Як пандемія змінить світову економіку, освіту і соціальну сферу. Розповідає експерт

Як пандемія змінить світову економіку, освіту і соціальну сферу. Розповідає експерт

Ексклюзивно
Як пандемія змінить світову економіку, освіту і соціальну сферу. Розповідає експерт
. Associated Press

За даними Світового банку, у зв'язку із кризою, спричиненою пандемією, щонайменше 88 мільйонів людей перетнуть межу бідності, втрати доходів через проблеми в галузі освіти сягнуть 10 трильйонів доларів, а 11 мільйонів дівчат у всьому світі вже ніколи не повернуться до навчання. Головний консультант відділу нових викликів Центру зовнішньополітичних досліджень, кандидат економічних наук Іван Ус в ефірі Українського радіо розповів, як пандемія вплине на світову економіку, освіту і соціальну сферу.

На думку експерта, обумовлена поширенням хвороби криза визначатиме розвиток світу все наступне десятиріччя.

"Коронакриза, яка виникла у 2020-му і яка вже перенеслась на 2021-й, фактично стала таким собі головним тригером визначення того, як буде розвиватися світ в наступному десятиріччі. Відбувся суттєвий злам нашого життя, яке було до цього. Певні економісти, які дуже люблять рахувати циклами, зазначають, що все циклічне. Як наслідок, у кінці 90-х років була одна криза, а у кінці нульових ще одна. Наприкінці 2010-х всі також очікували, що буде якась криза. Будь-яка криза — це зміна однієї моделі економіки іншою. Це – фактично індикатор того, що ця модель вже не працює. Іноді щось повинно підштовхнути цю кризу", – зазначив він.

При цьому він нагадав, що існують різні погляди на подальший розвиток кризи. При цьому обидва сценарії були розроблені ще у квітні 2020-го.

"Світова організація торгівлі розробила два сценарії розвитку світу, принаймні на 2020-2022 роки. За оптимістичним сценарієм, у 2020 році скорочення світової торгівлі повинно було становити 12,9%. У разі песимістичного сценарію — скорочення 31,9%. Але при цьому навіть у квітні Світова організація торгівлі казала, що за оптимістичним сценарієм ми отримуємо 24% зростання у 2021 році, а за песимістичним сценарієм навіть більше — 27%, тому що чим більше падаєш, тим швидше повернення. У жовтні Світова організація торгівлі переглянула ці сценарії і фактично зупинилась на одному, за яким світова торгівля за підсумками 2020-го року скоротиться на 9,2%", – пояснив експерт.

Читайте також: Комфорт та жодних трендів. Як пандемія вплинула на світ моди

За словами Івана Уса, з одного боку, цей прогноз є навіть кращим, ніж оптимістичний сценарій. Водночас при цьому немає певності, що відбудеться таке велике відновлення економіки.

За словами Уса, функціонування інших сфер, зокрема, освітньої, значною мірою залежатиме від ефективності розроблених вакцин.

"Якщо ми більше кажемо про економіку, то стало більше онлайн-складових. Тут все ж таки буде пошук балансу, зокрема у сфері освіти. Було багато протестів з приводу навчання людей не у звичайній формі, а дистанційно. Це не надає того ефекту. Інше питання, що якщо перейти на площину науки, то, зараз за наявності всіх технологій всі люди можуть брати участь онлайн у будь-яких конференціях та обговореннях", – зазначив він.

Читайте також: Продовження пандемії та економічна криза. Експерт розповів, яким буде світ у 2021 році

Експерт сподівається, що вакцина дозволить повернутись до старого стандарту освіти, оскільки онлайн-навчання не може його повноцінно замінити.

"Є ризик, що люди стають менш соціальними, вони стають "острівцями", і це, дійсно, проблема і психологічна, і з точки зору надання їм необхідних знань. У дітей не таке відчуття самоорганізації, як у старших людей, коли є чітке розуміння, навіщо тобі ці знання, які дають певні плюси та можливості", – вважає він.

На думку Уса, цьому сприятимуть оптимістичні квітневі та жовтневі прогнози та перебудова економіки.

"До грудня 2019 року експорт товарів з України зріс на 18%, а це дуже велика цифра. Загалом по року експорт товарів з України скоротився на 1,7%. Тобто наша країна більш-менш підлаштувалась", – зазначив він.

За словами експерта, подібні процеси спостерігаються й у світовій економіці. Відтак він вважає, що важкий період кризи слід просто пережити.

На початок