Перейти до основного змісту
США вийдуть з міжнародної групи, яка розслідує злочин агресії проти України — NYT

США вийдуть з міжнародної групи, яка розслідує злочин агресії проти України — NYT

Оновлено
Добропілля, Донецька область
Люди дивляться на житловий будинок, зруйнований ударами армії РФ, Добропілля, Донецька область, Україна, 8 березня 2025 року. Getty Images/Global Images Ukraine/Yan Dobronosov

Американський Мін'юст повідомив європейським посадовцям, що США виходять з Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA).

Про це пише газета The New York Times, посилаючись на власні джерела.

За словами співрозмовників журналістів, очікується, що офіційно рішення оголосять сьогодні, 17 березня, в електронному листі до персоналу та членів Агенції ЄС з питань кримінальної юстиції (Євроюсту), на базі якої ICPA і розпочав свою роботу.

Пізніше цього дня речниця Білого дому Керолайт Левітт заявила, що не може підтвердити інформацію про вихід США з міжнародної групи, оскільки "не чула про це".

"Я хочу застерегти. Я знаю, що останнім часом було багато неточних і оманливих повідомлень від Reuters, тому я б застеріг усіх, хто сприймає їх серйозно, але я можу перевірити і зв'язатися з вами", — заявила Левітт.

Попередня адміністрація на чолі з тодішнім президентом США Джо Байденом приєдналася до цієї групи у 2023 році. Її створили, щоб притягнути російське керівництво разом із його союзниками в Білорусі, Північній Кореї та Ірані до відповідальності за війну проти України.

США були єдиною країною за межами Європи, яка співпрацювала з групою, направивши старшого прокурора Мін'юсту до Гааги для роботи зі слідчими з України, країн Балтії та Румунії.

Крім цього адміністрація Дональда Трампа також скорочує роботу Групи з аналізу воєнних злочинів, створеної у 2022 році тодішнім генпрокурором Мерріком Гарландом, у складі якої працюють досвідчені прокурори. Ця група мала координувати зусилля Мінʼюсту щодо притягнення до відповідальності росіян за скоєні в Україні воєнні злочини.

Джерела газети зауважують, що у Вашингтоні не розповіли про причини виходу зі слідчої групи.

21 лютого The Telegraph повідомляло, що США можуть відмовитися від участі в міжнародному судовому переслідуванні Росії за агресію проти України, що ставить під загрозу створення спеціального трибуналу.

4 лютого у Брюсселі відбулося 13-те засідання Основної групи, яка працює над створенням спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України. Представники Європейської комісії та Ради Європи заявили про суттєвий прогрес у цьому процесі.

Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе підкреслив, що організація готова діяти швидко, щойно буде отримана остаточна позиція Ради Європи та відгуки від України та держав-членів. Завершити процес створення трибуналу планують до кінця року.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна "не матиме для Росії жодного значення", адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС. Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

Топ дня
Вибір редакції
На початок