Перейти до основного змісту
Сьогодні відбудуться переговори щодо створення компенсаційної комісії — Ключковський

Сьогодні відбудуться переговори щодо створення компенсаційної комісії — Ключковський

Ексклюзивно
Слухання у Міжнародному суді в Гаазі
Слухання у Міжнародному суді ООН, Гаага, Нідерланди, 18 вересня 2023 рік. AP/Peter Dejong

Початок формальних переговорів щодо створення компенсаційної комісії для України заплановані на найближчий понеділок, 24 березня у Гаазі.

Про це у коментарі Суспільному розповів виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України Маркіян Ключковський.

За його словами, Україна провела велику підготовчу роботу. У неформальних зустрічах з обговорення цього питання брали участь 55 країн, включаючи Європейський Союз (ЄС). Вже 24 березня у Гаазі починаються формальні переговори щодо тексту міжнародного договору про створення комісії, яка займатиметься підрахунками збитків, які завдала Україні російська агресія.

Як розповів Ключковський, Україна та Нідерланди, які дві країни, котрі перебувають на чолі цього процесу "поставили за мету укласти цей договір до кінця 2025 року".

"На мій погляд, це цілком реалістично, але врешті-решт, це політичний і юридичний процес, він не виключно технічний, хоча технічних питань теж багато. Є підстави вважати, що цей графік, яким би він не був амбітним, він є реалістичним", — каже Ключковський.

Посадовець розповів, що взяти участь у переговорах надіслано 94 країнам, які у 2022 році проголосували за резолюцію Генасамблеї ООН про репарації для України. Він висловив сподівання, що до якомога більше країн долучаться до цього процесу.

"Якщо угода буде укладена до кінця року, то залежно від того, як відбудеться ратифікаційний процес в низці країн, власне тих країн, які її підпишуть, цілком імовірно, що комісія запрацює упродовж 2026 року", — додав Ключковський.

Сполучені Штати (США) до цього моменту брали участь у підписанні угоди, проте, як зазначає наш співрозмовник, "далі подивимось в понеділок" (24 березня).

Він каже, що зараз на порядку денному найгостріше питання стоїть — "це заклик до людей, хто має на це право, подавати заяви якомога швидше". Оскільки "саме з маленьких заяв будується загальна картина того, що відбулося в Україні за три роки".

"Коли таких заяв стане багато, коли набереться певна критична маса, стане зрозуміло, що цей механізм і ці заяви неможливо ігнорувати, з ними потрібно щось робити — чи це в контексті мирного врегулювання, чи своїм порядком окремим — з цим потрібно буде щось зробити", — каже Ключковський.

Підсумовуючи він додав, що наразі Україна розбудовує реєстр та компенсаційну комісію та ті, для кого вона створюється, починали нею користуватися.

Топ дня
Вибір редакції
На початок