На Рівненщині тепер 4 райони. Кілька фактів, які ви могли не знати

На Рівненщині тепер 4 райони. Кілька фактів, які ви могли не знати

Ексклюзивно
На Рівненщині тепер 4 райони. Кілька фактів, які ви могли не знати
колаж: Суспільне

Впродовж 80-ти останніх років кількість районів на Рівненщині змінювалась шість разів. У 2020-му це сталось всьоме: із 16-ти їх стало 4, а з нового року районування уже вступає в дію.

Це стосується не тільки Рівненщини, а й усієї України: із 490 в державі стало 129 районів. Суспільне пропонує кілька фактів про цей етап децентралізації, аби вам було зручніше орієнтуватись, чому і що сталось.

Як формувались нові території

На Рівненщині тепер є 4 райони: Рівненський, Дубенський, Сарненський та Вараський.

На Рівненщині тепер 4 райони. Кілька фактів, які ви могли не знати

Рівненський район за чисельністю найбільший. У нього увійшли Рівненський, а також Костопільський, Березнівський, Корецький, Гощанський, Острозький та Здолбунівський райони. Орієнтовна чисельність населення становить 635 тисяч людей, що більше, ніж решта три райони разом узяті.

У новий Дубенський район увійшли Дубенський, Радивилівський, Млинівський та Демидівський райони. Орієнтовна чисельність населення 170 тисяч людей.

Новий Сарненський район об'єднав три колишні поліські райони Рівненщини: Сарненський, Дубровицький та Рокитнівський. Орієнтовна чисельність населення 213 тисяч людей.

Вараський об'єднав два колишніх райони: Володимирецький і Зарічненський. Центром стало місто-супутник Рівненської АЕС, яке раніше мало статус міста обласного значення. Вараський район найменший і налічує близько 139-ти тисяч жителів.

Коли в уряді йшли до такого рішення, то керувались кількома критеріями. Серед них – аби населення району було не меншим від 150 тисяч, а відстань від центру району до його межі була не більше 60 кілометрів. Це не всі аргументи, але одні з найголовніших. Звісно, ідеально не вийшло, а лише приблизно.

"Схвалення цих постанов парламентом забезпечить відповідність системи адмінтерустрою районного рівня України сучасним вимогам та європейським стандартам", – наводила пресслужба Кабміну слова Міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова.

Рівне об'єднали із селищем Квасилів. Це не було добровільним рішенням, до цього уряд дійшов тоді, коли обидва населених пункти самостійно не знайшли собі партнерів.

Нагадаємо, у кінці 2018 року була створена Корнинська ОТГ. На той час, згідно з планом, Корнинська, Тайкурська і Білокриницька сільради мали входити до Квасилівської ОТГ, але він залишився сам. За методикою формування спроможних громад, та, яка не є в форматі – відходить до сусіднього центру з найрозвинутішою інфраструктурою. В цьому випадку це було Рівне.

Хто і де влада

Районні державні адміністрації найближчим часом мають бути ліквідовані і реформовані. Тим часом у кожному із чотирьох районів вже є своє новоутворена районна рада і після місцевих виборів керівники там обрані.

У найбільшій Рівненській райраді керуватиме представник "Європейської солідарності" Василь Тимощук.

нове районування РІвне
Суспільне Рівне

З 2006 до 2015 року він очолював Здолбунівську районну раду.

Сарненську райраду очолив також представник "Європейської солідарності" Ярослав Яковчук.

нове районування РІвне
Ярослав Яковчук, фото з архіву Суспільного

За часів президента Порошенка він очолював Сарненську РДА.

У Дубенській райраді головою обрали представника від "Слуги народу" Віктора Ковальова.

нове районування РІвне
Суспільне Рівне

Він останні 10 років керував Млинівською центральною районною лікарнею.

У Вараській районній раді керуватиме представник від "Батьківщини" Ярослав Березюк.

нове районування РІвне
фото з порталу volodymyrets.city

Він працював керівником Вараського ВПУ при РАЕС, після цього – заступником голови, а з 2018-го по 2019-й сам очолював Володимирецьку РДА.

У Рівному міським головою став представник "Європейської солідарності" Олександр Третяк.

На Рівненщині тепер 4 райони. Кілька фактів, які ви могли не знати
Фото: Суспільне Рівне

Його повноваження також поширюються і на Квасилів. А у самому селищі обрали старосту – Віту Кисільову.

На Рівненщині тепер 4 райони. Кілька фактів, які ви могли не знати
Facebook Віти Кисільової

Вона, як і секретар Рівнеради, представляє партію "Рівне разом"

"Кроїти" райони Рівненщині – не вперше

Упродовж останніх 80-ти років кількість районів на Рівненщині змінювалась щонайменше 6 разів: як зменшувалась, так і збільшувалась. Востаннє це було у вересні 1995 року, коли утворили Демидівський район.

Директор обласного краєзнавчого музею Олександр Булига розповів, що адміністративний устрій, який був ще у 2020-му, започаткували після 4 грудня 1939-го року – коли було створено Рівненську область.

На початках було понад 30 районів. У 1959-му році відбулись зміни і залишилось 19. Також були періоди, коли районів ставало 12, потім 7, згодом знову збільшилось до 15 і уже за часів Незалежності утворився 16-й Демидівський район.

"А до 1939-го року Рівненщина була в складі Другої Речі Посполитої і було п’ять повітів: Рівненський, Здолбунівський, Дубенський, Костопільський і Сарненський", – каже Олександр Булига.

Що відомо

  • Одним із етапів реформи децентралізації було створення нових спроможних територіальних громад. Цей процес десь пройшов спокійно, а десь гальмував і ні до чого не призвів, відтак, Кабміну довелось приймати рішення самому (для прикладу, Квасилів об’єднати із Рівним).
  • У травні 2020-го уряд затвердив перспективний план формування територій громад Рівненської області, у якому таких ОТГ є 64 і це повністю охоплює усю територію краю.
  • У 16-ти РДА на Рівненщині працює 1158 людей. Більшість з них незабаром шукатимуть нову роботу. Повну ліквідацію РДА на Рівненщині прогнозують до кінця першого кварталу 2021 року.
На початок