Зруйнована пам’ятка: історія римо-католицького костелу у Полтаві

Зруйнована пам’ятка: історія римо-католицького костелу у Полтаві

Зруйнована пам’ятка: історія римо-католицького костелу у Полтаві
Суспільне Полтава

Римо-католицький костел на вулиці Стрітенській у Полтаві проіснував більше 80 років. Його будівництво ініціювала родина вихідців з Франції. Гроші ж на створення костелу давали ініціатори та віряни. Про те, як будували споруду і хто її знищив – читайте далі.

Для своїх богослужінь римо-католицька громада Полтави з 1843 року орендувала приміщення. Для цього обрали колишній будинок училища садівництва, що розташовувався на території інституту шляхетних панянок.

Уже на початку 50-х років XIX століття вірян-католиків у Полтаві побільшало. Тому орендоване приміщення стало замалим.

Костел у Полтаві на вулиці Стрітенській
Костел у Полтаві на вулиці Стрітенській. 0532

1852 на розі вулиць Стрітенської та Мало-Садової (нині Короленка) вмурували наріжний камінь у фундамент майбутнього римо-католицького костелу у Полтаві. Ініціатива будівництва належала вихідцям з Франції – родині Ламбертів, які втекли з батьківщини під час Великої французької революції 1793 року. Граф Яків Осипович Ламберт звернувся до архітектора Луки Семко-Савойського, який і розробив проєкт храму. Будівництво передбачало форму класичної римської базиліки.

Граф Яків Осипович Ламберт
Граф Яків Осипович Ламберт. Суспільне Полтава

27 вересня 1852 року розпочали будівництво храму. На це витратили майже сім років. Гроші на будівництво давали родина Ламбертів, настоятель парафії та прихожани.

Усередині костелу було два поверхи. На нижньому розташовувалися лави, де молилися віряни. На верхньому був хор. А ще у споруді грали на органі. Загальна висота будівлі – 14 метрів. Для обігріву такого приміщення використовували дві печі. На даху встановили хрест на земній кулі.

Проєкт костелу у Полтаві
Проєкт костелу у Полтаві. Суспільне Полтава

Освятили костел 12 липня 1859 року. Під час будівництва початковий проєкт змінили. Тому будівлю збудували вищим. А ззовні замість круглого вікна-трояндиСуспільне ПолтаваТроянда (фр. rosace, нім. Fensterrose) — кругле вікно на фасаді католицького храму за готичної доби. Спершу мало простий малюнок у вигляді колеса, згодом рама значно ускладнилася й почала нагадувати пелюстки квітки. з’явився напис «Gloria in excelsis Deo» («Слава во вишніх Богу», – ред.). Крім того, на фасаді розмістили рельєфний трикутник з оком, так зване «Всевидяче око».

Таким був першопочатковий проєкт костелу
Таким був першопочатковий проєкт костелу. Суспільне Полтава

1936 року комуністична влада припинила роботу костелу. А за рік храм зруйнували. Пізніше його фундамент використали для будівництва медичного училища.

Нині у Полтаві римо-католицька громада править служби у церкві на вулиці Марата. Її збудували у 90-х роках минулого століття.

На початок