У понеділок, 24 березня, президент Сполучених Штатів Америки (США) Дональд Трамп заявив, що очікує на підписання угоди між США та Україною щодо найважливіших корисних копалин найближчим часом. Також тривають переговори щодо електростанцій.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на заяву Дональда Трампа журналістам..
Виступаючи перед журналістами під час зустрічі зі своїм урядом, Трамп повідомив, що США ведуть переговори з Україною про можливість придбання американськими компаніями українських електростанцій.
19 березня під час розмови президент України Володимир Зеленський та Дональд Трамп обговорювали відновлення Запорізької АЕС.
"Я говорив, що деокупації станції недостатньо, має бути інфраструктура — водозабезпечення, технічний персонал. Щоб за півтора-два роки станція приносила гроші, електрику для людей", — розповів Зеленський під час онлайн-зустрічі з журналістами.
Коли Трамп запитав, чи США можуть відновити станцію, то Зеленський відповів, що у неї можна вкласти гроші. "Ми говорили лише про одну станцію", — додав президент України.
Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні та угоду між США та Україною
12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.
14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.
15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.
22 лютого NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом, повідомило, що нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.
24 лютого віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про видобуток корисних копалин.
26 лютого Зеленський підтвердив, що угода між США та Україною про корисні копалини погоджена. 28 лютого те саме підтвердив міністр фінансів США Скотт Бессент.
28 лютого під час зустрічі у Білому домі президенти України та США мали підписати угоду про корисні копалини, але між ними сталася суперечка. Серед іншого Трамп заявив, що або Київ підписує угоду з Вашингтоном про рідкісноземельні копалини, або "ви будете воювати самі". Після цього Зеленський достроково залишив Білій дім. Сам президент США у соцмережі Truth Social опублікував пост, де заявив, що глава України може повернутися, коли буде "готовий до миру".
Як повідомили ЗМІ, Київ та Вашингтон не підписали угоду про корисні копалини. Після зустрічі із Трампом Зеленський заявив, що Україні потрібен справедливий і міцний мир.
3 березня Трамп заявив, що не вважає угоду про рідкісноземельні метали та корисні копалини "мертвою", яку вони із Зеленським мали підписати під час зустрічі у Вашингтоні 28 лютого.
4 березня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ готовий "швидко працювати", аби закінчити війну РФ проти України. Для цього він запропонував звільнення полонених, перемир’я в небі та заборону на обстріл цивільної інфраструктури, й підтвердив готовність працювати під "сильним лідерством" Трампа.