції
На початок