Докази воєнних злочинів на 26 мільйонів доларів, скоєні Росією в Україні, могли бути видалені після того, як США припинили фінансувати групу дослідників Єльського університету, що знаходила й повертала додому депортованих українських дітей.
Про це повідомляє Reuters, посилаючись на лист законодавців-демократів до держсекретаря США Марко Рубіо й міністра фінансів Скотта Бессента, який є у розпорядженні агентства.
Зазначається, що зі сховища даних, які збирали дослідники, безповоротно видалили інформацію про 30 тисяч українських дітей, зокрема супутникові знімки.
Державний департамент і Єльський центр "зберігали докази викрадення дітей з України, яких вони ідентифікували, щоб поділитися ними з Європолом і урядом України для забезпечення їх повернення", – йдеться у листі законодавців-демократів на чолі з представником штату Огайо Грегом Ландсманом.
Вони наголошують, що у них є підстави вважати, що дані з цього сховища були безповоротно видалені.
"Якщо це правда, то це матиме руйнівні наслідки", – заявили американські політики.
Вони закликали адміністрацію президента США Дональда Трампа відновити програму, яка допомагає відстежувати тисячі українських дітей, викрадених Росією, і застосувати санкції для покарання винних.
Неназваний співрозмовник журналістів агентства, знайомий з програмою пошуку дітей, повідомив, що скасування фінансування Гуманітарної дослідницької лабораторії Єльського університету призвело до видалення доказів російських воєнних злочинів на 26 млн доларів.
"Вони взяли 26 мільйонів доларів американських платників податків, які використовувалися для даних про воєнні злочини, і викинули їх у шредер, зокрема досьє на всіх дітей", — сказав він.
18 березня газета The Washington Post повідомила, що Білий дім припиняє фінансування програми дослідників Єльського університету, яка документувала ймовірні воєнні злочини Росії, включаючи конфіденційну базу даних з деталями масової депортації українських дітей до РФ.
Того ж дня відбулась телефонна розмова між президентом США Дональдом Трампом та очільником Кремля Володимиром Путіним. Зокрема американський лідер назвав її "хорошою та продуктивною".
За даними українського Національного інформаційного бюро, станом на лютий 2025 року 19 546 українських дітей депортовані або примусово переміщені до РФ.
Що відомо про ордер на арешт Путіна
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.
Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна "не матиме для Росії жодного значення", адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС. Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.