На реалізацію проєктів сумчан грошей на 2021 рік не запланували. Мова йде про громадський або партиципаторний бюджет, коли мешканці самостійно можуть визначити, який проєкт реалізувати за їхні гроші.
У Сумській міськраді у 2020 році конкурс проєктів не проводили, а займалися реалізацією тих, які подавали у 2018 році.
“Насправді, це два тенісні столи: роботи зовсім небагато. На практиці це що: два тенісні столи - привезли, викопали 4 дірки, забетонували. Я б сам це зробив, але як автор проєкту на практиці не можу цього робити”, - говорить автор проєкту, який був поданий у 2018 році, Владислав Діброва.
Розповідає, що вперше до проєктів громадського бюджету долучилися у 2017 році. Тоді у сусідньому дворі, де було місце, встановили спортивний майданчик за майже 300 тисяч гривень. Біля будинку на Лебединській, 6 мали встановити два тенісні столи. Їхня вартість - 31,5 тисячі гривень.
“У 2018 подали, голосували за ці проєкти у 2019 році, в червні, тобто через 9 місяців. Ми почали щось планувати, знайшовся ФОП, який взявся готовий був робити і змінився спеціаліст у інфраструктурі і ФОП сказав: не хочу. З'явився новий спеціаліст у інфраструктурі, шукаю нового ФОПа – знайшов, і вже у і почали займатись документацією. І вже рік минув - і ось 6 листопада припинено фінансування всіх проєктів партиципаторного бюджету”, - розповідає чоловік.

Всього цього року мали реалізувати 17 проєктів, з них, за словами секретаря координаційної ради Андрія Моші, роботи виконані близько на 85%. Досі не реалізували два.
“Це проєкт, який стосується інклюзивного пляжу, тобто він - в процесі, але ще не реалізований. І проєкт Влада Діброви, який стосується встановлення тенісних майданчиків. Інші проекти фактично є виконаними повністю. Деякі з них - залишились ще роботи з благоустрою. Частково роботи, у зв’язку з погодними умовами, перенесені на наступний рік”, - говорить він.
Слідкувати за реалізацією проєктів можна на сайті бюджету участі. У 2019 році конкурс не проводився. 10 мільйонів, які були заплановані на їхню реалізацію у 2020 році, перерозподілили до коронавірусного фонду.
“У нас була ситуація пов’язана з COVID-19, бо взагалі громадський бюджет - це процес публічний, який повинен пройти широку інформаційну компанію і зустрічі авторів проєктів”, - говорить заступниця директора департаменту фінансів у Сумській області Лариса Скиртач.
За її словами, на 2021 рік у бюджеті були передбачені кошти лише на завершення тих проєктів, які не були завершені у 2020 році.
“Це буквально у нас три проєкти: на суму близько двох мільйонів гривень. На нові проєкти кошти не передбачаються”, - додала вона.
Тепер же, говорить Андрій Моша, аби програма запрацювала депутати громади мають проголосувати за зміни до положення і додати фінансування.
“Координаційна рада має затвердити новації в положенні про громадський бюджет. Сесія має затвердити новації і новий обсяг фінансування на наступні 4-5 років. Тобто, десь у січні-лютому ми будемо доопрацьовувати, виносити на сесію, а сесія, я думаю, у лютому-березні має затвердити”, - зазначив він.
Що відомо
- Під час засідання сесії Сумської міської ради 24 грудня депутати прийняли бюджет на 2021 рік. Проєкт бюджету Сум на 2021 рік з дефіцитом 120 мільйонів гривень 18 грудня затвердив виконком.