70 зауважень по "Кроноспану" екологи вивчатимуть детально

70 зауважень по "Кроноспану" екологи вивчатимуть детально

70 зауважень по "Кроноспану" екологи вивчатимуть детально undefined

Департамент екології вивчить понад сімдесят зауважень до звіту "Кроноспану", аби прийняти рішення про дозвіл на роботу заводу в Городку. На це є місяць, – пояснив керівник департаменту Володимир Захарчук. Серед зауважень – нарікання на можливе забруднення довкілля та знищення лісів. Їх обговорили на засіданні комісії за участі жителів Городка, представників "Кроноспану" та екологів. Її провели після пікету, який був у понеділок під стінами облдержадміністрації.

Зараз на місці майбутнього деревобробного заводу в Городку "Кроноспан" готується до будівництва. Зокрема, тут вже забивають палі. Дозвіл на підготовчі роботи є, а дозволу на початок зведення заводу поки немає.

Житель села, представник ініціативної групи Андрій Овсійчук під час обговорення можливого впливу "Кроноспану" на довкілля пояснює: з ними ніхто не радився. Чоловік підозрює – саме для того, щоб уникнути громадського обговорення, а фактичне будівництво проходить за паперами як "реконструкція". Каже:

– А в вас план реконструкції, він не передбачає громадських обговорень, правильно я розумію? ("Неправильно", - відповідає опонент). На даному об’єкті фактично демонтовано всі несучі конструкції, згідно цього я сьогодні подав заяву в ДАБІ про перевірку.

Головний архітектор ТОВ "АБМК" Олег Петрик:

– Його не проблемно змінити. Назва проєкту фіксується в містобудівних умовах і обмеженнях. Якщо ДАБІ скаже, чи управління архітектури, що це нове будівництво – окей. Така раніше історія була, що, назвавши проєкт реконструкцією, можна було сплатити менший пайовий внесок в розвиток інфраструктури. Зараз він рахується від кошторисної вартості.

Городок розташований у ямі, і там можуть накопичуватися небезпечні речовини, зокрема –формальдегід, – пояснює професор Дмитро Стефанишин. А ще поруч працює "Рівнеазот", який також впливає на фонові показники забруднення.

Професор кафедри гідротехнологічного будівництва НУВГП Дмитро Стефанишин:

– Справді, реально ми не можемо обґрунтувати ту оцінку впливу на довкілля, яка може бути зроблена. Немає ні засобів, ні методик. Гідрометцентр навіть не має спостережних постів. Ви маєте право єдине сказати: ми не можемо об’єктивно прийняти рішення.

70 зауважень: департамент екології вивчатиме питання "Кроноспану"undefined

Проєктанти демонструють вигляд фільтрів, які коштуватимуть 20 мільйонів євро. І запевняють, що все буде екологічно.

Інженерка-екологиня ТОВ "АБМК" Юлія Оксак:

– Буде встановлене очисне обладнання, яке буде ефективно вловлювати формальдегід. Він добре розчинний у воді, тому методом зрошення його можна прибрати з повітря, яке викидається до атмосферного повітря. Друга ступінь – це випалювання, так звана система UTWS.

Директор обласного лабораторного центру Роман Сафонов:

– Треба значну кількість досліджень провести, більше двохсот, щоб мати такі фонові. В зв'язку з неможливістю реалізації такої програми беруться, як правило, розрахункові. В кінці року ми вже закупили нове обладнання, провели модернізацію, це дозволить моніторити основні забруднюючі речовини, які будуть викидати. По тих речовинах, – а їх десь половина, – по яких ми неакредитовані і не готові це проводити, ми готуємо заявку на акредитацію щодо розширення наших можливостей.

Представників "Кроноспана" запитують про нарікання на роботу заводу у Нововолинську та у польському Мелеці. Директор ТОВ "Технопривід Інвест Груп" Павло Пильтяй заперечує: останній випадок був в 2015-му році. Додає:

– В нас модернізація відбулася в 2018 році, там поставили ці новітні фільтри. Якщо є якісь протести населення – це можуть бути і конкуренти. Ми вас можемо відвезти на підприємство, де ви казали, що люди протестують, і ви самі на місці подивитеся.

Чиновники вивчали можливість альтернативного місця для будівництва, каже посередник у переговорах з інвестором. Підійшла лише колишня промзона в Городку.

Директор агенції із залучення інвестицій "ІнвестІнРівне" Дмитро Янушевський:

– На початку 18-го року відбувся на наше запрошення перший візит представників "Кроноспану" в Рівненську область. Першою ділянкою, яка розглядалася, був індустріальний парк області, який знаходиться в Костопільському районі біля полігону. Були проведені ґрунтовні аналізи, але з деяких причин з’ясувалося, що неможливо там його розташувати в силу питань по комунікаціях.

Городок розташований поруч з Рівним. Минулого тижня відбулося перше засідання тимчасової комісії депутатів Рівнеради. Її голова Ірина Пилипчук переймається, що для заводу виріжуть навколишні ліси. Каже таке:

– Активісти інших і країн, і регіонів стверджують про те, що має місце вирубка якісної деревини. Має місце, є фотодокази, відеодокази, де на ваше підприємство заводяться відмінної якості деревина.

– Ми використовуємо тільки той ліс, який документально доказано, що він отриманий згідно вимог чинного законодавства. В нас йде дерево малого діаметра від санітарних рубок. Бо нам не треба великі і красиві дерева пиляти, – відповідає Павло Пильтяй.

Загалом надійшло більше 70 зауважень до звіту оцінки впливу на довкліля, – повідомив директор обласного департаменту екології Володимир Захарчук. Вони стосуються також можливого браку води та вивезення сміття. Поки що рішення стосовно надання дозволу на початок будівництва не прийняте.

Директор обласного департамента екології Володимир Захарчук:

– Далі розпочинається місяць на оцінку цих зауважень, які надійшли до департаменту саме по звіту.

Заступник голови ОДА Ігор Тимошенко:

– Мінімальний термін в нас по окремих запитах – буквально кілька днів. По цьому великому звіту – не тягнемо його. І по тих питаннях, які озвучував професор Степанишин, які конкретні, має бути конкретна відповідь. І без цього не їде. Оце ми маємо зробити, як треба – по закону.

Згідно з проєктом, до кінця року підприємство планує розпочати виробництво.

Автор: Володимир Струс

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди